صنعت دام و طیور و آبزیان
در جنگ با ملخ ها

رئیس سازمان حفظ نباتات:
احتمال مبارزه با ملخ‌ های صحرایی در سطح یک میلیون هکتار
در جنگ با ملخ ‌ها

مهندس چنگلوایی از جمله معدود مدیران استانی بود که استعداد و خلاقیت مدیریتی وی توسط وزیر کشف شد و در سمت مدیر ملی مسئولیت سازمان حفظ نباتات کشور را برعهده گرفت و حتی کمی پیش‌تر، نام وی به‌عنوان معاون وزیر بر سر زبان‌ها افتاد.
مهندس چنگلوایی بنا به حکم وزیر، رخت از استان خوزستان برکشید و از نخستین روز، بدون حاشیه و بی‌توجه به مسائل توصیه‌ای و تشریفاتی به‌صورت شبانه روزی کار مدیریتی و تخصصی انجام داد.
ساکن ساختمان ولنجک، در نخستین هفته‌های مدیریت، همه انجمن‌ها، تشکل‌ها و مجموعه‌های تولیدکننده و تأمین‌کننده را به حضور پذیرفت. با این همه «سرعت، دقت و سلامت کار» با منش قانون‌گرایی و قانون‌مداری را سرلوحه امور سازمان قرار داد. هیچ گلایه‌ای مطرح نکرد و پیشینیان این سمت را به چالش نکشید. پرونده گذشته را به کناری نهاد و فتح الباب "یک سازمان برای همه کشاورزان" را سرعت بخشید و قدردان زحمات و تلاش همه پرسنل مدیران، معاونین سازمان بود.
چنگلوایی در نخستین نشست رسانه‌ای خود با تسلط کامل و اشراف به مسائل زیست محیطی، سلامت غذا و مردم به سوالات نمایندگان رسانه‌ها پاسخ گفت و سعی کرد متکلم وحده نباشد و تمام همکاران خود را به مشارکت در پاسخگویی خبرنگاران دعوت کرد و در عین حال هیچ پرسشی را بی‌پاسخ نگذاشت.
در نشست رسانه‌ای مهندس چنگلوایی هیأتی از مدیران ارشد سازمان به شرح زیر در خدمت رسانه‌ها بودند:
• مهندس قائمیان معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی
• خانم دکتر نوربخش مدیرکل دفتر آفت‌کش‌ها
• دکتر آهنگران مدیرکل پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زا
• خانم مهندس جلیلی مقدم مدیرکل دفتر قرنطینه
• مهندس معین مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی
• مهندس میر مدیر روابط عمومی
مهندس چنگلوایی در ابتدای مراسم ضمن توضیح عملکرد و برنامه‌های سازمان در دولت یازدهم و دوازدهم با توجه به فراهم شدن شرایط آب و هوایی و میزان بارندگی‌ها در تابستان سال جاری در خاستگاه آفت ملخ به‌ویژه در شبه جزیره عربستان احتمال داد شاهد افزایش 20 برابری جمعیت ملخ صحرایی در سال زراعی آینده نسبت امسال باشیم.
وی زمان تقریبی ورود ملخ صحرایی به کشور از سمت پاکستان را در اوایل مهر ماه امسال عنوان کرد و گفت: به پیش‌بینی ایران و سازمان فائو در اواخر دی ماه نیز از شبه جزیره عربستان حمله ملخ صحرایی به کشور را خواهیم داشت که باید از همه جهات آماده باشیم.
چنگلوایی افزود: علاوه بر رصد و پایش این آفت (گرچه در سال جاری در سطح 404 هزار هکتار با ملخ صحرایی و 140 هزار هکتار با ملخ بومی مبارزه شد)، برای تهیه سم و تجهیزات لازم با توجه به افزایش قیمت، اعتباری بالغ بر 300 میلیارد تومان برای مبارزه در عرصه یک میلیون هکتاری نیاز داریم که سعی می‌کنیم با حمایت دولت و سازمان فائو، شرایط به لحاظ فراهم کردن تجهیزات و سم برای مبارزه به موقع آماده شود.
چنگلوایی همچنین به مبارزه بیولوژیک با سایر آفات در سراسر کشور اشاره و تصریح کرد: از طریق مبارزه بیولوژیک با استفاده از آفت‌کش‌های طبیعی، فرمون‌ها و سایر امکانات و مجموعه اقدامات 5/1 میلیون هکتار از سطح مبارزه شیمیایی کاهش یافته است.
وی رویکرد سازمان حفظ نباتات کشور را رفتن به سمت مبارزه بیولوژیک و سایر روش‌های طبیعی برای دفع آفات در اراضی کشاورزی به منظور حفظ سلامت جامعه و محصولات دانست و گفت: مهم‌ترین اصل در این زمینه آموزش و ارتقای دانش کشاورزان و استفاده از محصولات فناورانه است.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به تاسیس 102 واحد تولید مواد بیولوژیک و تجهیزات غیر شیمیایی در کشور اذعان داشت: طی چند سال اخیر 10 شرکت دانش‌بنیان و 42 قلم آفت‌کش طبیعی جدید در کشور ثبت شده و تلاش داریم از تولید‌کنندگان داخلی حمایت کنیم.
چنگلوایی ادامه داد: در سال 75 سهم آفت‌کش‌‍‌های پر خطر در سبد آفت‌کش‌های مصرفی کشور29 درصد بود که این عدد در سال 92 به 9 درصد و در پایان سال 98 به 5 درصد رسید.
چنگلوایی در جمع‌بندی سخنان خود گفت: با مدیریت به موقع و موثر آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز می‌توانیم از خسارت حداقل 32 میلیون تنی محصول به ارزش 48 هزار میلیارد تومان جلوگیری کنیم.
برنامه‌ریزی و آماده‌سازی و جمع‌بندی عملکرد سازمان حفظ نباتات از 92 تاکنون در دولت تدبیر و امید، دعوت از خبرنگاران برای حضور در نشست و تشریفات، تهیه بنرها و هماهنگی توسط آقای مهندس میر، مدیر روابط عمومی صورت گرفت که بیش از دو دهه تجربه کارشناسی و مدیریت روابط عمومی از زمان صدارت دکتر کلانتری تاکنون را دارد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow