سیاستگذاری کشاورزی
خطرات نگهداری نهاده‌های وارداتی در بندر!

خطرات نگهداری نهاده‌های وارداتی در بندر

دولت برای تأمین برخی از کالاهای اساسی، ارز با قیمت 4200 تومان تخصیص می‌دهد. از جمله این کالاها نهاده‌های مورد استفاده در صنعت دام و طیور و به‌طور مشخص‌تر چند نهاده از قبیل ذرت، سویا و جو می‌باشد که از شواهد چنین بر می‌آید که این کالاها به مقدار کافی خریداری شده و علاوه بر اینکه مقداری از این نهاده‌های خریداری شده در سطح کشور توزیع گشته، مقدار زیادی هم در بندر امام خمینی و در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام، شرکت نهاده‌های دامی جاهد، شرکت‌های واردکننده بخش خصوصی (از جمله گروه مدلل و...) و سایر شرکت‌ها نگهداری می‌شود. به‌طوری که انبارها پر از این نهاده‌های وارداتی است و چند ماه از نگهداری این نهاده‌ها می‌گذرد و احتمال دارد بعضاً به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و انبارداری و رطوبت هوای بندر در معرض فساد تدریجی قرار گیرند و از طرفی در معرض هجوم حشره و پرندگان نیز هستند. 
از طرفی نگهداری این میزان از نهاده در یک جای متمرکز از نظر پدافند غیرعامل نیز توجیه ندارد و با توجه به کشمکش‌های سیاسی بین بعضی کشورهای متخاصم با ایران و نیز اهداف خصمانه دشمنان در ضربه زدن به اقتصاد و امنیت کشور، چنانچه قصد حرکت خصمانه‌ای داشته باشند این انبارها می‌تواند یکی از گزینه‌های این دشمنان کوردل باشد. 
لذا با توجه به جمیع جهات پیشنهاد می‌گردد که این نهاده‌ها بنا بر سهمیه هر استان در سطح کشور توزیع شوند و در انبارهای واحدهای مرغداری و همچنین کارخانه‌های خوراک دام که اکثراً هم از سطح کیفی خوبی برخوردارند و انبارهای مدرنی هستند به صورت امانت نگهداری شود تا علاوه بر نگهداری آن‌ها به‌صورت پراکنده کردن آنها در چندین نقطه از کیفیت نگهداری این نهاده‌ها هم اطمینان حاصل گردد. 
هزینه نگهداری و انبارداری آن هم به‌صورت توافقی بین مرغداران و شرکت‌های واردکننده به واحدهای مرغداری پرداخت گردد. حتی می‌توان هزینه نگهداری را به‌صورت تهاتری و توسط خود نهاده پرداخت کرد. 

ماهنامه دام و کشت و صنعت پنجره ای به آگاهی و دانش 
 

عبدالحسین کاظمی
kazemi@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow