صنعت دام و طیور و آبزیان
برنامه ریزی های کلان و توسعه طیور

اتحادیه مرغداران استان گلستان
و تصمیم گیری های راهبردی

نقش اول در برنامه ریزی های کلان و توسعه طیور

نویسنده: مهندس علیرضا علیزاده

جامعه گسترده کشاورزان از جمله تولیدکنندگان و تأمینکنندگان مواد پروتئینی، محصولات و کالاهای غذایی نیاز به حامیان و مدافعانی دارد که علاوه بر شناخت آن جامعه و معضلات و چالشهای پیش روی فعالان و سرمایهگذاران، توان و اراده دفاع از حقوق مردم و همراهی با آنها تا به ثمر رسیدن اهدافشان را داشته باشد.
استان گلستان که دومین تولیدکننده گوشت مرغ کشور و از استانهای دارای رتبه در تولید دانههای روغنی، گندم، محصولات باغی و... محسوب می شود در انتظار مردان پرتلاش است که موجبات ارتقاء جایگاه تولیدکننده را فراهم آورند.
مهندس غلامحسین جافر، فوقلیسانس بازرگانی بینالملل و مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان گلستان، در پاسخ به سوال خبرنگار نشریه مبنیبر چگونگی شکلگیری اتحادیه مرغداران استان گلستان گفت: این اتحادیه از تاریخ ۱۰ /۱۱/  ۷۳  در استان گلستان(که دارای تراکم بالایی از مرغداریها است) تشکیل و با هدف پیگیری مباحث و مسائل صنفی مرغداران، توسعه پرورش طیور و افزایش کیفیت گوشت مرغ و تخممرغ در حال انجام وظیفه میباشد. این اتحادیه بیش از350 عضو تحت پوشش(واحد مرغداری گوشتی) دارد.

گلستان به دنبال ارتقا سطح تولید مرغ کشور

جافر درخصوص موفقیت فعلی اتحادیه مرغداران استان گلستان افزود: اتحادیه مرغداران استان به عنوان یک عضو فعال در برنامهریزیهای کلان توسعه طیور، در تصمیمگیریهای راهبردی ایفای نقش میکند. در بُعد منطقهای، استانی و ملی در تصمیمگیریها، مشارکت فعال دارد. این اتحادیه با حمایت مرغداران استان بهدنبال ارتقا سطح تولید گوشت مرغ در کشور است. مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان گلستان به نقش حمایتی اتحادیه از تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت: اتحادیه با هماهنگی بین بخشی با معرفی شرکتهای خوشنام و پیشرو تولیدکننده و واردکننده نهاده دامی به مرغداران موجب افزایش سطح تکنولوژی در واحدهای پرورش طیور شدهاست. این اتحادیه ضمن پیگیری مسائل حقوقی و صنفی مرغداران نسبت به برنامهریزی، جذب و اعطای منابع مالی و اعتباری در قالب تسهیلات بانکی، کمکهای فنی و اعتباری اقدام نموده است. این اتحادیه با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان و ادارات کل تابعه، تلاش حداکثری خود را درخصوص تامین نهادههای دامی ازجمله ذرت و کنجاله سویا و ... داشته است. اتحادیه مرغداران استان در قالب تفاهمنامه با شرکت پشتیبانی استان نسبت به خرید 1500تن مرغ زنده در پنج ماه اخیر مبادرت ورزیده است.

صادرات، راهکار اساسی توسعه صنعت طیور

وی درخصوص معضلات صنعت طیور افزود: با توجه به مازاد تولید بیش از 80 درصد گوشت مرغ در استان گلستان یکی از راهکارهای اساسی توسعه صنعت طیور، تسهیل صادرات گوشت مرغ به خارج از استان و کشور میباشد. متاسفانه علیرغم وجود زیرساختهای بسیار خوب در بخش پرورش طیور، زیرساختهای فنی و قانونی متوازنی در صادرات وجود ندارد. از سوی دیگر سازمان دامپزشکی کشور در اعلام رفع محدودیت به دلیل بیماری آنفولانزای فوق حاد طیور از طریق سازمان بهداشت جهانی دام اقدام نکرده است. از دیگر مشکلات این صنعت، تأخیر در پرداخت مطالبات مرغداران از شرکت پشتیبانی امور دام است که این دیرکرد باعث خسارت به زحمات شبانهروزی همکاران ما در بخش تولید، میشود.

پرورش مرغ سایز در استان 

جافر درخصوص افق چندساله اتحادیه مرغداران استان گلستان اذعان داشت: اتحادیه درصدد است با همکاری و مشارکت مرغداران نسبت به افزایش بهرهبری طیور با اجرای طرحهای علمی و فنی اقدام نماید. با توجه به توسعه کمی مناسب صنعت طیور، این اتحادیه با برنامهریزیهای انجام شده قصد توسعه پرورش مرغ سایز و تولید گوشت مرغ بدون آنتیبیوتیک و کاهش ضریب تبدیل و شاخص تولید را دارد.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان گلستان ضمن تقدیر و تشکر از تمام دستگاههای اجرایی ذیربط از جمله آقای دکتر مهاجر ریاست سازمان جهاد کشاورزی، معاونت بهبود تولیدات دامی استان، مدیر کل دامپزشکی استان، مدیرکل سازمان تعاونی روستایی، مدیرکل پشتیبانی امور دام، مدیر طیور استان و مدیر توسعه بازرگانی تلاشهای مخلصانه این افراد را قدر دانست و اظهار امیدواری کرد خدمات و حمایتهای این عزیزان موجب ارتقاء جایگاه صنعت در استان شود.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow