صنعت دام و طیور و آبزیان
ماهیگیران ساحلی، در معرض فاجعه

ماهیگیران ساحلی، در معرض فاجعه
غارتمان می‌کنند

کلودیا ماززئو (Claudia Mazzeo) *
 ترجمه: علی گل‌باف

12 هزار و 500 کشتی صید صنعتی چینی (در مواردی با پرچم کشورهایی که در آب‌های ملی آن‌ها به صید می‌پردازند) علاوه بر غارت آن‌ها به اکوسیستم، ذخائر آبی و زیستی کشورها صدمه جدی وارد می‌کنند.
در ایران خبرها و افشاگری‌های فعالان فضای مجازی توسط سازمان شیلات تکذیب می‌شود اما همزمان صیادان کشور کم‌کار و منابع شیلاتی رو به احتضار می‌رود.
مطالعه مقاله زیر را به همه توصیه می‌کنیم.

80 درصد ماهیگیری صنعتی در آب‌های ملی کشورها
با کشتی پرچم‌دار برای کشورهای پردرآمد
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد ناوگان ماهیگیری با آب از راه‌دور توسط کشورهای صنعتی، در حال غارت سهم ماهی کشورهای کم‌درآمد است که ناوگان چین بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شد.
اگرچه ماهیگیری فراتر از یک مسئله جهانی است اما موسسه توسعه خارجی(ODI) می‌گوید: اندازه و حضور جهانی ناوگان آب‌های دور چین به‌معنای حضورمهم‌ترین بازیگر بحران ماهیگیری است. داده‌های سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد نشان می‌دهد، در سطح جهان‌، 90درصد از ذخایر ماهی دریایی با بهره‌برداری تجاری بیش از اندازه، صید شده یا ماهیگیری می‌شوند.
براساس گزارش‌ها، تقریبا 80درصد ماهیگیری صنعتی در آب‌های ملی کشورهای کم‌درآمد با کشتی‌های پرچم‌دار برای کشورهای با درآمد بالاتر انجام می‌شود.
ODI با استفاده از تجزیه‌وتحلیل داده‌های بزرگ، الگوریتم‌های گروه‌ها و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، دریافته‌است که ناوگان ماهیگیری از راه‌دور چین بین پنج تا هشت برابر بزرگ‌تر از تخمین‌های قبلی است، و در حدود 17000 کشتی شناسایی شده که 12 هزار و 490 فروند از آنها در خارج از آب‌های چین دیده شده‌اند.
شناورهای ماهیگیری در آب‌های از راه دور آن‌هایی هستند که در منطقه اقتصادی انحصاری یک کشور دیگر یا در دریاهای مرتفع فعالیت می‌کنند.
کشتی‌های Trawlers(ترال) با آسیبی طولانی‌مدت به اکوسیستم، ظاهر شده‌اند که رایج‌ترین کشتی‌های ماهیگیری از راه‌دور هستند و تور آن‌ها در اعماق آب حرکت می‌کند.

سقوط سهام ماهی
میرن گوتییرز، همکار تحقیقاتی در ODI به مسئولین SciDev.Net می‌گوید: "فاجعه برای جوامع ماهیگیری در کشورهای در حال‌توسعه آغاز شده‌است مگر این‌که سیاستمداران در سطح محلی و بین‌المللی به تحقیقات علمی و حقایق گوش دهند.
میلیون‌ها نفر به پروتئین ماهی وابسته هستند و اقتصادهای زیادی برای کار و رفاه به این فعالیت متکی می‌باشند. اگر برای این مشکل راه‌حل جمعی پیدا نشود، سرانجام این فاجعه، دامن ناوهای چینی را نیز خواهد گرفت."
پابلو فیلیپو، متخصص حقوق منابع‌طبیعی از دانشگاه بوئنوس‌آیرس (آرژانتین)، که درگیر این مطالعه هم نبود، می‌گوید: کشتی‌های ماهیگیری چینی اغلب در آب‌های بین‌المللی اطراف منطقه اقتصادی انحصاری آرژانتین هم دیده می‌شوند.
وی می‌گوید:" درست است که آنها در دریاهایی که ماهیگیری آزاد است و هیچ‌گونه مقرراتی برای آن تنظیم نشده‌است؛ ماهی می‌گیرند، اما مانع مهاجرت گونه‌های مختلف ماهی نظیر ماهی‌مرکب می‌شوند.
هرگونه بهره‌برداری بیش از اندازه در یک منطقه‌، تاثیر اقتصادی و اکوسیستمی مستقیمی بر منافع ماهیگیران آن منطقه دارد. این طریق صید ماهی مشکلی جدی برای کشورهای در حال‌توسعه است که محدودیت‌های عملیاتی برای کنترل ماهیگیری در فضاهای دریایی خود و یا در مناطق مجاور مناطق انحصاری اقتصادی خود را دارند.

شفافیت
محققان ODI می‌گویند: مالکیت و کنترل عملیاتی ناوگان ماهیگیری چینی "پیچیده و مبهم" است. "از تجزیه و تحلیل 6122 کشتی، دریافتیم که فقط هشت شرکت بیش از 50 کشتی دارند که در حال کار هستند.
بسیاری از کشتی‌ها متعلق به شرکت‌های کوچک و متوسط می‌باشند که اغلب آن‌ها متعلق به شرکت‌های بزرگ برای اهداف مالیاتی هستند."
آنتونیا لروی، رئیس سیاست‌گذاری WWF اروپا، به نمایندگی از ائتلاف اتحادیه جهانی در اتحادیه اروپا می‌گوید: بهبود شفافیت، مقرون به صرفه‌ترین وسیله برای شناسایی فعالیت‌های غیرقانونی، گزارش نشده و کنترل نشده در عرصه ماهیگیری است.

قوانین بین‌المللی
خاویر ویلانوا، از بخش شیلات و آبزی‌پروری در دفتر فائو آمریكای‌لاتین و كارائیب می‌گوید كه: یك چالش بزرگ "پذیرش و اجرای مؤثر ابزارهای بین‌المللی است، تا جامعه جهانی با همكاری و مدیریت پایدار منابع شیلات و حفظ تنوع زیستی دریایی بتواند اطمینان لازم را حاصل نماید."
وییلانوا می‌گوید:" ازجمله این ابزارها، توافق‌نامه اقدامات دولت‌های بندری (PSMA) است که به كشورهای آمریكای‌لاتین فرصتی برای جلوگیری از ماهیگیری IUU می‌دهد.
این توافق‌نامه با هدف جلوگیری از استفاده کشتی‌ها از بنادر به‌منظور جلوگیری از دسترسی محصولات غیرقانونی به بازارها است که صید IUU را هدف قرار می‌دهد.
ODI می‌گوید: ناوگان چینی اغلب در شمال‌غربی اقیانوس آرام فعالیت می‌کند و تأثیر قابل‌توجهی در ویتنام، فیلیپین و کامبوج دارد. شدیدترین فعالیت‌ها در ماهیگیری ماهی‌مرکب در اقیانوس‌اطلس جنوب‌غربی و جنوب‌شرقی اقیانوس آرام به‌ویژه ساحل "پرو" است. 
* کلودیا ماززئو، "روزنامه‌نگار متخصص علوم و فناوری و محیط‌زیست" است.
دارای مدرک فوق‌لیسانس مدیریت آب، در دانشکده علوم دامپزشکی دانشگاه بوئنوس‌آیرس.
توضیح: Overseas Development Institute) ODI) موسسه توسعه خارج از کشور
Illegal, unreported and unregulated(IUU) fishery activities 
(فعالیت‌های غیرقانونی، گزارش نشده و کنترل نشده ماهیگیری)
منبع: شبکه علوم و توسعه بین الملل

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow