سیاستگذاری کشاورزی
برندسازی بانک کشاورزی

مديريت استان البرز در كمتر از يك سال، افتخارآفريني كرد

برندسازی بانک کشاورزی

هويت بانك كشاورزي با حمايت تسهيلاتي و رونق دادن به كار كشاورزان -البته به نوعي نظارت‌بر ادامه روند اصولي توليد با تسهيلات نظارتي- گره خورده است. بانكي كه حدود 16 هزار پرسنل متخصص، مدير و نظريه‌پرداز دارد تأمين و تجهيز منابع بانك از محل‌هاي غيركشاورزي جزو تعاريفي است كه دو، سه دهه اخير همراه با توسعه خدمات بانكداري به فعاليت‌هاي بانك افزوده شده است.

در راستاي موارد فوق، شعب يا سرپرستي‌هاي بانك كشاورزي توسط مديران سازمان‌هاي جهاد كشاورزي، مدير عامل يا اعضاء هيأت مديره وقت بانك و نهايتاً وزير مورد تقدير قرار مي‌گرفتند.

اخيراً مقامات ارشد استان و كشوري نيز تحت‌تأثير عملكرد بانك‌هاي استان قرار گرفته‌ و عكس‌العمل نشان مي‌دهند. به همين دليل و در اثر توجه مقامات استاني به پيشرفت برنامه‌هاي بانك‌ها به‌تازگي در استان البرز مدير استاني يكي از بانك‌هاي دولتي به دليل ضعف عملكرد از جلسه شوراي اداري استان به بيرون هدايت شد.

در همين حال مديريت بانك كشاورزي استان با بهره‌گيري از تدابير مديرعامل و اعضاء هيأت‌مديره و تجارب مديريتي خود همراه با استفاده از نيروهاي متخصص، كارشناسان، مديران و معاونين بانك كشاورزي استان موفق شد لوح‌تقدير اشتغال پايدار روستايي و همچنين اقتصادمقاومتي را تحت‌عنوان «رونق توليد» دريافت كند.

دكتر ايرج يوسفي مديريت استان بانك كشاورزي كه پيش از اين مديريت بانك تهران بزرگ را عهده‌دار بود و كمتر از يك سال است كه در استان البرز قبول مسئوليت كرده، علاوه بر مديريت، نظريه‌پرداز ملي نيز هست كه با خردجمعي و استفاده از پتانسيل همه همكاران، رتبه اول كشوري البرز در پرداخت تسهيلات رونق توليد را به بانك اختصاص داده و اين كمترين تقديري بود كه مي‌توانست از وي به عمل آيد.

قابل يادآوري است كه تنها 7 درصد وسعت استان البرز را كشاورزي تشكيل مي‌دهد و 93 درصد آن صنعتي است. البته 80 درصد صنايع اين استان وابسته به كشاورزي و مرتبط با آن است و مي‌تواند بارانداز و مركز فرآوري، بسته‌بندي، نگهداري و توزيع محصول به بازار تهران، قزوين و ساير استان‌ها باشد و جذب منابع و مشتريان در چنين استاني كاري بسيار زمان‌بر و طاقت‌فرسا مي‌طلبد.

هم اينك استان البرز، يك بازار 12 ميليون نفري در 20 كيلومتري خود دارد و مسلماً احداث كشتارگاه در كرج يا اجراي طرح‌هاي جديد و حتي احياء و بازسازي طرح‌هاي صنايع غذايي و فرآوري را كه مي‌تواند با هزينه كمتري مواد غذايي، محصولات كشاورزي و صنايع تكميلي را به دست تهراني‌ها برسد.

با اين توصيف به نظر مي‌رسد يكي از وظايف و مسئوليت مديران ارشد در تهران و ساير استان‌ها هدايت سرمايه‌گذاران و كارآفرينان قوي به استان البرز است.

مديريت بانك كشاورزي استان البرز با 292 روستا سعي و اهتمام خود را در جذب 100 درصدي و ارائه تسهيلات طرح‌هاي اشتغال روستايي-رونق توليد- به پروژه‌هايي داده است كه واقعا اشتغال‌زا بوده ازجمله:

• طرح ملي كشتارگاه اِيپك 15 ميليارد تومان

• طرح پارس افق هشتگرد-توسعه سيلو- 10 ميليارد تومان

• گاوداري زرين هيو 12 ميليارد تومان

• طرح توليد كارتن و شانه تخم‌مرغ 4 ميليارد تومان

و در ادامه، طرح كورش پروتئين سورتينگ و بسته‌بندي گوشت مرغ، طرح گاوداري منجزي، قارچ آسيا، نهالكاري حسيني، گاوداري آگاهي، گاوداري خسروپور، طرح كشتارگاه مرغ پيشگاهي و ... .

در مجموع تمامي منابع مرحله اول اشتغال پايدار روستايي را جذب كرده‌اند و بانك تعدادي طرح براي مرحله دوم انتخاب و آماده كرده است. ضمناً پرداختي‌هاي ديگري ازجمله به گلخانه‌ها، مكانيزاسيون و صندوق توسعه ملي از منابع‌داخلي صورت گرفته است.

چنين حركتي حتي احترام استاندار را نيز برانگيخته است. چرا كه در برخي استان‌ها هزار طرح

10 و 20 ميليون توماني براي اشتغال روستايي پرداخت شده اما به نظر نمي‌رسد شغل ايجاد كرده باشد چرا كه مبلغ 5، 10 و 20 ميليون تومان توان ايجاد شغل ندارد. در برخي از استان‌ها بيش از 5 هزار روستا وجود دارد اما نحوه شناسايي، تأييد و ارائه تسهيلات اشتغال پايدار روستايي به‌گونه‌اي بوده كه استان البرز با 292 روستا توانسته رتبه اول كشوري را از آن خود كند.

نبايد از نظر دور داشت كه دكتر ايرج يوسفي توانسته در اشتغال پايدار و اقتصاد مقاومتي -رونق توليد- در استان البرز با تعداد اندك روستا-در مقابل استان‌هايي كه 5 هزار يا 6 هزار روستا دارند- رتبه اول كشوري را با توان جذب 100درصدي منابع از محل اشتغال پايدار روستا به دست آورده و پرونده مرحله بعدي هم آماده است كه به محض اعلام پروژه‌هاي آن‌ها ارائه خواهد شد.  علاوه بر اين در پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه براي طرح‌هاي معرفي شده از سوي كميته امداد و سازمان بهزيستي نيز جزو بانك‌هاي پيشرو استان البرز قلمداد شده است.

لوح‌هاي تقدير استاندار استان البرز، خطاب به دكتر ايرج يوسفي و همچنين آقاي روح‌الله خدارحمي، مديرعامل و رئيس هيأت‌مديره بانك كشاورزي و دكتر اسحاق جهانگيري، معاون اول رياست‌جمهوري، حاكي از آن است كه بانك كشاورزي استان البرز در اشتغال پايدار روستايي -هم در بين بانك‌هاي استان البرز و هم در بين بانك‌هاي كشاورزي 31 استان- رتبه اول را بين بانك‌هاي استان البرز-4 بانك ارائه‌دهنده طرح اشتغال پايدار روستا- كسب كرده است.

در اين راستا استان البرز در مبحث اقتصاد مقاومتي رتبه اول را بين بانك‌هاي استان به دست آورده؛ و استان البرز نيز در پرداخت تسهيلات اقتصادمقاومتي و سامانه بهين‌ياب رتبه نخست را كسب كرده كه احترام همگان را برانگيخته است.   كارشناسان معتقدند چنين مديريتي مي‌تواند در توسعه كمي و كيفي توليد محصولات كشاورزي و امنيت غذايي موثر بوده و اشتغال پايدار را تقويت نمايد و طرح‌ها و انديشه‌هاي مديريت عالي بانك كشاورزي را عينيت بخشد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۲ - سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow