سیاستگذاری کشاورزی
نقش مدیریت صنعتی

نقش مدیریت صنعتی
در رونق تولید و اقتصاد مقاومتی


مهندس محمدحسن عماری اله‌یاری 

بخش اول

گذار از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن، مکانیزه و صنعتی و نقش مکانیزاسیون در رقابتی کردن و اقتصادی کردن تولید، با مدیریت‌های صنعتی و مکانیزه و سیستماتیک، از اهم اموری است که در جهان امروزی در کشورهای صنعتی شاهد آن هستیم. 
شروع انقلاب صنعتی در غرب و پیدایش تکنولوژی مدرن، موجبات پیشرفت شگرف در تولیدات و اقتصاد کشورهای غربی و به تبع آن در کشورهای آسیا گردیده است. 
در جهان صنعتی، تولید به روش سنتی و با مدیریت‌های سنتی، یعنی گرفتاری در باتلاق فقر، فساد، تبعیض، رانت، بیکاری، وابستگی محض به غول‌های غلات و به مخاطره انداختن امنیت غذایی و بهداشتی جامعه. 
بخش کشاورزی، صرفاً محدود به تراکتور و کمباین و موتورآلات و واردات نیست؛ بلکه شاکله صنعت زیربنایی بخش کشاورزی را بانک ژن گیاهی و دامی، آزمایشگاه‌های فنی تکنولوژی و بیوتکنولوژی، آزمایشگاه‌های ژنتیک، آزمایشگاه‌های آب خاک گیاه، انسکتاریوم‌ها جهت مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری‌ها و نیز تهیه و تأمین نهاده‌های اولیه تولید - ‬بذر، سم، کود، نهال و قطعه ماشین‌آلات و تجهیزات آزمایشگاهی‭ - ‬و‭ ... ‬تشکیل می‌دهد 
بهره‌وری بهینه از آب، خاک، گیاه، دام، امکانات و منابع با حفظ و احیای مسائل زیست‌محیطی با نگرش به چرخه رشد و زنجیره تولید، از هنرهای ویژه اگروتکنیکی این صنعت به شمار می‌رود. 

محوریت بخش کشاورزی، در ‮«‬صنعت این بخش‮»‬ نهفته است 
ایستگاه‌های تحقیقاتی سازگار محلی و محیطی مرتبط با صنعت زیربنایی این بخش، اعم از صنعت تولید، نگهداری و تکثیر ژن و صنایع جانبی که می‌تواند منشأ و تحول اساسی در بخش کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی متغیر و کلیماکس چهار فصل در نقاط مختلف کشور باشد، از دیگر مزیت‌های نسبی اقلیم این سرزمین به شمار می‌رود. 
تاکنون طرح جامع صنعت کشاورزی در کشور معنادار نشده و هر از گاهی دستخوش تغییرات ناموزون می‌گردد. تا زمانی که با نگرش به انقلاب صنعتی، به موضوع نگاه و توجه نشود، مدیریت سنتی بر بخش حاکم خواهد بود و همواره شاهد نداشتن الگوی صحیح تولید و مصرف، واردات و صادرات، ناهنجاری‌ها تنظیم بازار، فراوانی و کمبود محصولات در بازه زمانی تولید، با توجه به ویژگی‌های اقلیمی که دارای قابلیت تولید در تمام فصول سال می‌باشیم، خواهیم بود. 
لذا برای ساماندهی و نظام‌دهی به تولید و بازار و ایجاد بازار نظام‌یافته و نیز رفع مشکل زیربنایی تولید و ایجاد امنیت و اطمینان برای سرمایه‌گذاری و اشتغال مولد در بخش، بالاخص در شرایط تحریم و برای رونق تولید و به منصه عمل در آمدن اقتصاد مقاومتی، باید با نگرش زیربنایی و ایجاد بانک ژن گیاهی و دامی، با ورود صنعت به بخش کشاورزی بتوانیم کشاورزی و اقتصاد را ساماندهی کنیم. 

ادامه دارد ‭...‬

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۱- تیر ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow