صنعت دام و طیور و آبزیان
اسب نجیب‌تر از این‌هاست!

در روند اهلی شدن حیوانات توسط انسان، دو حیوان در جایگاه بالاتری قرار دارند، اسب و سگ. حیواناتی که هنوز در خدمت رسانی به انسان جایگاه ویژه‌ای دارند. از آغازین ایام کشاورز شدن انسان، اسب در تمام مراحل کاشت و داشت و برداشت محصولات کشاورزی یاور انسان بوده و پس از آن وسیله حمل‌ونقل، سفر تا نقاط دوردست، حضور جدی در جنگ‌ها و لشکرکشی‌ها و در حال حاضر نیز در رشته‌های ورزشی اسب دوانی، سیرک‌ها، علاوه بر آنچه در زمان گذشته بوده، دیده می‌شود.
رشته‌های ورزشی اسب دوانی از جمله فعالیت‌های مفرّح، زیبا و از سوی دیگر اشتغالزا می‌باشند که به دلیل تخصصی شدن پرورش اسب برای ورزش‌های مختلف ضرورت دارد که افرادی خبره و کارشناس که دانش و تجربه کافی نیز داشته باشند در این رشته‌ها فعالیت نمایند.
شاهرخ مقدم از جمله کارشناسان خبره در زمینه پرورش اسب می‌باشد که در این رابطه حرف‌هایی برای گفتن دارد. در مصاحبه‌ای حضوری با ایشان، شاهرخ مقدم اظهار کرد: از حدود 150 سال قبل که جد بزرگ من از منطقه ترکمن صحرا به تهران آمد در اسطبل سلطنتی به کار مشغول گردید و از آنجائیکه در شناخت اسب‌ها تجارب و اطلاعات کافی داشت، اجازه نمی‌داد تا هر اسبی وارد اسطبل‌ها شود. قبل از مکانیزه شدن ارتش، واحدی به نام سررشته‌داری وجود داشت که کار تأمین و نگهداری صدها اسب برای امور نظامی را برعهده داشت و به همین دلیل افراد و افسران زیادی برای توانایی در اسب سواری و همراهی با اسب‌ها تربیت می‌شدند، اما تدریجاً و با ورود ماشین‌ها به ارتش، حضور اسب‌ها جنبه ورزشی پیدا کرده از آن جمله می‌توان از چوگان که یکی از قدیمی‌ترین ورزش‌های ایرانی است یاد نمود.
سرزمین ایران از روزگاران گذشته محلی برای پرورش اسب بوده، چراکه در جنگ‌ها و قشون‌کشی پادشاهان ایران انواعی از اسب‌ها به کار گرفته می‌شدند. اسب‌های ایرانی در رده‌های استقامتی و کورسی می‌باشند و اسب عربی که در منطقه استان خوزستان پرورش داده می‌شود یکی از رده‌های اسب اصیل است.
در رابطه با نقش وزارت جهاد کشاورزی به منظور تولید و تربیت اسب، شاهرخ مقدم افزود: چنانچه این وزارتخانه مایل به دخالت در این امر باشد باید با واگذاری آن به بخش خصوصی، جنبه نظارتی و حمایتی ایفا نماید تا ضمن اشتغالزایی، انگیزه کافی برای تربیت اسب‌های اصیل به وجود آید.
در برخی از کشورها نظیر دانمارک برای نگهداری یک اسب مسابقه، بعضاً تا 60 نفر به کار گمارده می‌شوند. صنعت پ. اسب یک صنعت گسترده است که امکان کسب درآمد در آن قابل توجه می‌باشد.
در کشورهای حاشیه خلیج فارس نظیر قطر و عربستان هر اسب به همراه مربی و خدمه آن خریداری می‌شود و این در حالی است که ما توانایی پرورش مربی در داخل کشور داریم و طی دو ماه بیش از 100 نفر مربی تربیت کرده‌ایم.
شاهرخ مقدم اعتقاد داشت که بین انسان و اسب به تدریج رابطه‌ای عاطفی به وجود می‌آید و این دو به یکدیگر وابسته می‌شوند که در بسیاری از موارد در این رابطه دوطرفه برخی حوادث دیده شده است.
ایشان در پایان ابراز امیدواری کردند تا با حمایت دولت صنعت اسب ایران بتواند نقش خود را در منطقه خاورمیانه مجدداً به دست آورد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۹- ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow