صنعت دام و طیور و آبزیان
" نهاده‌ها " زنجیر پاره کرده‌اند

رئیس هیأت مدیره انجمن ملی تولیدکنندگان زنجیره‌ای گوشت مرغ
در نامه به وزیر جهاد کشاورزی:
" نهاده‌ها " زنجیر پاره کرده‌اند

قیمت سرسام‎آور نهاده‌های خوراکی دام و طیور و کمبود آن در بازار، طی چند ماهه گذشته بر زیان‌های هنگفتی پیکر نحیف و نیمه‎جان این صنعت وارد آورده که در بسیاری از واحدهای تولیدی، کار را به ورشکستگی و بازماندن از تولید رسانده است.
در شماره‌های گذشته مجله و قبل از حاد شدن شرایط، چندی مرتبه به این موضوع و خواستار چاره‌اندیشی در این مورد شدیم اما گویا فریادهای از سر دلسوزی مجله، به جایی نرسیده است.
به گزارش مجله «دام و کشت و صنعت» اخیراً نیز عبدالعلی طهماسبی، رئیس هیات‌مدیره «انجمن ملی تولیدکنندگان زنجیره‌ای گوشت مرغ» در نامه‌ای به دکتر خاوازی، وزیر جهادکشاورزی (که رونوشت آن به دکتر مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارتخانه ارسال شد) ضمن ابراز بی‌مهری وزارتخانه به این تشکل صنفی، خواستار تخصیص کنجاله سویا و ذرت مورد نیاز به این انجمن شد.

بسمه تعالی

اعظم‌الله اجورنا و اجورکم

جناب آقای دکتر خاوازی
وزیر محترم جهاد کشاورزی

موضوع: عدم تامین نهاده‌های خوراکی طیور به خصوص کنجاله سویا و ذرت شرکت‌های زنجیره‎ای

با سلام،
احتراماً؛ با عرض تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به استحضار می‌رساند که مجموعه اقدامات به عمل آمده آن وزارتخانه در تامین نهاده‌ها، نه تنها گشایشی ایجاد ننموده است؛ بلکه شاهد افزایش افسارگسیخته قیمت تمام نهاده‌های خوراکی مربوط به خصوص دو نهاده اصلی، کنجاله سویا و ذرت در بازار می‌باشیم. از آنجایی که در شرکت‌های زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ همزمانی وجود گله‌های مولد مادر گوشتی و جوجه گوشتی در سنین مختلف برای تولید مستمر و روزانه گوشت مرغ در حال تولید و پرورش می‌باشند و باید پاسخگوی انتظارات مشتریان و مصرف‌کنندگان گوشت مرغ باشند، بیشترین آسیب را در اثر فقدان این نهاده‌ها متحمل خواهند شد. شرکت‌های زنجیره‌ای نه تنها تاکنون مورد حمایت قرار نگرفته اند؛ بلکه هر بار به دلایل واهی گرفتار بی‌مهری آن وزارتخانه و استان‌های مختلف شده‌اند. بدیهی است با ادامه بی‌توجهی به شرکت‌های زنجیره‌ای که بیشترین سرمایه‌گذاری را در این صنعت نموده‌اند و پیشگامان و خط شکنان تولید ساختار یافته هستند، دور از انتظار نخواهد بود در آینده نزدیک، شاهد مراسم ختم و عزای کل صنعت طیور کشور باشیم.
جناب آقای وزیر! برای تأمین ذخیره استراتژیک، تنظیم بازار و صادرات گوشت مرغ، در هر شرایطی، شرکت‌های زنجیره‌ای پشتوانه‌ای مطمئن، مستحکم و استوار خواهند بود، مشروط به حمایت عملی و توانمندسازی آن‌ها می‌باشد. در شرایط دشوار کنونی لازمه ادامه بقا و استمرار تولید گوشت مرغ، اولاً تأمین ۵۰ هزار تن کنجاله سویا و ۱۰۰ هزار تن دانه ذرت، دوماً تخصیص خط ویژه ارزی برای واردات نهاده‌های تولید گوشت مرغ توسط شرکت‌های زنجیره‌ای، مورد استدعاست.

عبدالعلی طهماسبی
رئیس هیئت‌مدیره

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۳ - ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow