صنعت دام و طیور و آبزیان
سبوس دامي داراي فلزات سنگين، مواد شيميايي و سم است

دكتر يزدان سيف، معاون وزير جهاد كشاورزي:

سبوس دامي داراي فلزات سنگين، مواد شيميايي و سم است

مهندس ابوالقاسم گلباف

 

هشدار معاون وزير جهاد كشاورزي مبني بر استفاده نكردن شهروندان از نان‌هايي كه به آن سبوس اضافه شده از اخبار شبهه انگيز اقتصادي قابل توجه اين ماه بود.

رئيس GTC و معاون وزير جهاد كشاورزي اخيراً مردم را از اين كار منع كرد. يزدان سيف اظهار كرده كه آرد بايد مستقيما در توليد نان مورد استفاده قرار گيرد و هرگونه افزودني(مانند سبوس) غيرقانوني و غيربهداشتي بوده و مردم نبايد بخرند چرا كه گاهي اوقات از سبوس دامي در پخت نان استفاده مي‌شود.

وي خاطرنشان كرده كه سبوس حتي اگر سبوس خوراكي و مورد استفاده براي مصرف انساني باشد چندان خاصيتي به غير از فيبر كه به گوارش انسان كمك مي‌كند، ندارد و اين ماده خوراكي براي مناطقي است كه مردم چندان ميوه مصرف نمي‌كنند، نه ايراني‌ها كه با ميوه سير مي‌شوند.

مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران با بيان اين كه هرگونه افزودني، به غيرافزودني‌هاي مجاز، در پخت نان ممنوع و تخلف است، اظهار داشت: مردم به هيچ وجه از نانوايي‌ها، نان سبوس‌دار نخرند زيرا آردي كه از كارخانه مي‌آيد بايد به خمير و نان تبديل شود و اگر نان سبوس‌دار استاندارد در كشور بخواهد توليد شود بايد آن سبوس در كارخانه به آرد اضافه شود كه با شست وشو و گرفتن مواد مضر بتوان سبوس سالم و مفيد به سبد مواد غذايي مردم اضافه كرد.

متأسفانه در برخي از موارد مشاهده شده كه از سبوس دامي در نانوايي‌ها استفاده مي‌شود كه نه تنها هيچ خاصيتي ندارد، بلكه مضر است و با اين كار سم وارد بدن خودمان مي‌كنيم چرا كه همه سموم، فلزات سنگين و باقي‌مانده‌هاي شيميايي روي سبوس دامي مي‌نشيند و با مصرف آن به سلامت خودمان آسيب مي‌زنيم.

كارشناسان معتقدند سخنان دكتر سيف و گواهي وي مبني براينكه همه سموم، فلزات‌سنگين و باقي‌مانده شيميايي روي سموم دامي مي‌نشيند، به مفهوم اين است كه دام‌هايي كه اين سبوس را مصرف مي‌كنند نيز آلوده به فلزات سنگين و باقي‌مانده سموم مي‌شوند.

نظر كارشناسي دكتر سيف و تشكيك در برنامه‌هاي مهندس حجتي، اعلام‌خطر جدي است با اين مفهوم كه:

• وزارت جهاد كشاورزي ناتوان و عاجز از توليد سبوس سالم و غيرآلوده است.

• دام‌هايي كه در كشور سبوس دامي مصرف مي‌كنند (تقريباً همه دام‌ها) آلوده به فلزات سنگين و انواع سموم هستند.

• گوشت آلايش دام‌هاي كشور آلوده است.

• نان‌هاي سبوس‌دار آلوده است.

• و ...

با اين حساب همه راه‌ها به واردات ختم مي‌شود يعني اينكه با توجه به اينكه سبوس داخلي آلوده است بايد:

سبوس را هم وارد كنيم.

گوشت دام‌هاي كشور مضر است و مانند نان سبوس‌دار است پس بايد:

گوشت وارد كنيم.

خاطرنشان مي‌سازد در سال گذشته كه اين موسسه اطلاع‌رساني موضوع تمايل دكتر سيف بر واردات را اعلام نمود، با گلايه‌مندي وي روبرو شد كه چرا وي را متهم به دفاع از وزارت بازرگاني و جناح موافق واردات نموده‌ايم، اما اينك اعلام نظر وي به چه مفهومي مي‌تواند باشد بايد كارشناسان نظر بدهند!

در زكات: هر كيلوگرم گندم 2 هزار تومان

در معاونت بازرگاني: هر كيلوگرم گندم  1300 تومان از زارع خريداري مي شود

زكات فطره براساس فتواي مراجع براي هر نفر به اندازه يك صاع (تقريباً سه كيلو) از آنچه غذاى نوع مردم آن منطقه است (اعم از گندم و جو، خرما، برنج يا ذرت و مانند اين‌ها) و يا پول آن را به مستحق بدهد اعلام شد.

فطريه امسال براي هر نفر براساس قوت گندم در شهرهاي بزرگ 8000 تومان و در شهرهاي كوچك 6000 تومان ذكر شد. حال اگر قوت غالب را گندم درنظر بگيريم و اين هزينه را همان 6000 تومان بدانيم و با توجه به اينكه زكات فطره هر نفر به اندازه سه كيلو عنوان شده پس قيمت هر كيلو گندم در اين محاسبات حداقل 2000 تومان درنظر گرفته شده است كه اين يعني اختلاف 700 توماني با قيمت خريد تضميني دولت از گندم‌كاران. قيمتي كه دولت پس از هفت ماه اعلام مي‌كند توان پرداخت بيش از 1300 تومان را ندارد پس چگونه از مردم مي‌توان توقع داشت كه توان پرداخت فطريه با گندمي 2000 توماني را داشته باشند؟!

زماني كه در نشست خبري ارديبهشت ماه شركت مادرتخصصي بازرگاني دولتي ايران، بحث ثبات قيمت گندم مطرح شد، دكتر سيف، مديرعامل، اظهار داشت: مصلحت اين است! معيار اين مصلحت، مردم هستند يا ...؟ شايد همين موضوع سبب شد تا وزارت جهادكشاورزي مصلحت انديشانه به فكر ادغام دو شركت مادرتخصصي و پشتيباني امور دام بيافتد!

نشریه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۱۹-سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow