صنعت دام و طیور و آبزیان
حمایت جدی از کشاورزان در شرایط کرونا

قابل توجه بازیگران زنجیره تأمین مواد غذایی
حمایت جدی از کشاورزان در شرایط کرونا

ژانوس ووجسی‌چواسکی*

اروپا با درک مفهوم امنیت غذایی به‌خصوص در شرایط بحرانی، به‌صورت جدی (نه شعاری) به کمک کشاورزان رفته و از 5 هزار یورو برای هر کشاورز کوچک تا 5 هزار یورو برای شرکت‌های کشاورزی، وام SME بسیار کم‌بهره(نیم تا یک درصد) و البته برای هزینه‌های عملیاتی تا 200 هزار یورو و برای شرکت‌های غذایی تا 8000 یورو کمک می‌کند.
اما در ایران حتی پول فروش تضمینی محصولات به موقع پرداخت نمی‌شود (وام SME و کمک، «پیشکش»).
این گزارش شاید تلنگری به وجدان مسئولان سازمان برنامه، شخص رئیس‌جمهوری و اعضاء کمیسیون کشاورزی مجلس وارد کند.

امنیت غذایی در شرایط کرونا
به‌دنبال شیوع Coronavirus، بخش کشاورزی مواد غذایی اتحادیه اروپا از خود مقاومت نشان داده و همچنان به شهروندان اروپایی غذای مرغوب و سالم ارائه می‌دهد. با این وجود، کشاورزان و تولیدکنندگان با مشکلات و فشارهای فراوانی روبرو هستند.
حفظ امنیت غذایی یکی از اولویت‌های کمیسیون کشاورزی اروپا است. بنابراین، با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سازمان‌های بخش در تماس نزدیک است. برای حمایت از کشاورزان و افراد درگیر، کمیسیون اقدامات لازم را انجام داده است:

دستورالعمل‌هایی برای زنجیره تأمین مواد غذایی کارآمد
• خطوط سبز برای حفظ مواد غذایی در اروپا جریان دارد؛ کمیسیون کشاورزی با کشورهای اتحادیه اروپا هماهنگ است تا با ایجاد خطوط سبز، یک بازار واحد تجاری برای کالاها را تضمین کند. این خطوط سبز، بر اساس نقاط مرزی کلیدی تعیین شده، و دارای بازرسی مرزی خواهند بود که از 15 دقیقه بیشترطول نخواهد کشید. البته گذرنامه هم برای همه کالاها ازجمله محصولات کشاورزی و مواد غذایی صادر می‌شود.
• کارگران فصلی به عنوان "کارگران مهم" تأمین و پشتیبانی بخش مواد غذایی واجد شرایط هستند؛ این کمیسیون دستورالعمل‌های قابل اجرایی را منتشر کرد تا اطمینان یابد، در اتحادیه اروپا، کارگران غیرثابت که در مبارزه با همه‌گیر ویروس کرونا از اهمیت حیاتی برخوردار هستند، بتوانند به محل کار خود برسند. کارگران فصلی به ویژه در فصل جاری از نظر عملکرد، برداشت و کاشت و کاهش تنش در بخش کشاورزی بسیار مهم هستند.

اقداماتی در جهت حمایت مستقیم از کشاورزان و مناطق روستایی
• انعطاف‌پذیری در استفاده از ابزارهای مالی تحت توسعه روستایی که کشاورزان و سایر ذی‌نفعان توسعه روستایی می‌توانند از وام یا ضمانت برای تأمین هزینه‌های عملیاتی حداکثر 200 هزار یورو در شرایط مطلوب مانند نرخ بهره بسیار پایین یا برنامه پرداخت مطلوب بهره‌مند شوند.
• اقدامات جدید پیشنهادی کمیسیون در جهت توسعه روستایی؛ این اقدام جدید موقت به کشورهای اتحادیه اروپا که دارای بودجه توسعه روستایی باقیمانده هستند، امکان می‌دهد تا امسال به کشاورزان و مشاغل کوچک صنایع غذایی، بیشتر توجه کنند.
این امر باید امدادرسانی فوری به کسانی باشد که بیشتر از این بحران تاثیر پذیرفته‌اند. کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند برای هر کشاورز حداکثر 5000 یورو و برای هر شرکت کوچک و متوسط 50،000 یورو (SME) ارائه دهند.
(SME= Small and Medium Enterprise)
• پیشنهادهای پرداخت بالاتر؛ برای افزایش جریان نقدینگی کشاورزان، کمیسیون افزایش‌های مربوط به سیاست‌های مشترک کشاورزی (CAP) حمایت‌های درآمدی (از 50٪ به 70٪) و برخی از پرداخت‌های توسعه روستایی(از 75٪ به 85٪) را افزایش می‌دهد. این افزایش در پرداخت‌ها از نیمه اکتبر آغاز خواهد شد.
• امکان کمک‌های بیشتر دولتی برای کشاورزان و شرکت‌های فرآوری مواد غذایی؛ براساس چهارچوب موقت کمیسیون برای کمک‌های دولت، به کشاورزان حداکثر تا سقف 100 هزار یورو وام پرداخته می‌شود. 
شرکت‌های فرآوری و بازاریابی مواد غذایی، حداکثر تا سقف 800 هزار یورو، تسهیلات دریافت می‌کنند. این مقادیر تا میزان کمی قابل افزایش است. این گونه حمایت ملی به بخش کشاورزی حتی بدون تایید از سوی کمسیون هم تا سقف 20 هزار یورو (و در موارد خاص 25 هزار یورو) قابل پرداخت است.

اقدامات خاص بازار
• انعطاف‌پذیری برای برنامه پشتیبانی بازار؛ در اجرای برنامه‌های پشتیبانی بازار نوشیدنی‌ها، میوه و سبزیجات، زیتون‌های سفره‌ای و روغن زیتون، زنبورعسل و برنامه مدرسه اتحادیه اروپا (پوشش شیر، میوه و سبزیجات) کمیسیون اجازه انعطاف را می‌دهد.
این انعطاف‌پذیری با هدف محدود کردن عرضه موجود در هر بخش انجام شده تا منجر به برقراری مجدد بازارها شود. علاوه بر این، امکان جهت‌گیری مجدد اولویت‌های بودجه به سمت اقدامات مدیریت بحران به حداقل رساندن تماس فیزیکی بین کشاورزان و بازار را فراهم می‌آورد. 
*(Janusz Wojciechowski) کمیسر بخش کشاورزی اتحادیه اروپا
منبع: اتحادیه اروپا

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow