سیاستگذاری کشاورزی
تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها

بازخورد ضعف مدیریت کلید خورد

تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها

نویسنده: مهندس ابوالقاسم گلباف

ضعف مدیریت در سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، انتصابات غیرکارشناسانه، تعطیلی طرح‌های جنگلداری، مرتعداری، تعادل دام و مرتع، ساماندهی طرح خروج دام از جنگل، مدیریت منابع جنگل و... از مواردی است که خلیل آقایی، رئیس تازه نصب شده در سازمان جنگل، مراتع و آبخیزداری را با چالش حسابرسی حدود دو سوم نمایندگان مجلس روبه‌رو کرد. 
منابع خبری به نقل از دکتر شمس ا... شریعت نژاد عضو فعال کمیسیون کشاورزی که خود دانش آموخته رشته جنگل و مرتع بوده و مدت‌ها به‌عنوان مدیر ارشد، قائم مقام و ارائه دهنده نظرات مدیریتی در سازمان جنگل‌ها خدمت کرده اعلام کرده‌اند؛ طرح تحقیق و تفحص که زمستان 96 اعلام وصول و به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ارجاع شده، در بهمن ماه سال گذشته در کمیسیون کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس به تصویب رسیده بود در هفته اول اردیبهشت ماه امسال در صحن علنی مجلس با آراء 65 درصد نمایندگان حساس به سرنوشت منابع طبیعی رأی آورد. 
دکتر شریعت نژاد و تعدادی از همکارانش حضور ناموفق خلیل آقایی در رأس سازمان و تنش‌های پیش آمده در تغییرات غیرکارشناسانه و عزل و نصب‌های سلیقه‌ای، اعتراضات کارشناسان و مدیران با سابقه و توانمند سازمان و... را دلایل اصلی رأی آوردن طرح تحقیق و تفحص از سازمان جنگل‌ها و مراتع عنوان می‌نمایند.
البته مواردی چون:
• نابودی اولین سرجنگلبانی کشور در کیاکلا که زمین، جایگاه و امکانات آن به ثَمَنِ‌بَخس فروخته و اراضی آن برای ساخت و ساز قطعه‌بندی شد.
• واگذاری‌های بدون رعایت ضوابط و شرایط واگذاری 
• کوه خواری‌ها (به‌ویژه در اوشون فشم، شمشک، دیزین و...)
• تعطیلی بسیاری از طرح‌های جنگلداری، مرتعداری، ممیزی، تعادل دام و مرتع، ساماندهی خروج دام، مدیریت منابع جنگلی و... 
• واگذاری برخی از طرح‌ها به‌صورت غیرمعقول ازجمله؛ پارک جنگلی خرماچال، پارک جنگلی سی‌سنگان
• بی‌توجهی به زیرساخت‌های جنگل و مرتع و توانمندنی و ظرفیت آن‌ها 
• و ... 
از دیگر دلایل طرح تحقیق و تفحص و رأی آوردن آن بود. 
شریعت نژاد که پیش از این با مهندس حجتی موضوع را مطرح کرده بود پس از بی‌توجهی رئیس جدید سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری به طرح موضوع و دلایل آن در مجلس پرداخت و اکثریتی از نمایندگان، هم‌صدا با وی (علیرغم حضور چند روزه آقایی در مجلس و به کارگیری تمام توان و بضاعت خود برای رأی نیاوردن طرح تحقیق و تفحص) رأی دادند. 
یک منبع آگاه در رابطه با نحوه تحقیق و تفحص به خبرنگار دام، کشت و صنعت گفت: به زودی هیأت تحقیق و تفحص شامل رئیس، نایب رئیس، منشی و... مشخص و برای تعیین روش تحقیق و تفحص وارد فاز عملیاتی می‌شوند. 
وی گفت: این هیأت با استفاده از نظرات کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و بیرون از مرکز و دریافت مستندات و گزارش‌ها طی مدت 6 ماه موضوع را بررسی و نتایج آن را به مجلس اعلام خواهد کرد. 
خاطر نشان می‌سازد در صورت نتیجه نگرفتن تحقیق و تفحص یک مرحله 6 ماهه دیگر نیز به این موضوع اختصاص خواهد یافت تا نمایندگان مجلس مسائل و نتایج آن را بررسی و نظر نهایی مجلس را اعلام کنند.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۷  و ۲۱۸ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow