سیاستگذاری کشاورزی
نقش جایکا در ارتقا زندگی روستاییان

Japan International Cooperation Agency  - JICA -  
آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن با نام اختصاری ‮«‬جایکا»؛ یک سازمان دولتی مستقل بین‌المللی ژاپنی است که از طریق کمک‌های توسعه‌ای دولتی در قالب همکاری‌های فنی و مالی به پیشرفت کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند. 
زمینه فعالیت‌های جایکا حوزه‌های مختلفی از جمله توریسم، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، مدیریت بحران، پیشگیری از سوانح طبیعی، حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌ زیست، مقابله با آلودگی هوا، بهینه‌سازی مدیریت انرژی و مسائلی از این دست را شامل می‌شود. 
مجله «‬دام، کشت و صنعت‮»‬ در طول سال‎های انتشار خود با توجه به شناختی از خدمات جایکا داشته و نیز با عنایت به ارزش فعالیت‌های آن، مطالبی را به مخاطبان خود ارائه کرده است تا نسبت به شناساندن این سازمان به ایرانیان و مخصوصاً جوامع روستایی و کشاورزی، مدیران و کارشناسان حوزه کشاورزی کمک کرده باشد.
اما این بار بر آن شدیم تا از نزدیک و از طریق گفتگو با رئیس دفتر جایکا در ایران با فعالیت‌های این سازمان در ایران و بخصوص در حوزه کشاورزی، صنایع غذایی، منابع طبیعی و محیط‌زیستی بیشتر آشنا شویم. 
آقای کوبایاشی در یک روز گرم تابستانی به گرمی و لطافت همین روز، در دفتر مرکزی جایکا پذیرای خبرنگاران مجله دام و کشت و صنعت بود و با صبر و متانتی که خاص مردمان ‮«‬کشور آفتاب تابان‮»‬ است در گفت‌وگوی ما شرکت کردند: 

جایکا از چند دهه پیش تاکنون، فارغ‌التحصیلانی از رشته‌های کشاورزی و روستایی را برای آموزش‌های کوتاه‌مدت به ژاپن اعزام می‌کرد. این کارها در حال حاضر چگونه است؟ 
به صورت کلی جایکا سعی می‌کند فعالیت‌هایش را در ایران گسترش دهد. این فعالیت‌ها یکی از طریق حضور کارشناسان جایکا در ایران است که هر سال نزدیک به 200 نفر از این کارشناسان در پروژه‌های بلندمدت و کوتاه مدت جایکا حضور می‌یابند.
دیگری اعزام کارشناسان ایرانی به ژاپن برای آموزش است که این روند همیشه برقرار بوده است. تقریباً هر سال حدود 120 نفر از کارشناسان ایرانی توسط این سازمان برای آموزش به کشور ژاپن اعزام می‌شوند که از این 120 نفر تعدادی هم مربوط به رشته‌های کشاورزی هستند.

بعضی از طرح‌هایی که جایکا در ایران اجرا می‌کند، مانند سوزاندن یا دفع زباله، انتقال دانش فنی هم در آن اتفاق می‌افتد؟ آیا در این موارد تجهیزات و ماشین‌آلات هم به ایران می‌آید؟ 
بله. هم تبادل اطلاعات و دانش صورت می‌گیرد و هم تجهیزات اعطا می‌شود‭
. ‬
این تجهیزات با توجه به اینکه اهدایی هستند مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند؟
متأسفانه تحریم روی این مسئله تأثیر گذاشته است. هم از نظر پرداخت پول و هم برای انتقال آن به ایران مقداری کارسخت شده است. اما بخشی که مربوط به انتقال دانش و اطلاعات است فعال است و هنوز اختلالی در آن ایجاد نشده است. 
در سیل چند ماه قبل دولت ژاپن تصمیم به کمک به این سیل‌زدگان گرفت و مقداری چادر و کیسه خواب و... برای سیل‌زدگان تدارک دید. این کارها معمولاً از طریق جایکا انجام می‌گیرد. چون جایکا در کشورهای مختلف انبارها و دپوهایی در اختیار دارد، برای این منظور از انبارهای سنگاپور استفاده شد و انتقال این کالاها با هواپیما صورت گرفت؛ چون انتقال با کشتی سخت‌تر است و ما در این مورد تلاش می‌کنیم که راهی برای انتقال تجهیزات اعطایی پیدا کنیم. این تجهیزات طبق اخباری که سازمان هلال احمر به ما داده است، در اختیار مردم خوزستان قرار گرفته و از آن استفاده می‌کنند. منظور این است که کار سخت شده است، ولی ما می‌کوشیم تا راهی برای آن پیدا کنیم.

آیا در مدت حضورتان در ایران با وزیر کشاورزی یا معاونان دیداری داشته‌اید؟ 
طی دو سال و پنج ماهی که در ایران اقامت دارم، خیر. البته با واحد روابط بین‌الملل وزارتخانه ارتباطاتی داشته‌ام ولی با وزیر و معاونانش، خیر. 

تازه‌ترین طرح‌ها و همکاری‌های جایکا در بخش‌های کشاورزی، محیط‌زیست، صنایع غذایی، منابع طبیعی و جنگل‌ها و... چیست؟ 
در منابع آب، بحث دریاچه ارومیه است که با ستاد احیای دریاچه ارومیه همکاری می‌کنیم. حوزه آبریز دریاچه و آبریزهای مختلفی که به دریاچه ارومیه می‌ریزد را بررسی و نقشه آن را طراحی کرده‌ایم و در حال جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها هستیم تا با آنالیز این داده‌ها به مدلی برای بهبود وضعیت حوزه آبریز دریاچه ارومیه برسیم و ببینیم که چگونه می‌توانیم به حفظ دریاچه کمک کنیم.
برای این کار از یک سری نرم‌افزارهای اطلاعاتی بهره می‌بریم که از میزان بارش‌ها و منابع آب برای بهبود وضعیت دریاچه و کشاورزی استفاده کنیم. 
مدیریت یکپارچه منابع آب حوزه سپیدرود یکی دیگر از طرح‌هایمان در زمینه آب است. 
از دیگر طرح‎های جایکا در زمینه آب، پروژه کارون در چهارمحال و بختیاری است. این طرح را در همکاری با سازمان جنگل‌ها و مراتع برای حفظ جنگل‌های منطقه و رودخانه کارون انجام می‌دهیم. پروژه کارون دو فاز دارد؛ فاز اول در استان چهارمحال و بختیاری بوده که در مدیریت جنگل‌ها و مراتع و منابع طبیعی و پوشش‌های گیاهی منطقه است و در فاز دوم پروژه، دیگر مسیرهای کارون و دیگر شهرهایی که کارون از آن‌ها عبور می‌کند را شامل می‌شود. 
در حوزه‌های دیگر، پروژه‌ای با شهرداری تهران و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران داریم که یکی از کارهایی که انجام می‌دهیم کمک به این شرکت برای تحلیل علت‌های آلودگی هوا است. می‌توان در این پروژه دانش تحلیل اطلاعات مربوط به ذرات آلاینده را به شهرداری منتقل کرد تا براساس این تحلیل‌ها، طرح‌های مدیریت شهری را به گونه‌ای اجرایی کند که به کم شدن آلاینده‌ها کمک کند. این پروژه، یکی از کارهای مهم جایکا است.

میزان بودجه‌ای که جایکا در بخش کشاورزی و صنایع غذایی ایران هزینه می‌کند چقدر است؟ 
فکر نمی‌کنم بتوانم با تفکیک به شما بگویم. اما کل پروژه‌هایی که جایکا در ایران دارد سالانه معادل حدود یک میلیارد ین ژاپن هزینه در بر دارد.

رابطه جایکا با ‮«‬جترو‮»‬ چگونه است؟ آیا ‮«‬جترو‮»‬ در ایران فعالیت دارد؟ 
دفتر جترو در ایران، سازمان دولتی است که بخش خصوصی ژاپن را هدایت می‌کند؛ که متأسفانه در حال حاضر فقط یک پرسنل ژاپنی در آن فعال هست. اما جایکا یک سازمان دولتی ژاپنی است که با بخش دولتی کار می‌کند و قصدش پیشرفت دادن کشورها و ارتقای زندگی مردم است. در واقع کار اصلی ما حمایت بخش دولتی است. 

تأثیرگذاری کار شما و کارشناسان و حتی آموزش‌هایتان بر زندگی روستائیان و جوامع مختلف شهری چگونه ارزیابی می‌شود؟
هدف اصلی جایکا این است که سطح زندگی مردم بالا برود و خدمت‌گزار اصلی مردم در ایران، دولت ایران است و کاری که جایکا می‌کند با آموزش کارکنان دولت و کمک به دولت ایران در نهایت به هدفش که کمک به مردم ایران است، دست پیدا کند.
چیزی را که کارمندان دولت در این آموزش‌ها یاد می‌گیرند این است که درنهایت خدمات بهتری به مردم بدهند. ما هم دوست داریم که نتیجه این کار بررسی شود تا ببینیم آیا این آموزش‌ها مفید بوده است یا نه؟ بخصوص در بخش کشاورزی، افزایش درآمد روستائیان و بالا بردن سطح زندگی روستاییان و کشاورزان برای ما اهمیت دارد و چون ما نمی‌توانیم به‌طور مستقیم این کار را انجام بدهیم، به ناچار از طریق آموزش کارمندان دولت به‌صورت غیرمستقیم سعی می‌کنیم در این مورد تأثیرگذار باشیم. 

در مورد بقیه طرح‌های کشاورزی مثل پروژه انزلی توضیح دهید؟ 
پروژه تالاب انزلی از دیگر طرح‌های ما بوده که شش ماه قبل به پایان رسید. یکی از مهم‌ترین دستاوردهای جایکا تشکیل یک کمیته برای حفاظت از تالاب است که در دوره‌ای که جایکا همکاری می‌کرد این کمیته تشکیل شد و ارگان‌ها و نهادهایی از استان مانند‭: ‬سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، استانداری گیلان، سازمان حفاظت از محیط‌زیست گیلان، شورای شهر انزلی و... هم در این کمیته عضو بودند و این کمیته هنوز هم هر چند وقت یک بار تشکیل می‌شود. 
یکی دیگر از کارهای انجام شده در انزلی، جلوگیری رانش زمین‌های اطراف تالاب و رانده شدن این زمین‌ها به داخل تالاب است که کار‌هایی به‌صورت پایلوت در این زمینه انجام گرفت.
کارهای دیگری مانند‭: ‬تصفیه فاضلاب منازل است که به‌صورت پایلوت و نمونه در آنجا اجرا شده؛ ساختن یک ویزیتور سنتر برای ارائه اطلاعات مربوط به تالاب و پرندگان آن و... به توریسم‌ها و گردشگران؛ همچنین ساخت یک ‮«‬نیچر اسکول‮»‬‭ - ‬مدرسه طبیعت‭ - ‬که بیشتر مخاطبش دانش‌آموزان مدارس هستند که می‌توانند به آنجا مراجعه کنند و اطلاعاتی از تالاب انزلی به دست بیاورند.

آیا طرح خاصی برای بالا بردن میزان رضایت از زندگی در بین روستائیان و بالاتر بردن سطح شادی در جامعه ایران یا موضوعاتی از این دست در دست مطالعه یا اجرا دارید؟
از هنگامی که به ایران آمدم، تحت تأثیر رفتار و میهمان‌نوازی ایرانیان قرار گرفتم. فرهنگ غنی ایرانیان که همه ما در مورد آن می‌دانیم و شناخت داریم بسیار دوست‌داشتنی است و چیزی که به فکر من رسید این بود که خیلی مایل بودم در مورد این فرهنگ غنی و این مردم، دیگر اقوام و ملل هم بیشتر بدانند.
در این راستا دو پروژه به ذهن من می‌رسد‭: ‬
یکی پروژه‌ای که مربوط به موزه ملی ایران می‌شود که ساختمان مربوط به موزه ملی قبل از اسلام، قدیمی است و ساختار این ساختمان خیلی چشم‌نواز نیست و جایکا پروژه‌ای تعریف کرده که برای این ساختمان تجهیزات مربوط به موزه مانند پروژکتور و... را تهیه کند؛ چرا که موزه ملی هر کشور نمادی است از فرهنگ آن کشور و چیزهایی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است فوق‌العاده است اما طرز نمایش آن ضعیف است و جالب نیست. ما امیدواریم این موضوع بهبود پیدا کند. امید دارم که با رسیدگی به این موزه، آمار کسانی که به ایران علاقمند می‌شوند، بیشتر شود. 
یک پروژه‌ای هم با سازمان میراث فرهنگی داریم که مربوط به ارتقای توریسم است و استان‌های آذربایجان غربی، شرقی، زنجان و چند استان شمال غرب را شامل می‌شود. هدف این پروژه ارتقاء و توسعه توریسم در این مناطق است؛ زیرا ایران، کشوری است که تاریخ و فرهنگ غنی دارد و مردم ایران هم خودشان این را می‌دانند و امیدوارم که مردم ایران یک بار دیگر به این قضیه افتخار کنند و به این فرهنگ و تاریخ ببالند و شاد باشند. 
بپذیریم که حل کردن همه مشکلات کار سختی است اما همه تلاشمان را می‌کنیم که کمک هرچند کوچکی کرده باشیم. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره۲۳۱ - تیر ۱۳۹۸
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow