صنعت دام و طیور و آبزیان
واردات تیلاپیا ممنوع شد

تلاش اتحادیه ماهیان سردابی 
با همکاری اتحادیه‌های  استانی  جواب داد

واردات تیلاپیا ممنوع شد!

مهندس علیرضا علیزاده 

در شرایطی که بالا بودن ریسک تولید، صدای فعالان شیلاتی را درآورده، اما وابسته شدن دولت به بخش خصوصی نتیجه بزرگی است که شاید ما را چندین سال جلو انداخت. اتحادیه ماهیان سردابی مصداق بارزی از اعتماد به جوانانی است که با کسب دانش روز، قدم‌های بلندی را برای تحقق موفقیت‌های اقتصادی کشور برداشته‌اند. 
برهمین اساس به مصاحبه با یکی از سربازان خط مقدم تولید کشور اهتمام ورزیدیم که با روی گشاده دکتر نبی‌زاده، این مهم مورد استقبال قرار گرفت.
نبی‌زاده که همزمان در دانشگاه نیز تدریس می‌کند، با اولویت قرار دادن حمایت از حقوق تولیدکنندگان و فراگیرکردن اتحادیه، فعالیت خود را در این اتحادیه شروع کرد و پس از گذشته قریب به 4 سال نشان داده که فرد شایسته و دلسوزی برای صنعت آبزی‌پروری می‌باشد.
دکتر آرش نبی‌زاده، مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی کشاورزی ماهیان سردابی کشور، با اظهار خرسندی از ممنوعیت واردات تیلاپیا به نشریه گفت: ممنوعیت واردات به‌طور رسمی از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام نشد اما تمهیداتی اندیشیده شد تا واردکننده امکان رقابت با تولیدکنندگان داخلی را نداشته‌باشد که از آن جمله می‌توان به حمایت‌های دولت از تولیدکنندگان و سخت‌گیری در ثبت سفارشات اشاره کرد. البته افزایش قیمت ارز نیز مزید بر علت شد. مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردابی با اعلام این خبر که مجوز پرورش ماهی تیلاپیا در چهار استان صادر شده است، اظهار داشت: این موضوع سبب شد تا نگرانی‌ها درخصوص نحوه پرورش این ماهی از بین برود و با توجه به کم‌مصرف بودن تیلاپیا از نظر آبی، بسیاری از تولیدکنندگان به‌خصوص در استان‌های سمنان، قم، یزد و کرمان می‌توانند به پرورش آن بپردازند.
دکتر نبی‌زاده رقابت بین تولیدکنندگان داخلی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: تولیدکننده به‌دنبال بازارسازی است و این یعنی جلوگیری از خروج ارز، افزایش اشتغال و رشد صنعت آبزی‌پروری که خوشحال‌کننده است.
مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردابی به دلایل بالا بودن قیمت تمام‌شده ماهیان پرورشی پرداخت و گفت: باید قبول کنیم که آبزی‌پروران خُرد، روش محاسبه قیمت تمام شده را نمی‌دانند و همین موضوع باعث تخریب قیمت واقعی محصول در بازار می‌شود؛ چرا که 10 تا 15درصد مزارع پرورش ماهی به‌صورت سنتی و موقت فعالیت می‌کنند.
نبی‌زاده ادامه داد: امیدواریم در ماه‌های آینده با سازمان‌های شیلات و دامپزشکی به نتایج قابل‌قبولی برسیم تا ماهیانی که به‌صورت صنعتی و زیر نظر کارشناسان و دامپزشکان پرورش پیدا می‌کنند؛ با آبزیان پرورش‌یافته به‌طریق سنتی، در سطح بازار قابل تشخیص باشند که این مهم با درجه‌بندی مزارع پرورش ماهی، اجرایی شدن طرح کشت‌های قرار دادی و مدیریت مزارع خُرد، می‌تواند تحقق یابد.
وی با انتقاد از نوع مصرف ماهی قزل آلا در کشور اظهار داشت: توقع مصرف تازه‌خوری در قزل‌آلا برای تولیدکنندگان مشکل‌ساز شده در حالی که ماهی تیلاپیا به‌صورت فیله یخ‌زده بین مردم مطرح است. البته از زمانی که مبحث صادرات قزل‌آلا بیشتر مطرح شد، اتحادیه به شناسایی و احداث مراکز فرآوری در سطح کشور اقدام کرد که همین موضوع سبب شد تا اولین صادرات قزل‌آلا را به روسیه داشته‌باشیم و در حال حاضر به‌دنبال صادرات به اروپا و چین هستیم که مراحل ابتدایی آن طی شده‌است.

برای مطالعه مطلب «پرورش‭ ‬تیلاپیای‭ ‬نام‭ ‬آشنا در‭ ‬مزارع‭ ‬بی‭ ‬نام‭ ‬و‭ ‬نشان» کلیک کنید 

وارد‌کننده بودن عیب نیست!

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردابی با خرسندی از ممنوعیت واردات آبزیان پرورشی در داخل کشور افزود: زمانی ترکیه تلاش می‌کرد تا قزل‌آلا به ایران صادر کند اما با حمایت‌های سازمان شیلات این موضوع محقق نشد؛ که این سختگیری‌ها برای ماهیان خاویاری نیز صدق می‌کند. البته باید آمایش سرزمینی را مد نظر قرار بدهیم تا محصولات مناسب با شرایط کشور را تولید کنیم. 
نبی‌زاده، ایران را یکی از معدود تولیدکنندگان جهان در تولید قزل‌آلای ارگانیک دانست و گفت: با مدیریت صحیح طرح‌های سازمان شیلات و بازاریابی‌های اصولی می‌توان برند قزل‌آلای ایرانی را در جهان جا انداخت و در حال حاضر نیز بیشترین سفارشات را از قزل‌سالمون در دست داریم. وی با برشمردن شرایط لازم برای توسعه صادرات اظهار داشت: کمک به شرکت‌های فعال در زمینه فرآوری و تنظیم بازار می‌تواند در این زمینه مثمرثمر واقع شود. نبی‌زاده با انتقاد از جدی نگرفتن صنعت آبزی‌پروری از سوی دولت اذعان داشت: با مقایسه بیمه در بخش‌های مختلف دام و طیور و آبزیان متوجه این موضوع می‌شویم به‌طوری که درخصوص دام و طیور، بیمه محصولات کشاورزى اجبارى بوده و سهم دولت در حق بیمه حداقل ٧٠ درصد می‌باشد. اما این سهم در بخش ماهیان سردابى زیر ٤٠ درصد است که علاوه بر اجحاف در حق آبزى‌پروران، تخلف قانونی نیز هست. البته شرایط پرداخت خسارت بسیار سخت و طولانى مدت بوده که عامل اصلى رقبت نداشتن تولیدکننده به بیمه مزارع محسوب می‌شود و این میزان در سردابى نزدیک به صفر می‌باشد. 
وی ایران را بازار خوبی از نظر مصرف ماهی خواند و خاطرنشان ساخت: سرانه مصرف ماهی در ایران نزدیک به 11کیلوگرم است و این یعنی بازار ایران خیلی جا دارد تا بتواند به سرانه مصرف جهانی برسد؛ که این نیاز به آشنایی بیشتر مردم با انواع آبزیان، انواع غذاهای دریایی و... دارد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow