صنعت دام و طیور و آبزیان
درد مرغداران را درمان کنید

شواهد و قرائن نشان می‌دهد که تولیدکنندگان مرغ گوشتی اوضاع چندان مناسبی ندارند و مشکلاتی از قبیل کمبود و گرانی نهاده‌های تولید (به‌خصوص دو نهاده ذرت و سویا) و از طرفی نیز قیمت پایین فروش مرغ توسط تولیدکنندگان و وجود بعضی ناکارآمدی‌ها در بازار، باعث ایجاد مشکلات جدی برای این قشر مهم تولیدکننده در کشورمان شده است. در ذیل درخواستی از یکی از مرغداران استان فارس خطاب به وزیر جهاد کشاورزی که به دفتر مجله رسیده عیناً درج می‌گردد:

به نام خدا
تاریخ 18/2/1399
جناب آقای دکتر کاظم خاوازی، وزیر محترم جهاد کشاورزی

سلام علیکم
موضوع: درخواست
الف) پویش فرایند خرید مرغ تضمینی 12700 تومانی پشتیبانی امور دام کشور
ب) پویش توزیع نهاده های دامی شرکت پشتیبانی امور دام کشور
با احترام و عرض ادب و آرزوی قبولی طاعات و عبادات، ضمن پوزش از تصدیع اوقات شریف، در سال جهش تولید باستحضار حضرتعالی می‎رساند که مرغداران کشور مقام هفتم تولید جهانی توسط قهرمانان بی‌جام و مدال آن در بیابان‌های سرتاسر میهن اسلامی را رقم زده‌اند و امنیت غذایی کشور را تضمین نموده‌اند و استان فارس مقام دوم تولید کشور را به خود اختصاص داده است.
جناب آقای دکتر خاوازی، جنابعالی با پیشینه استادی دانشگاه و پژوهشگر برگزیده همچنین بنیانگذاری بخش تحقیقات بیولوژی، اکنون فرصت اجرایی دانش خود در اجرا را کسب نموده‌اید. حال که کشور سه ماهی است درگیر ویروس کرونا گردیده، با کمال تاسف سیستم‌های اداری کرونا را سکینه ذهنی خود قرار داده و تمامی کاستی‌ها و کم‌کاری‌ها و احتمالا فسادها را به این موضوع مرتبط می‌دانند. همانطور که استحضار دارید با مدرنترین میکروسکوپ‌های علمی جهان به آسانی اندازه‌گیری ابعاد ویروس امکان‌پذیر نیست. لذا بعضی مدیران ما دیواری کوتاه‌تر از کرونا پیدا نکرده‌اند و همه چیز را به گردن این مخلوق خداوند می‌اندازند. دیوار و دژی که با آب و صابون به راحتی قابل گذر است.
 به عنوان یک تولید کننده مرغ موضوع خرید تضمینی مرغ و توزیع نهاده را مرتبط با مقوله کرونا نمی‌دانم و این موضوع سر دراز دارد (پیوست نامه مورخه 17/7/1390 به ریاست جمهوری محترم وقت و رونوشت‌های مربوطه. همچنین مکاتبات با پشتیبانی امور دام استان فارس و کشتارگاه پاسارگاد).
جناب آقای وزیر دو درخواست فوق و اجرایی کردن آن برای مجموعه 27000 تولید کننده مرغ گوشتی چندان مشکل و سخت نمی‌تواند باشد. همان‌طوری که وزارت محترم بهداشت در امر کرونا برای دومین بار مشغول غربالگری و پویش کرونایی در مدت کوتاه فوق می‌باشد آیا وزارت جهاد نمی‌تواند موضوع فروش مرغ تضمینی و تامین نهاده از تک تک 27000 مرغدار را سئوال نماید.
جناب آقای وزیر موضوع خرید تضمینی مرغ با قیمت 12700 تومان فعلی به مرغدار ارتباطی ندارد و در جیب دلالان و کشتارگاه‌های کشور رفته است.
جناب آقای وزیر لطفا اگر استعلام از 27000 مرغدار کشور برای آن وزارت خانه فعلا میسر نیست از جنابعالی استدعا می‌گردد در راستای جبران نعمت اخذ مهندسی حضرتعالی از دانشگاه شیراز، استان فارس را به عنوان پایلوت خرید مرغ از 15/12/98 لغایت 15/2/99 و همچنین توزیع نهاده در دو ماهه فوق از کمتر از 1000 مرغدار استان فارس سئوال گردد تا پاسخ قطعی آن برای آن وزارت خانه روشن شود.
در پایان پیشنهاد می‎گردد لایه «مارن»گونه دفاتر مسئولین و حوزه‌های مدیریتی آنان که ایجاد فاصله بین تولید کننده و مقامات اجرایی گردیده است به حداقل رسانیده و حضرتعالی در سفرهای استانی پاره‌ای از وقت خود را اختصاص به ملاقات حضوری با تولید کنندگان بخش‌های مختلف کشاورزی دهید.
با احترام
محمدحسین فرحی جهرمی
رونوشت:
مجله تخصصی «دام و کشت و صنعت»
صدا و سیمای جمهوری اسلامی، پیرو پخش مناظره مسئولین و قیمت مرغ و نهاده در شبکه خبر

ماهنامه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۹- ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow