صنعت دام و طیور و آبزیان
بال های کمرمق بلدرچین

بال های کمرمق بلدرچین

مهندس علیرضا علیزاده 
بلدرچینها جثه کوچکی دارند و زندگی بر روی زمین را به پرواز ترجیح میدهند. از دانهها، حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه میکنند. بر روی زمین لانه میسازند و قادر به پروازهای کوتاه و سریع میباشند.  این پرنده ریزجثه از زمان بلوغ خود قادر به گذاشتن یک تا سه تخم در روز میباشد. از گذشته، ایرانیان گوشت این نوع از ماکیان را دارای خواص داروئی دانسته و بهصورت شکار از گوشت آن استفاده میکنند.

رانتی در پرورش بلدرچین نیست!

مهندس کوروش اغنیانژاد، رئیس گروه صدور پروانه و دبیر ستاد هماهنگی صدور پروانه وزارت جهادکشاورزی، با رد اظهارات مبنیبر رانت ایجاد شده در صدور مجوز به افراد خاص به نشریه گفت: هر پرورشدهندهای اگر به سازمان نظام مهندسی استان خود مراجعه کند، میتواند نسبت به پرورش بلدرچین مجوزهای لازم را اخذ کند. برهمین اساس در حال حاضر حدود 90 نفر در استان یزد این پرنده را پرورش میدهند.

بلدرچین، مقاومتر از مرغ

دکتر آیدا مظاهری، دکترای تغذیه طیور، قیمت بلدرچین را سه برابر مرغ دانست و به نشریه گفت: این پرنده نسبت به مرغ مقاومتر و پرورش راحتتری دارد. این نوع از ماکیان سریع الرشد بوده و نیازی به واکسن و دارو ندارند. بلدرچین مصرف خوراک پایینی داشته و سالن پرورش آن نیاز به امکانات پیچیدهای ندارد. در هر مترمربع میتوان 10 قطعه بلدرچین پرورش داد. بلدرچین در سن 35 تا 445 روزگی به بلوغ رسیده و شروع به تخمگذاری میکند. تخم بلدرچین علاوهبر انواع ویتامینها، کلسترول پایینی دارد. وی افزود: گوشت بلدرچین حاوی اسیدهای آمینه ضروری، 24% پروتئین و مواد معدنی کمیاب مانند پتاسیم است. مصرف گوشت بلدرچین برای افراد مبتلا به آسم و فشارخون مناسب میباشد.
مظاهری با اشاره به اینکه بلدرچین از لحاظ کمی قادر به رقابت با مرغ نیست، افزود: گوشت بلدرچین گرانقیمت است. عدم حمایت دولت از پرورشدهنده از دلایل این گرانی است. هیچ نظارتی بر زنجیره تولید این ماکیان وجود ندارد و پرورشدهنده تمام هزینهها را از سرمایه شخصی خود پرداخت میکند. از نظر من ضرر این نوع پرورش بر سودش میچربد. چرا که در ایران نوسانات قیمت ارز لحظهای و بالاست. اگر این نوع مشکلات حل شود با توجه به کیفیت گوشت بلدرچین شاهد مصرف بیشتر خانوادههای ایرانی از آن میباشیم.

گفتند غیرقانونی کار کنید...

دکتر محسن رجبزاده نسوان، دکترای تغذیه طیور و پرورشدهنده بلدرچین، به نشریه گفت: با 30 میلیون تومان سرمایه شخصی از مهر 1396 شروع به پرورش این نوع از ماکیان کردم، اما بعد از بالا رفتن قیمت دلار و نهادهها دیگر صرفه اقتصادی نداشت. با توجه به این که ساختمان را ساخته و قفسهای پرورشی را تهیه کردهام اما از رمضان سال جاری پرورش را متوقف کردهام. در زمستان بازار گوشت و تخم بلدرچین بهتر است و با آغاز گرمای هوا، به شدت افت میکند. میتوان گفت محصولات بلدرچین فقط در 7 ماه از سال مشتری خود را دارد. وی با انتقاد از حمایت نکردن دولت از این صنعت افزود: با مدرک دکترای تغذیه دام برای وام اقدام کردم که به سرانجام نرسید. برای مجوز اقدام کردیم دریغ کردند و گفتند غیرقانونی کار کنید!
دلیل صدور نشدن مجوز این است که فردی در "مشهد" مجوز بستهبندی را گرفته و با رانت ایجاد شده، اجازه اخذ مجوز را به دیگر واحدها نمیدهد.
سود بستهبندی برای دلالان بیشتر از سود تولیدکننده است. صدور مجوز بسیار سختگیرانه است، برای دریافت مجوز باید 32 هزار قطعه بلدرچین، سالن(تا سقف کاشیشده) و کشتارگاه داشت. با این حساب تکلیف تولیدکنندگان کوچک و روستایی چیست؟ چرا روند صدور مجوز برای واحدهای کوچک پیگیری نمیشود؟ این پرورشدهنده بلدرچین خاطرنشان کرد: در کشور ما از فارغالتحصیلان رشتههای کشاورزی حمایت نمیشود. وزارتخانه، فارغالتحصیلان رشتههای کشاورزی را رها کردهاست. این درصورتی است که سازمان دامپزشکی کشور تمام واحدها را برای اخذ مجوز مجبور به استخدام دامپزشک میکند. اگر از دانشجویان و فارغالتحصیلان بخش کشاورزی حمایت شود، قطعا در تولید خوراک مصرفی کشور خودکفا خواهیم شد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow