سیاستگذاری کشاورزی
ز عمل كار برآيد

ز عمل كار برآيد

از روزي كه روغن خوراكي در تانكرهاي حمل سوخت نفت و گازئيل جابه‌جا مي‌شد و مهندس عليرضا مهاجر با ثبت تصوير آن، موضوع را در سطح ملي مطرح كرد تا امسال كه تابلوهاي بيلبوردهاي چند صد ميليوني در بوق و كرنا دميدند كه روغن خوراكي با افزودن ويتامين D، بهترين و سالم‌ترين خوراكي است و حتي در تبليغات تلويزيوني، ثانيه‌اي چند ده ميليون تومان پرداخت شد تا بازيگر تبليغاتي، مانند لوله آفتابه روغن مايع پالم و سويا و تراريخته و شايد تاريخ مصرف گذشته روي برنج و سالاد ريخته و آن را تبليغ كند.

مهندس عليرضا مهاجر جانباز انقلاب و تحصيل كرده خارج از كشور و مدير دلسوخته‌اي است كه با همياري كشاورزان و وزارت جهاد كشاورزي كمر همت به نجات روغن بسته است گرچه متأسفانه صدايش در كشور كمتر شنيدار دارد، هرگز از پاي ننشسته و همزمان با ارتقاء جايگاه زراعت منتج به توليد دانه‌هاي روغني، روغن، ثروت ملي، جلوگيري از واردات و ايجاد اشتغال پايدار توانسته است حيله‌هاي تزويرگران و رانت‌‌خواران را در هر سمتي-از رسانه‌هاي مبلغ واردات روغن بي‌كيفيت گرفته تا رانت‌خواران و مافياي واردات روغن ناسالم و...- افشا كند و تانكرها را جداسازي و بيلبوردهاي دروغين را به پايين بكشد و رسانه‌هاي دروغگو را به عذرخواهي وا دارد.

مهندس عليرضا مهاجر، مجري طرح دانه‌هاي روغني كشور، از معدود مديران كارشناسي است كه علاوه بر نقدپذيري، ثابت كرده ز عمل كار برآيد و به سخنداني و تبليغ نيست، به طوري كه طي ساليان خدمتش، خدمات كم نظيري براي اعتلاي كشاورزي كشور ازجمله افزايش ميزان توليد كلزا  از 5 هزار و 125 تن در سال 93-94 به 340 هزارتن در سال زراعي 96-97كرده است.

 افزايش ضريب خودكفايي توليد روغن

آنچه مسلم است اينكه دانه‌هاي روغني از مهم‌ترين محصولات استراتژيك كشور به شمار مي‌رود چرا كه از اين دانه‌ها هم مي‌توان در استحصال روغن و هم در توليد كنجاله مورد نياز خوراك و طيور و ايجاد هزاران شغل پايدار استفاده كرد.

مهندس مهاجر بارها تذكر داده كه روغن، كالاي اساسي نيست؛ چراكه در بين همه محصولات كشاورزي -حتي خيار و كاهو- و مواد غذايي، درصدي روغن وجود دارد كه در مجموع، نياز بدن انسان -57 گرم در روز- را تامين مي‌كند. پس دليلي بر اختصاص ارز دولتي براي واردات روغن وجود ندارد. چه بسا مهاجر، حجم زيادي از روغن وارداتي را پالم يا حاصل محصولات تراريخته و بي‌كيفيت مي‌داند! مجري طرح دانه‌هاي روغني كشور با همه توان، درصدد افزايش ضريب خودكفايي توليد روغن در داخل كشور بوده و تمام قد، بر سر اين ماموريت خود ايستاده است؛ زيرا با توليد اين قبيل محصولات، علاوه بر پايداري توليد غلات، كاهش وابستگي در روغن و كنجاله به خارج نيز ايجاد مي‌شود و اين خود، نويد دهنده كاهش سالانه حدود 4 ميليارد دلار ارز براي واردات است. با كم شدن واردات و افزايش توليد روغن داخلي علاوه بر اشتغالزايي، افزايش كيفيت روغن مصرفي به علت نظارت‌هاي داخلي، مشهود خواهد بود.

بالاترين ركورد مرگ‌ومير

در اثر بيماري‌هاي قلب و عروق

كارشناسان معتقدند در ايران سالانه حدود 50 هزار عمل جراحي قلب صورت مي‌گيرد و متاسفانه ايران ركورد دار بالاترين ميزان مرگ و مير بيماري‌هاي قلبي در جهان مي‌باشد! به همين جهت روزانه حدود 400 نفر به علت بيماري‌هاي قلبي و عروقي جان خود را از دست مي‌دهند و اين آمار هر روز رو به افزايش است. از دلايل اين بيماري‌ها شايد ناسالم بودن بيش از 77درصد روغن نباتي‌هاي وارداتي كشور است! كه ضروري مي‌نمايد دولت با تعيين كارگروهي از پزشكان، روزنامه‌نگاران و كارشناسان ذيربط به شفاف‌سازي اين موضوع كمك كند.

مهاجر معتقد است كه با توليد روغن در كشور و حمايت همه‌جانبه وزارت جهادكشاورزي از كشت و زرع دانه‌هاي روغني حداقل مي‌توان بر كيفيت روغن مصرفي مردم نظارت داشت، تا آمار تكان‌دهنده مرگ‌ومير حاصل از بيماري‌هاي قلبي و عروقي كاهش يابد!

نگاهي به اخبار رسانه‌هاي كشاورزي نشان مي‌دهد در دوره مديريت مهندس مهاجر، اقداماتي ازقبيل تامين و توزيع هزار و 459 تن بذر كلزا و توزيع حدود 2500 دستگاه بذركار دانه‌ريز مخصوص كلزا-با 40درصد يارانه-، توزيع 245 دستگاه هد برداشت كلزا-با 40درصد يارانه-، اجراي 600 هكتار پايلوت كنترل علف‌هاي هرز هم خانواده كلزا و اجراي 14 هزارهكتار پايلوت كنترل آفات اول فصل با تامين و تدارك 72 تن و 500 كيلو بذر پوشش‌دار و ضدعفوني شده شكل گرفته‌است كه مشتي از خروار زحمات مجري دانه‌هاي روغني كشور است.

آرمان سبز، آلمان، فرانسه و صربستان

از تصميم‌گيري‌هاي موثر مجري طرح دانه‌هاي روغني نيز مي‌توان به برنامه‌ريزي اجراي كارگاه آموزشي انتقال دانش فني و تكنولوژي توليد كلزا با همكاري موسسه DLG آلمان و شركت جهاد سبز براي 280 نفر از كارشناسان كلزا، اجراي دوره‌هاي آموزشي عملي با حضور اساتيد و متخصصان داخلي و خارجي از جمله كشورهاي فرانسه، آلمان، استراليا  و صربستان با هماهنگي شركت‌هاي واردكننده بذر و اجراي مزارع پايلوت ارقام زمستانه كلزا از شركت‌هاKWS ،NPZ ، DSV آلمان توسط «شركت آرمان سبز» در 14 استان و در سطح 1000هكتار اشاره كرد.

مهاجر ضمن اقدامات عملياتي فوق، تاكيد ويژه‌اي به حمايت از كشاورزان براي توليد پايدار دارد، به طوري كه 42 ميليارد ريال اعتبارات استاني براي تامين هزينه‌هايي ازجمله جابجايي كمباين، كرايه خودرو، كشت نشايي، آبياري ميكرو، مساعدت براي آزمون خاك، خريد ادوات الگويي تخصصي، اجراي مزارع الگويي و pvs در نظر گرفته شد.

حدود 450ميليارد نيز به يارانه بذر، 70ميليارد ريال يارانه ادوات، 90 ميليارد ريال براي تشكيل صندوق حمايت از توسعه كشت دانه‌هاي روغني و اجراي كارگاه آموزشي داخلي و خارجي و اجراي پايلوت انتقال دانش فني، تحقيقات، آموزش و ترويج پرداخت شده‌است.

مجري طرح دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي برنامه كشت كلزاي سال زراعي 98-97 را به شرح ذيل اعلام كرد:

• تدارك نهاده‌ها براي سال زراعي جديد در سطح 350 هزارهكتار

• برنامه تامين بذر كلزاي مورد نياز

• تامين بذر مناطق گرم و معتدل حدود هزار و 120 تن

• تامين بذر گواهي شده مناطق سرد و معتدل به ميزان 830تن

• برنامه‌ريزي و تامين 7 هزار كيلوگرم بذر والدين هيبريد بهاره و زمستانه براي كشت و توليد بذر كلزا مورد نياز 98-99

• برنامه‌ريزي و تامين مقدار 8 تن و 500 كيلو بذر مادري آزاد گرده‌افشان به‌منظور كشت و توليد بذور OP مورد نياز سال زراعي98-99.

بستن كمربند خودكفايي

مهاجر كه كمر همت به خوداتكايي در دانه‌هاي روغني بسته، هميشه از لابي قدرت واردكنندگان روغن و خطرات ناشي از عدم كنترل و سستي نظارت بر واردات آن‌ها گفته و كمتر كسي توجه كرده است. امروز مي‌بينيم كه همين لابي قدرت واردكنندگان با اعمال فشار و هجمه به استراتژي طرح دانه‌هاي روغني، درصدد تضعيف مجريان طرح دانه‌هاي روغني و زمين‌گير كردن وزارتخانه در اين زمينه هستند. اما به اذعان فعالين بخش‌هاي خصوصي و دولتي و رسانه‌هاي تخصصي صنعت غذا و كشاورزي، مديريت توانمند مجري طرح و مدبرانش شايسته‌ترين مجموعه براي سكان‌داري دانه‌هاي روغني كشور، خوداتكايي، امنيت غذايي و بهداشت غذايي است.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۲ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow