سیاستگذاری کشاورزی
گنجینه 20 ساله شماره دوازده

برگي از مطالب

گنجينه 20 ساله

سال سوم شماره دوازده

زماني كه در مهر سال 77 اولين شماره نشريه دام، كشت و صنعت به چاپ رسيد شايد كمتر كسي فكر مي‌كرد كه نشريه‌اي در حال شكل‌گيري است كه با مباحث كارشناسي و تخصصي گاها بتواند وزارت جهاد كشاورزي را به چالش كشيده و خط‌مشي براي آن ارائه دهد.  حال پس از گذشت بيست سال از چاپ اين نشريه بر آن شديم تا نگاهي كوتاه و گذرا به مطالب آن روزگار و معضلات آن روزگاران كنيم؛ تا بدانيم دغدغه‌هاي وزارتخانه در آن زمان چه بود و برنامه‌هاي بلند مدت و كوتاه مدت آن چه ميزان به تحقق رسيده است. مطالبي كه شايد در ذهن كمتر كسي مانده باشد؛ اما باعث تأسف است كه بعضي از آن‌ها هنوز به‌عنوان مسئله‌اي در حال بررسي و يا حل شدن است.  مطالب منتخب اين شماره از دوازدهمين مجله در سال 1379 است كه تقديم علاقه‌مندان مي‌شود.

ذخاير دريايي در حال نابودي است

-گزيده‌اي از شماره 12 صفحه 75-

بررسي‌هاي علمي نشان داده است كه مي‌توان ميزان صيد ماهي و آبزيان را تا صد ميليون تن افزايش داد، از طرفي منابع آبزيان در قسمت‌هاي زيادي از اقيانوس‌ها و درياها به لحاظ صيد بي‌رويه در حال نابودي است و از جهت ديگر، به لحاظ آلوده شدن محيط‌زيست به خصوص از نظر حمل‌ونقل منابع نفتي، به اين نعمت خداداده آسيب‌هاي فراواني وارد شده است. بايد توجه داشت هرگونه افزايش صيد در درياهاي كشور مي‌بايد با حفظ تعادل ميزان آبزيان و بالا بردن شرايط افزايش توليد منابع دريايي صورت پذيرد.

بانك مركزي در قالب بخشنامه جديد

تسهيلات تازه‌اي براي صادركنندگان در نظر گرفت

-گزيده‌اي از شماره 12 صفحه 39-

درباره سقف تعهد صادراتي و ميزان وثايق، بانك‌ها موظفند در موارد زير بدون رعايت سقف تعهد صادراتي و اخذ وثايق، به ارائه تعهدنامه ارزي بپردازند:

• صادركنندگان خوشنامي كه بيش از پنج سال سابقه صادراتي دارند.

• واحدهاي توليدي كه پروانه بهره‌برداري دارند و توليدشان را خود صادر مي‌كنند.

• صادركنندگان نمونه براساس اعلام اين بانك و صادركنندگان خدمات فني و مهندسي

• صادركنندگان كالا با ارائه ارز قبل از صادرات

• صادركنندگاني كه اسامي آن‌ها در ديسكت كامپيوتر ارسالي جمع شده‌است.

اين بخشنامه مي‌افزايد: در مورد تسويه تعهدنامه ارزي با واردات كالا، صادركنندگان كالا-به جز فرش دستباف، پسته، پوست، سالامبور، چرم و آرد كه تعهدنامه‌هاي ارزي مربوط با ارائه ارز قابل تسويه است- به كشورهاي آسياي ميانه و آفريقا، در صورتي كه تعهدنامه ارزي خود را با ارائه ارز تسويه كنند، مي‌توانند ظرف مهلت مقر پس از ثبت سفارش در وزارت بازرگاني، نسبت به واردات كالاهاي قابل ورود در قبال صادرات، صرف نظر از كشور مبدأ و سازنده كالا، شخصاً يا وكالتاً توسط ساير واردكنندگان مجاز، با تكميل وكالتنامه مخصوص اقدام كنند.

پايان ماجراي ادغام وزارتخانه‌هاي جهاد و كشاورزي

-گزيده‌اي از شماره 12 صفحه 15-

وزارت كشاورزي از آغاز تاكنون بارها به چندين وزارتخانه تقسيم و باز در يكديگر ادغام شده كه آخرين آن تشكيل وزارتخانه‌هاي جهاد سازندگي و كشاورزي بود. وزارت كشاورزي مدت‌ها مسئوليت كشاورزي و دامداري را برعهده داشت كه پس از چندي مسئوليت امور دام و طيور و آبزيان و منابع طبيعي به جهاد سازندگي واگذار شد.

هنوز كشور در توليد علوفه و استفاده بهينه از مراتع مشكل دارد. خشكسالي نيز اين مشكلات را تشديد كرده است. همچنين گسترش دامداري‌هاي صنعتي و نيمه‌صنعتي، جامه عمل به خود نپوشيده و هنوز انواع بيماري‌هاي دامي مانند تب‌-برفكي و آنفولانزاي مرغي، دامداران و مرغداران را به زانو درآورده است و افزون‌بر آن، امكان بهره‌گيري از نيروهاي بخش خصوصي در دامپزشكي فراهم نشده‌است.

در بخش جنگل‌ها و مراتع نيز، تخريب به اشكال مختلف ادامه دارد و خروج دام‌ها از جنگل به‌طور كامل تحقق نيافته و ابزارهاي قانوني و اجرايي براي برخورد با تخريب جنگل‌ها هنوز فراهم نشده‌است. در حيطه عمران و صنايع روستايي نيز پيشرفت چندان چشمگيري حاصل نشده است. هنوز سطح زندگي روستاييان پايين است و درآمد آنان از طريق گسترش صنايع روستايي بيشتر نشده‌است. همچنين اين وزارتخانه در طول 3 سال گذشته، بارها به خاطر تغييرات ناگهاني قيمت مواد گوشتي و لبني مورد انتقاد قرار گرفته و اين در حالي است كه خودكفا شدن در توليد گوشت سفيد و قرمز، مدت‌هاست كه به فراموشي سپرده شده است. در اين رهگذر طرح ادغام مي‌تواند تاحدودي در راه رفع مصيبت‌هاي وارده به كشاورزي كشور، تعيين دستگاه‌هاي تصميم‌گيرنده و ايجاد محيطي متمركز و منسجم در رده مديريتي، مفيد واقع شود. پس نتيجه‌گيري كلي در رابطه با ادغام دو وزارتخانه را بايد به آينده واگذار كرد تا شايد زمان نمايشگر اين نتيجه باشد!  

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۲ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow