صنعت دام و طیور و آبزیان
تولیدات پروتئینی جاهد

قد کشیدن تولیدات پروتئینی جاهد در سفره ها

به‌منظور انعکاس بازدید دکتر رضایی معاونت امور تولیدات دام وزارت جهاد کشاورزی از مرکز تستاژ شرکت نهاده‌های دامی جاهد و سخنانی که معاون وزیر در مورد تقویت و حمایت از این مرکز بیان داشت بر آن شدیم که به‌صورت اجمالی توانایی‌های شرکت نهاده‌های دامی کرج، به‌ویژه در عرصه اصلاح‌نژاد و سایر فعالیت‌های تأثیرگذار و تحول‌‌ساز در این حوزه را به اطلاع خوانندگان تخصصی مجله برسانیم.
گفتنی است در این بازدید، علاوه بر دکتر رضایی معاون وزیر در امور دام، دکتر عباسی رئیس مرکز اصلاح‌نژاد، مهندس ولی مدیر عامل موسسه جهاد استقلال، دکتر مظفری مدیر عامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد، مهندس جواهریان عضو هیئت مدیره و یکی از صاحب‌نظران در عرصه موضوعات اصلاح‌نژادی و مهندس خوش نیت مدیر مرکز تولید مواد ژنتیکی حضور داشتند. 

فعالیت برای صادرات به‌صورت جدی مدنظر قرار گیرد

دکتر مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، در این بازدید با اشاره به سابقه فعالیت دو دهه مرکز تستاژ، دستاوردهای علمی و فنی آن و بهره‌گیری از گاوهای ژنومیک ذخایر ژنتیکی دام‌های برتر از کشورهای آمریکا و کانادا گفت: موضوع صدور فراورده‌های ژنتیکی این مرکز با توجه به شهرت آن به‌طور جدی در دستور کار قرار دارد. وی با اشاره به سابقه 50 ساله فعالیت‌های اصلاح‌نژادی در کشور افزود: وزارت جهاد کشاورزی موضوع بهبود فرایند تولیدات دامی در کنار افزایش ضریب بهره‌وری شیر و گوشت را در دستور کار قرار داده است و برهمین اساس معاونت امور دام نیز، ارتقا کیفیت و سلامت فراورده‌های لبنی و فرهنگ‌سازی در میان اقشار مختلف جامعه برای مصرف بیشتر آن‌ها بر عهده دارد.
معاون وزیر ضمن ابراز خرسندی از وجود این مرکز درکشور و اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در طول بیش از دو دهه فعالیت این مرکز تأکید کرد: با عنایت به رعایت استانداردهای بین‌المللی در تولید مواد ژنی در این واحد می بایست، ضمن معرفی بیشتر توانمندی‌های این مرکز به بازار داخل، فعالیت برای صادرات به‌صورت جدی مدنظر قرار گیرد.
در این بازدید، دکتر عباسی رئیس مرکز اصلاح‌نژاد دام و بهبود تولیدات دامی کشور، موضوع گسترش رابطه میان این مرکز معتبر در تولید مواد ژنتیکی با دامداران سراسر کشور را مورد تأیید قرار داد و  خواستار ایجاد رابطه مدون جهت اجرای برنامه‌های اصلاح نژادی با مشارکت شرکت نهاده‌های دامی جاهد در سطح کشور و منطقه شد. 

تهدید را به فرصت تبدیل میکنیم!

دکتر مظفری، مدیر عامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد، در پایان این دیدار به خبرنگار اخبار سبز ایران گفت: در چارچوب شرایط به‌وجود آمده، افزایش قیمت ارز و مقابله با تحریم‌های آمریکا و همچنین سیاست کلی حمایت از کالای ایرانی، شرکت نهاده‌های دامی جاهد بر دو موضوع عمده یعنی مرغ لاین بابل کنار به‌عنوان یک واحد بی‌رقیب در کل منطقه خاورمیانه و ارتقاء تمامی فرایند‌های آن برای عرضه نژادی متفاوت و مناسب در حوزه طیور و دیگری، فعالیت‌های اصلاح‌نژادی و تولید مواد ژنتیکی از ذخایر موجود در سایت تستاژی که امروز مورد بازدید قرار گرفت تأکید دارد و عمده برنامه و سیاست‌های خود را بر این دو بخش متمرکز خواهد کرد زیرا بر آن هستیم تهدید به‌وجود آمده را به یک فرصت برای ارتقا سطح کیفی و کمی تولیدات دامپروری بدل کنیم. وی با اذعان بر این نکته که تولیدات ژنتیکی ما از کیفیت بالایی برخوردار است افزود: ضمن تأمین نیاز داخل می‌توانیم با قیمت‌های رقابتی، صادرات را نیز گسترش دهیم. آنچه که در حوزه ژنتیک وارد میکنیم برای تکمیل شبکه ژنتیکی و تنوع محصولات دامی است.

بزرگترین مرکز تولید اسپرم گاوی در خاورمیانه

پیش از آنکه به معرفی توانایی‌های شرکت نهاده‌های دامی جاهد بپردازیم این نکته را یادآور می‌شویم که «یک شرکت دانش‌بنیان چقدر می‌تواند در توسعه پایدار فعالیت‌های تولیدی شیر و گوشت، به‌عنوان دو ماده غذایی مهم در سفره مردم تأثیرگذار باشد؟»، در پاسخ باید گفت: در عرصه تولید شیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم‌مرغ و با توجه به محدودیت منابع، نهاده‌ها و علوفه خشبی و کاهش سطح مراتع و عدم تعادل میان تعداد دام و مراتع کشور، الزاما می‌بایست موضوع نژادهای برتر تولیدی، تحولات ژنتیک مترتب بر آن و گسترش اصلاح‌نژاد را در اولویت اصلی برای ایجاد امنیت غذایی در کشور قرار داد. 
شرکت نهاده‌های دامی جاهد از جمله شرکت‌هایی است که بیش از دو دهه در مسیر تحولات ژنتیک گام‌های موثر برداشته و با بهره‌گیری از دام‌های ژنومیک، سطح کمی و کیفی تولیدات شیر و گوشت قرمز را ارتقا داده است. 
شرکت نهاده‌های دامی جاهد وابسته به موسسه جهاد استقلال بوده و به‌عنوان یکی از شرکت‌های عمومی غیـردولتی فعالیت می نماید و در تاریخ 1375/08/26 جهت بهره‌برداری از یک واحد مرکز تولید اسپرم گاو نر هلشتاین، تاسیس گردید. درحال حاضر این مرکـز تولیدی دارای بهترین گـاوهای نر اصلاح شده می باشد و به‌عنوان بزرگترین مرکز تولید اسپرم در خاورمیانه شناخته شده است، که از لحاظ ژنتیکی از اهمیت بسزایی برخـوردار است.

تامین نهاده‌های زیربخش دام و طیور

شرکت نهاده‌های دامی جاهد با توسعه فعالیت‌های اجرایی و عملی خود، موجبات توانمندسازی مباحث اصلاح‌نژادی در کشور را فراهم کرد. این شرکت که در بازارهای بین‌المللی با برند شناخته شده و با در دست داشتن 37 درصد سهام شرکت بازرگانی فجر اعتبار و 60 درصد سهام شرکت به‌پرور دام شهر عملا در تهیه و تامین نهاده‌های زیربخش دام و طیور نقش بسزایی را ایفا می نماید.
علاوه بر این شرکت نهاده‌های دامی جاهد به‌عنوان تنها دارنده کد بین‌المللی اتحادیه اصلاح‌نژاد (NAAB) به شماره 289 در کل آسیا در‌حال فعالیت می‌باشد که بیانگر رعایت استانداردهای بین‌المللی از نظر کیفیت و کمیت تولید می‌باشد. این شرکت در بازار‌های بین‌المللی با برند NDJ.Co شناخته شده است. 

بهبود زمینه‌های اصلاح‌نژادی

شرکت نهاده‌های دامی جاهد با استعانت از خداوند متعال، همگام با اهداف و وظایف اجرایی و به کارگیری مجریان و کارشناسان مجرب وفعال، به‌منظور اعتلای دانش علمی در امر تولید صنعت دامپروری و بهبود زمینه‌های اصلاح‌نژادی با حفظ، احیا، توسعه و بهره‌برداری اقتصادی از منابع دام کشور (شامل دام زنده، گوشت قرمز و گوشت سفید) و در جهت قطع وابستگی که پیوسته مدنظر مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌باشد، در قالب قراردادی مشارکتی با شرکت‌های آمریکایی و اروپایی، گاوهای ژنومیک را وارد کشور کرده  که اکنون اسپرم تولید شده از گاوهای مذکور در مراکز تولیدی شرکت با حداقل قیمت در‌حال فروش می‌باشد. 

برای اولین بار: گاوهای نر ایرانی ژنومیک شدند!

به همت شرکت جاهد، گاوهای نر ایرانی موجود در مراکز تولیدی برای اولین مرتبه، با ارسال نمونه خون و دریافت اطلاعات ژنتیکی، ژنومیک شده و در‌حال تولید اسپرم هستند. درخصوص سایر فعالیت‌ها از جمله تولید اسپرم از گوسفند رومانوف و تلقیح مصنوعی در طیور نیز فعالیت‌های موثری در مراکز انجام شده که بهره‌برداران هر بخش از مزایای کیفی و قیمتی آن برخوردار می‌گردند.
خلاصه‌ای از وضعیت مرکز تولید مواد ژنتیکی گاوهای شیری و گوشتی 
• در زمینی به مساحت 35 هکتار (به‌دلیل قرنطینه بودن و شرایط خاص مرکز) 
• با مجهزترین امکانات پیشرفته و طبق استانداردهای بین‌المللی در سطح منطقه و آسیا 
• دارای بیش از 150 گاو نر ژنومیک شده 
• وجود 5 نژاد (هلشتاین، سمینتال، مونث بیلیارد، براون سوئیس و جرزی) ظرفیت تولید سالانه بیش از 4 میلیون دز 
• آزمایشگاه مدرن و مجهز به برترین تکنولوژی‌های روز دنیا تکنولوژی‌های روز دنیا 
• تست دوره‌ای کلمه جهت سلامت دام و محصولات 
• تنها دارنده کد بین‌المللی اتحادیه اصلاح‌نژاد (NAAB) به شماره 289 در کل آسیا 
اهم فعالیت‌های شرکت نهاده‌های دامی جاهد
• تأمین نهاده‌های مورد نیاز در برنامه‌ای اصلاح‌نژاد گاو، گاومیش، گوسفند، بز و... 
• تهیه و تأمین نهاده‌های زیربخش دام و طیور 
• تولید، انجماد و ذخیره‌سازی اسپرم و انتقال جنین‌های برگزیده دام 
• تهیه، تولید و توزیع انواع اسپرم‌های خارجی از معتبرترین شرکت‌های تولیدی (پروف، سکس شده، یانگ و...) 
• تهیه و توزیع انواع کانتینرهای حمل ازت مایع در اندازه‌های مختلف (آمریکایی، فرانسوی، چینی و...) 
• واردات و صادرات انواع خوراک دام و طیور از قبیل جو، ذرت، سویا، پودر ماهی، پودر استخوان، پودر گوشت و انواع مکمل‌ها، پرمیکس‌ها و سایر افزودنی‌های خوراک دام و طیور و انواع داروهای دامی و مواد ضدعفونیکننده 
• واردات و صادرات تلیسه، گاو نر و انواع جنین‌های برگزیده دام، به همراه معرفی و تأمین انواع نژادهای دام، طیور و آبزیان ایران جهت صادرات به کشورهای دیگر 
• تهیه، تولید و توزیع شروف نمونه‌گیری شیر (ایرانی) و فلاسک دیجیتال اسپرم (ایرانی) 
• تهیه و توزیع انواع کیت‌های تشخیصی (مخصوص دام، رقیقکننده اسپرم، پایوت، دستکش و غلاف و سرنگ تلقیح مصنوعی (ایرانی و خارجی) 
• واردات و صادرات انواع شیر خشک دامی، پنیر صنعتی، خامه، انواع ماست، ماهی، میگو، کنسروهای ماهی، خاویار، تخم‌مرغ و... 
• واردات و صادرات گوشت قرمز، گوشت سفید و دام زنده 
• ارائه کلیه خدمات مشاوره‌ای در زمینه تلقیح مصنوعی و برنامه‌های اصلاح‌نژادی و نیز معرفی و صادرات محصولات تولیدی شرکت‌های اقماری موسسه جهاد استقلال و تعاونی‌های تولید دام و طیور به خارج از کشور 
•    پذیرش نمایندگی از کمپانی‌های معتبر و شناخته شده درخصوص ارتقاء کیفیت برنامه‌های اصلاح‌نژادی دام و طیور کشور.
•    
شرکت نهاده‌های دامی جاهد چه کالاهایی را به دامپروران عرضه میکند؟ 
• انواع اسپرم‌های داخلی پروف و غیرپروف، انواع اسپرم‌های خارجی پروف، تعیین جنسیت شده و ژنومیک، انواع کانتینرهای حمل ازت و اسپرم و نگهداری اسپرم در کانتینرهای دهانه گشاد و دهانه تنگ (3، 8، 20، 34، 35، 36، 47) لیتری (آمریکایی، فرانسوی و چینی)؛ 
• انواع سرنگ تلقیح مصنوعی 1/2 و 1/4 سی سی ایرانی و خارجی، دگمه سرنگ آمریکایی، کانیستر آمریکایی، ظرف نمونه‌گیری شیر (ایرانی)، گوبلت IMV (فرانسوی)، فالسک دیجیتال ذوب اسپرم (ایرانی) و فروش شیر خشک جایگزین شیر گوساله.
در پایان خاطرنشان می‌سازد شرکت نهاده‌های دامی جاهد، مهم‌ترین تغییرات اصلاح‌نژادی در صحنه جهانی را طی سالیان متمادی گذشته (به‌‌ویژه 5 سال گذشته)رصد کرده و پا‌به‌پای تحولات، به‌محض شکسته شدن انحصار ثبت اختراع (پتنت) متعلق به یکی از دولت‌های قدرتمند زورمدار، دانش ژنومیک اصلاح‌نژادی را با سرعت قابل تحسینی وارد کشور کرد که اکنون عرصه‌ای تجاری و قابل دسترس برای دامپروران پیشرو کشور در بهره‌گیری از اسپرم‌های دام‌های سنگین ژنومیک گشوده است.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۹ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow