سیاستگذاری کشاورزی
JICA  در ایران

گسترش همکاری‌های فنی با ژاپن

JICA  در ایران و کشورهای همسایه

نزدیک به نیم قرن است (1974) که جایکا به‌عنوان بزرگترین سازمان بین‌المللی کمک‌های دوجانبه در دنیا کمک‌های آموزشی، زیرساختی، وام‌های توسعه‌ای و همکاری‌های فنی خود را به ایران ارائه می‌نماید. به همین جهت در این شماره مروری داریم بر فعالیت‌های جایکا در ایران و همکاری‌های مشترک، ظرفیت‌سازی آموزشی ایران و ژاپن برای کشورهای همسایه:

نظارت بر بیماری‌های دامی فرامرزی

نشست چهارجانبه کارشناسان و مسئولین دامپزشکی ایران، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان در 7 و 8 آذر ماه در تهران برگزار شد. این نشست براساس پروژه کمک بلاعوض دولت ژاپن در ماه نوامبر 2014 که از طریق همکاری با سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) تأمین شده بود و به‌منظور ارتقاء توانایی افغانستان برای مقابله و نظارت بر بیماری‌های دامی فرامرزی مانند بیماری پا و دهان که تأثیر بسیاری بر صنعت دام می‌گذارد، تشکیل شد. 
در مراسم افتتاحیه، آقای هیده نو سوزوکی، وزیر مختار سفارت ژاپن، آقای تومیو شیچیری، نماینده فائو در افغانستان، دکتر علیرضا رفیع‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی ایران، آقای نبیل گنجی، نماینده موقت فائو در ایران، دکتر جهانگیر میخیل، مدیر کل سازمان سلامت دام و دامداری افغانستان و دکتر شیر محمدخان، مدیر کل سازمان گسترش، دام و توسعه لبنیات پاکستان سخنرانی کردند. آن‌ها از کمک مالی دولت ژاپن تشکر کرده و بر نیاز همکاری بین چهار کشور برای مقابله با بیماری‌های دامی فرامرزی تأکید داشتند.

نقش جایکا
در توسعه روش‌های آبیاری، مکانیزاسیون کشاورزی و... در ایران

اسفند سال گذشته آقای هیرویاسو کوبایاشی، سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران، با مدیر کل امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی ملاقات کرد. در این ملاقات، که در محل وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت. سفیر ژاپن با اشاره به روابط دوجانبه دیرین بین جمهوری اسلامی ایران و ژاپن، اظهار امیدواری کرد، این روابط بویژه در بخش کشاورزی بیش از پیش گسترش و تعمیق یابد. مدیر کل امور بین‌الملل نیز با ذکر سوابق همکاری‌های دوجانبه در بخش کشاورزی به‌ویژه در حوزه توسعه روش‌های آبیاری، تکنولوژی تولید برنج، روش‌های مشارکتی در توسعه کشاورزی و روستایی، آمادگی وزارت جهاد کشاورزی را برای گسترش مناسبات و همکاری‌های فنی با طرف ژاپنی اعلام نمود.  در این دیدار همچنین زمینه‌های همکاری‌های آتی در حوزه‌های شیلات، تغییرات اقلیمی، مکانیزاسیون کشاورزی، تحقیقات کشاورزی و فرآوری برنج مورد رایزنی قرار گرفت. علاوه‌بر این در حاشیه این دیدار سند پروژه توانمندسازی روستایی در سایت پایلوت استان خراسان رضوی به امضاء رسید.

جایکا و اجرای 132 پروژه توسعه روستایی، رفاه عمومی، مراقبت‌های درمانی و... در ایران 

"کمک بلاعوض دولت ژاپن به پروژه‌های تأمین نیازهای اولیه انسانی با GGP" بر پروژه‌هایی تأکید می‌کند که به میزان بالایی در تأمین نیازهای مردمی مفید بوده و به‌خصوص زمانی موثر واقع می‌شوند که در مقیاس کمک‌های کوچک تأمین مالی می‌شوند و پروژه‌هایی که مستلزم حمایت انسان دوستانه سریع هستند. 
در این رابطه، چهار قرارداد GGP به مبلغ کل 859/224 یورو توسط آقای هیرویاسو کوبایاشی، سفیر کبیر ژاپن در تهران در تاریخ‌های 4 و 11 بهمن 1396 به امضاء رسید. 
1 -  قرارداد اهداء کمک مالی به مبلغ 967/32 یورو به مرکز خیریه بهنام دهش پور برای "پروژه اهداء تجهیزات اتاق عمل برای بیماران نیازمند و پناهندگان افغانی واقع در استان تهران".
2 -  اهداء کمک مالی به مبلغ 500/44 یورو به مرکز خیریه بین‌المللی زنجیره امید برای پروژه "اهداء تجهیزات پزشکی برای کودکان نیازمند در استان تهران".
3 -  قرارداد اهداء کمک به مبلغ 41/917 یورو به مرکز نگهداری از سالمندان مهر آئین برای پروژه "اهداء تجهیزات فیزیوتراپی برای سالمندان در استان کرمانشاه". 
4 -  سفارت ژاپن در جمهوری اسلامی ایران تاکنون 132 پروژه در ایران در زمینه‌های آموزش ابتدایی، مراقبت‌های اولیه درمانی، رفاه عمومی و توسعه روستایی را به مورد اجرا درآورده است.

نشریه دام و کشت و صنعت  -  شماره ۲۱۷  و ۲۱۸  -  سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow