صنعت دام و طیور و آبزیان
زنبورداری را دریابیم

کشور از نظر اوضاع اقتصادی وضعیت مطلوبی ندارد که البته دلایلی از قبیل تحریم‌های همه‌جانبه، سوءمدیریت در بخش‌های مختلف اجرایی کشور و سیاست‌های بعضاً بازدارنده برای تولیدکنندگان و دیگر فعالان را می‌توان برای آن متصور شد.
در این میان، کشاورزی که محور اصلی تولید غذای آحاد مردم است، ضربات سنگینی را متحمل شده و به تبع آن زیرمجموعه‌های این بخش نیز متأثر از اوضاع کنونی در حال و روز خوبی به سر نمی‌برند. به همین دلیل اشاره‌ای کوتاه به صنعت زنبورداری می‌نمائیم.
زنبورداری بخشی مولد، کارآفرین و ارزآور است که دهه‌ها به تأمین غذای سالم برای جامعه کمک و ذائقه مردم را شیرین کرده، اما متأسفانه تولیدکنندگان آن نه تنها این حلاوت را حس نکرده‌اند بلکه کامشان همچنان تلخ است.
زنبورداری، شغلی است که بسیاری از روستائیان کشور از صدها سال‌ پیش با عشق و علاقه به آن روی آورده‌ و بی‌وقفه در گرما و سرما و در شرایط دشوار اقلیمی و آب‌وهوایی، کماکان مشغول به ادامه آن هستند. قشری تلاشگر و کارآفرین، متخصص و متعهد به سلامتی جامعه که به وظیفه نانوشته خود جامه عمل پوشانده‌اند.
حال پرسش آن است که آیا توانسته‌ایم در حالی که رتبه چهارم در زمینه تولید عسل در دنیا را داریم، از پتانسیل‌های بالقوه در صنعت زنبورداری استفاده‌های لازم را ببریم؟
در حالی که امروزه در جهان به زنبورعسل به‌عنوان یک گرده‌افشان که تأثیر مثبتی بر اکوسیستم جهان دارد نگریسته می‌شود و باغداران در کشورهای پیشرفته مایل هستند تا در حاشیه و داخل باغ‌های آن‌ها، کندوهای عسل قرار داده شود و حتی بابت این مسئله به زنبوردار پول پرداخت می‌کنند، این موضوع در کشور ما مغفول مانده است.
زنبورعسل می‌تواند تأثیر مستقیم و غیرمستقیمی بر جوامع گیاهی، تولید بذر و میوه و توسعه پایدار کشاورزی داشته باشد. بنابراین ما و کره زمین به زنبورها نیازمندیم. زنبور به‌عنوان یک موجود زنده و مولد، نیازمند برطرف کردن مسائل متعددی از پرورش گرفته تا اصلاح‌نژاد، نگهداری، تغذیه و فروش عسل تولید شده است. همچنین، فرآورده‌های بسیار مفید آن از قبیل ژل، گرده، بره موم و زهر می‌تواند در ارزآوری این صنعت کمک قابل توجهی به زنبوردار بنماید.
اما لازمه دست‌یابی به چنین مواردی
• آموزش و آشنایی زنبورداران با روش‌های نوین این صنعت است که همت دولت و متخصصان این رشته را می‌طلبد. دانشگاه‌ها، اساتید و سیاست‌گذاران می‌بایست دست به دست هم در این راستا فعالیت کنند.
• بحث اجرایی این صنعت، اعم از فروش، تشکیل تعاونی‌ها، اتحادیه‌ها و سمت و سوی قانونی و تشکیلاتی این صنعت، در حل مشکلات زنبورداران و بحث صادرات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این موارد ازجمله اولویت‌های این صنعت می‌باشند که چنانچه امروز به مشکلات این تولیدکنندگان دلسوز گوش ندهیم، دیری نمی‌پاید که اثری از این صنعت مهم و درآمدزا باقی نخواهد ماند.
امیدواریم همان طور که بخش زنبورداری معاونت دام وزارت جهاد کشاورزی بیان کرده‌اند، محورهای مهم و اساسی سند صنعت زنبورداری در کمترین زمان ممکن عملیاتی شده و حرف‌ها به واقعیت تبدیل شود و صنعت زنبورداری کشور جایگاه خود را در کشور و دنیا پیدا کند. امیدواریم در سال جهش تولید شاهد جهش و پیشرفت‌های قابل ملاحظه در این صنعت شیرین باشیم.
مهندس محمد رفاهی، زنبوردار و مدرس صنعت زنبورداری می‌گوید: از مسائل مهم صنعت زنبورداری این است که می‌بایست استاندارد در عسل اجباری شود ضمن آن‌که قیمت‌گذاری و کیفیت‌سنجی برای عسل و محصولات آن از موارد بسیار مهم است. 
همچنین بازار فروش عسل باید ساماندهی شده و در زمینه صادرات محصولات زنبورعسل نیز راهکارهای درستی تبیین گردد.
بهروز شیرزاد از تولیدکنندگان عسل نیز می‌گوید: بحث بیمه زنبورداران یک اولویت فراموش شده است و این قشر متأسفانه نه پشتوانه‌ای برای بیمه درمان دارند و نه بازنشستگی. همچنین نبود حمایت مسئولان از صنعت زنبورداری و وجود عسل‌های تقلبی در بازار ضربه هولناکی بر زنبورداران وارد کرده است. بهروز شیرزاد، افزود: استفاده از سموم نامناسب برای مزارع و محصولات کشاورزی موجب لطمه وارد شدن به زنبورها و باعث از بین رفتن جمعیت کثیری از آنان می‌گردد.

امیرهوشنگ سمنانی

اهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۱- تیر ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow