سیاستگذاری کشاورزی
اهتزاز پرچم تولید داخل

بازدید وزیرجهاد كشاورزی از شركت لبنی گلزار
مهندس حجتی:
پرچم تولید داخل در «صد دروازه» به اهتزاز درآمد


مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد كشاورزی، كه به همراه جمعی از مدیران ارشد این وزارت‌خانه شهریور ماه به استان سمنان سفر كرد، با حضور در شهرك صنعتی دامغان از شركت صنایع لبنی گلزار -زنجیره تولید- با نام تجاری بوردا بازدید كرد. این كارخانه تولید‌كننده انواع محصولات لبنی از قبیل انواع ماست، پنیر، خامه و شیر پاستوریزه می‌باشد و تلاش دارد تا محصولات لبنی سالم و با كیفیت را در اختیار مصرف‌كنندگان قرار دهد. مهندس حجتی در بازدید از این زنجیره تولیدی ضمن تقدیر از خدمات و توانمندی‌های مهندس اكبری گفت: چنین مردانی پرچم‌دار تولید زنجیره‌ای هستند و باید حمایت شوند، زیرا این كارآفرینان علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار موجبات امنیت غذایی و كاهش قیمت تمام شده همراه با كیفیت و استاندارد محصولات لبنیاتی می‌شوند.

توان تولید 50 تن محصولات لبنی

مهندس حسن میرعماد، رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان سمنان، ضمن حمایت از زنجیره تولید درخصوص ظرفیت تولید این شركت گفت: ظرفیت اولیه تولید مواد لبنی این شركت در حال حاضر 30 تن بوده و این ظرفیت تا 50 تن تولید محصولات لبنی قابل افزایش است. وی میزان كل سرمایه‌گذاری انجام شده برای این شركت نیز اشاره كرد و افزود: این شركت با سرمایه‌گذاری 48 میلیارد ریالی بخش خصوصی راه‌اندازی و برای 23 نفر ایجاد اشتغال كرده است.
رئیس سازمان جهادكشاورزی استان سمنان در حاشیه این بازدید اظهار كرد: شركت صنایع لبنی گلزار محصولات لبنی را در قالب زنجیره تولید به عهده دارد. میرعماد با بیان اینكه این شركت در سال در ماه 96 به بهره‌برداری رسید، تصریح كرد: در حال حاضر این شركت در حال توسعه بوده و ظرفیت تولید 50 تن محصولات لبنی را دارد.
تنها كارخانه لبنیات دامغان
مهندس علی اصغر مجد، فرماندار دامغان، در گفت و گو با ایرنا گفت: مرحله اول كارخانه لبنیات گلزار دامغان با نام تجاری بوردا در شهرك صنعتی این شهر با صرف 62 میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری رسید. وی درخصوص تعداد افراد به كار این كارخانه اضافه كرد: این كارخانه، تنها كارخانه لبنیات دامغان است كه در حال حاضر كار خود را آغاز كرده و امیدواریم با گسترش تولیدات خود شاهد افزایش نیروی كار و آورده اقتصادی برای شهرستان باشیم.

ایجاد اشتغال برای 80 نفر

مهندس فرهاد اكبری، رئیس هیأت مدیره شركت لبنیات متعلق به اتحادیه دامداران، كه از مدیران موفق استان و حتی در سطح ملی است و با تحصیلات فوق لیسانس مدیریت توانسته این مجموعه را ارتقاء دهد، از تولید آزمایشی كارخانه «لبنیات گلزار دامغان» خبر داد. وی با اشاره به اینكه 48 میلیارد ریال برای تولید این كارخانه هزینه شده است، گفت: كارخانه لبنیات دامغان در زمینی به مساحت 20 هزار متر مربع و زیربنای 2400 متر مربع احداث شده بود، كه پس از یك دوره چهار ساله تعطیلی از طریق اتحادیه دامداران استان خریداری و تكمیل و راه‌اندازی مجدد شده است. اكبری افزود: قسمتی از مبلغ تكمیل خط تولید این كارخانه از سوی اتحادیه تعاونی كشاورزی دامداران استان و مشاركت تعاونی‌های دامداران شهرستان‌های گرمسار، سمنان، دامغان و شاهرود تأمین شده است.
رئیس هیأت مدیره شركت لبنیات گلزار با اشاره به اینكه شیر مورد نیاز تولید محصولات لبنی این كارخانه از دامداران استان تأمین می‌شود، گفت: ظرفیت تولید كارخانه لبنیات گلزار 30 تن در روز است كه برای 80 نفر شغل ایجاد كرده است. وی با تشكر از حمایت‌های وزیر جهاد كشاورزی گفت: در حال برنامه‌ریزی برای توسعه هستیم كه اشتغال را نزدیك به حدود 200 نفر برسانیم و با ایجاد شبكه توزیع حدود 100 شغل دیگر در تهران فراهم كرد.  وی با اعلام یك خبر جدید گفت: كارخانه دیگری در زمینه لبنیات نیز در دست ساخت است كه كارخانه جدید نیز 100 شغل برای مردان شهر و روستا فراهم می‌كند.

حمایت ضمنی از تولید

اینكه وزیر چند ماه پس از مناقشه افزایش قیمت لبنیات به كارخانه‌ای كه بازسازی شده و دوباره در دوران تحریم دست بر زانوی خود زده و اقدام به تولید انواع لبنیات می‌كند رفت به منزله حمایت دولت از تولید داخل است. اینكه در روزگاری برخی از شركت‌های لبنیاتی دچار زیان شده و با تعدیل نیرو و تعطیلی خطوط باعث كاهش هزینه برای خود و افزایش هزینه به دولت می‌شوند اما شركتی در شهر تاریخی دامغان فریاد تولید داخل سر می‌دهد و برای حدود 80 نفر اشتغال ایجاد می‌كند جای تقدیر دارد. لازم به ذكر است كه بازسازی این كارخانه دی ماه سال گذشته آغاز شده و پس از تأیید سازمان استاندارد خط تولید آن راه‌اندازی می‌شود.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۲ - سال ۱۳۹۷
مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow