صنعت دام و طیور و آبزیان
روز جهانی زنبورعسل

به بهانه 20 می
روز جهانی زنبور World bee day
طبیعت مدیون زنبورها است

مهندس بهزاد رفاهی- محقق و پژوهشگر زنبورعسل

20 می مصادف با 31 اردیبهشت ماه از سال 2018 توسط سازمان ملل متحد به عنوان "روز جهانی زنبور" در نظر گرفته شده است. هدف آن، یادآوری نقش ارزنده زنبورها و سایر موجودات در گرده افشانی گیاهان است. به علاوه، آگاهی‌بخشی در مورد تهدیدهای فعالیت‌های انسانی برای این موجودات باارزش از دیگر فواید در نظر گرفتن چنین روزی است.
در واقع این روز فرصتی را برای دولت‌ها، سازمان‌ها، جامعه مدنی و عموم مردم در همه کشورها فراهم می‌کند تا اقداماتی در جهت محافظت و تقویت گرده‌افشان‌ها و زیستگاه‌های آنها، بهبود فراوانی و تنوع آنها و همچنین پشتیبانی از توسعه پایدار زنبورداری ارائه نمایند.
پیشنهادی که توسط جمهوری اسلوونی با حمایت فدراسیون بین‌المللی زنبورداران Apimondia و FAO ارائه شده است. برای بزرگداشت روز جهانی زنبور در 20 ماه می هر سال، با تأیید مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2017 روبرو شد.
زنبورها به عنوان مهم‌ترین گرده‌افشان‌های طبیعت، سهم موثری در گرده افشانی و تولید بذر و میوه و در ادامه تنوع و تکثیر گونه‌های گیاهی زراعی، باغی و مرتعی دارند و تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم زنبورها در جوامع گیاهی و توسعه پایدار باعث شده که در بسیاری از کشورها تنوع زنبورها به عنوان نبض سلامت اکوسیستم لحاظ گردد.
 همه شواهد و قرائن علمی ما را به این نتیجه رسانده است که برای ادامه زندگی در کره زمین به زنبورها محتاج هستیم و بایستی بیش از پیش هوای زنبورها به ویژه زنبورعسل را داشته باشیم.

ماهنامه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۹- ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow