صنعت دام و طیور و آبزیان
مرغداران در انتظار تصمیم درست دولت


مرغداران در انتظار تصمیم درست دولت

اخیراً در اتاق بازرگانی ایران جلسه‌ای با حضور تشکل‌های مرغداری و تولیدکنندگان گوشت ماهی  با مسئولان دولتی مانند: دکتر رضایی معاون امور تولیدات دامی  وزارت جهاد کشاورزی، دکتر ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی، دکتر حسن رکنی معاون سابق امور تولیدات دامی وزارتخانه و مشاور فعلی وزیر و برخی دیگر از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برگزار و در آن نشست تشکل‌های مرغداری با انتقاد از  عملکرد شرکت پشتیبانی اعلام کردند: این شرکت روش مناسبی برای توزیع نهاده‌ها در پیش نگرفته است و مرغداران از این روند راضی نیستند. پیشنهاد این تشکل‌ها این بود  که نهاده‌ها در اختیار تشکل‌ها قرار گیرد و خود آنها نهاده‌ها را توزیع کنند و شرکت پشتیبانی فقط روی کار تشکل‌ها نظارت داشته باشد؛ چراکه در شرایط فعلی واردکننده که با بهانه تحریم و نبود سوئیفت، حدودا 20-18 درصد نهاده‌ها را گران‌تر  از قیمت وارد می‌کند، بازار را از سویا خالی کرده و واردکننده کارخانه‌دار از این سویا برای تهیه کنسانتره استفاده می‌کند؛ چون کنسانتره مشمول تعزیرات نیست و می‌تواند باز هم گران‌تر آنرا به مرغدار و دامدار بفروشد.

تشکل‌های ذکر شده در این جلسه اعلام کردند: مسیر فعلی وزارت جهادکشاورزی و در انحصار گرفتن توزیع نهاده‌ها و بوروکراسی حاکم بر آن، منتج به نابودی صنعت مرغداری و از طرفی سیطره امپراطوری عثمانی بر این صنعت، هم در کشور ما و هم در بازار های منطقه می‌شود.

<<< برای مطالعه مطلب «بلدرچین ها آشیانه صنفی ندارند» کلیک کنید >>> 

تا چند سال پیش تشکل‌ها، زنجیره‌ها و واحدهای بزرگ مرغداری نهاده را  خریداری و پول آن را به صورت اقساط و به مرور پرداخت می کردند. کم‌کم به آنها تحمیل شد که باید آن را نقد خریداری و هزینه‌اش را پرداخت کنند و حالا کار را به جایی رسانده‌اند که باید پول پرداخت شود  و 4-3 ماه بعد نهاده را تحویل دهند. با این مقدار 18-15 درصد سود بانکی و خواب سرمایه چند برابری برای تهیه نهاده‌ها، تولیدکننده محکوم به شکست است و درنهایت باید گوشت مرغ را از کشور ترکیه وارد کنیم. کما این‌که کشور ترکیه در غیاب صادرکنندگان ایرانی و ممنوعیت صادرات گوشت مرغ، بازارهای منطقه را هم در دست گرفته است.

س‍ؤال این است که اگر  توزیع نهاده درست و غیررانتی است پس چرا کنجاله سویا با دو برابر قیمت هر آن در دسترس است اما اگر کسی متقاضی خرید به قیمت دولتی باشد، باید پس از 4 ماه انتظار این نهاده را دریافت کند. به عنوان نمونه تشکل‌ها یک کشتی سویا اواخر دی‌ماه 97 خریده، پول آن را هم پرداخت کرده‌اند و تازه اواسط اردیبهشت 98  یعنی چهار ماه بعد آن را تحویل گرفته‌اند. در حالی که مرغدار در این مدت سویا را به دو برابر قیمت تهیه و به مصرف مرغداری رسانده ولی وجوه واریزی که احتمال دارد از بانک با بهره بالا گرفته باشد طی این مدت به تقویت بنیه مالی و سودآوری دیگران انجامیده باشد.

هرکس به فکر خویش است نه به فکر ملت و منافع ملی

جالب توجه این‌که انجمن مرغ مادر و اعضای آن می‌خواهند آمار تولید جوجه‌ یکروزه را کم کنند که قیمت آن را به 4000 تومان برای هر قطعه جوجه یکروزه برسانند. تولیدکنندگان گوشت مرغ هم می‌خواهند که تولید جوجه یکروزه بالا برود تا قیمت آن به حد پایین یعنی 1000 تومان برسد. متأسفانه در این میان هر کدام یک سر طناب را گرفته‌اند و به سمتی می‌کشند؛ غافل از اینکه این طناب پاره می‌شود و هر دو قشر زیان می‌کنند. اما پیشنهاد تشکل‌ها این است که میزان تولید با احتساب تلفات ناشی از عوامل مختلف به یک میلیون و 50هزار قطعه در ماه برسد و قیمت داخل را بر اساس پیچ صادرات کنترل کنند، نه بر اساس پیچ تولید. یعنی صادرات آزاد شود و اجازه دهیم که چرخ این صنعت بچرخد و عرضه و تقاضا، حاکم برای تأمین نهاده ها، هزینه‌ها، دخل و خرج، سهم بازار و ... باشد.

 

سایت ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش


 

عبدالحسین کاظمی
kazemi@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow