سیاستگذاری کشاورزی
آمارسازی‌ های دوره اسکندری

سازمان اقتصادی کوثر در محاق 

آمارسازی‌های دوره اسکندری

روزنامه شرق: محمدرضا اسکندری، وزیر اسبق، که به یمن تلاش کشاورزان و مهندس حجتی و رسیدن به خودکفایی گندم چهار سال ابتدای دولت احمدی‌نژاد کلیددار بخش کشاورزی به حساب می‌آمد در بوته آزمایش و نقد کارشناسان خبره قرار گرفت.
از آنجا که هم‌زمان با آمدن خشکسالی، ایران که از لیست واردکنندگان گندم سازمان خواروبار کشاورزی خارج شده بود، یکباره رکورد واردات را شکست. آن روزها محمدرضا اسکندری تلاش می‌کرد خشکسالی را عامل این شکست قلمداد کند. این روزها هم بار دیگر وزیر اسبق در نشست‌های دوستانه، مسئولان را متهم به عدم اعتقاد به خودکفایی کرده است و آن‌ها را نفوذی دشمن معرفی می‌کند.

این در حالی است که ارسلان قاسمی، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون، در گفت‌وگو با «شرق» از آمارسازی‌های وزارت جهاد کشاورزی در دوره وی پرده برداشته و خبر می‌دهد که شرکت‌های کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر که آب، زمین، کارخانه، کارگاه، مرغداری و گاوداری را به رایگان به دست آورده و ریالی برای سرمایه‌گذاری بنیادی آن‌ها نپرداخته‌اند؛ به یمن حضور محمدرضا اسکندری در رأس این مجموعه، در شرف ورشکستگی قرار دارند.
مشروح گفت‌وگو با نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون در ادامه می‌آید:
عملکرد وزیر اسبق در زمینه دستیابی به خودکفایی در محصولات کشاورزی خوب بود؟ 
در دو سال پایانی دولت اصلاحات بحث خودکفایی گندم پیش آمد. اسکندری مجری طرح گندم در وزارت جهاد کشاورزی بود. در آن سال‌ها این محصول، تحت مدیریت حجتی خودکفا شد. بلافاصله بعد از این داستان، اسکندری وزیر جهاد کشاورزی شد. گندمی که در زمان حجتی خودکفا شده بود، به دست اسکندری رسید و خودش مسئول، سیاست‌گذار و برنامه‌ریز بخش کشاورزی شد، اما در طی چهار سالی که او وزیر بود، به بزرگترین واردکنندگان گندم تبدیل شدیم. 

وزیر اسبق در رأس سازمان اقتصادی کوثر قرار دارد
در حال حاضر این سازمان یک مجموعه کاملا سودده و اقتصادی است؟ 

همه مجموعه‌های کوثر را نمی‌شناسم اما با چند تا از زیرمجموعه‌های آن سروکار داشتم، در بحث پرورش میگو در سال‌های ابتدایی که راه افتاد، کارخانه تولیدکننده غذای میگو، شرکتی به نام شرکت چینه بود. این شرکت از مجموعه‌های تحت پوشش سازمان اقتصادی کوثر بود که به مرز ورشکستگی رسیده است.
یکی از بزرگترین شرکت‌هایی که در تنظیم بازار نهاده‌های دامی فعالیت داشت، شرکتی به نام تکلم بود. این شرکت زیرمجموعه سازمان اقتصادی کوثر بود. این شرکت هم به مرز نابودی رسید. 
با خروج شرکت تکلم از بازار انحصار و رانت در اختیار یک یا دو فرد قرار گرفت و همه می‌دانند که داستان بازار نهاده‌های دامی چیست. با توجه به این مسائل باید به وزیر اسبق گفت، چه کسی نفوذی دشمن است؟ کسانی که با برنامه‌ریزی کار کردند و گندم را به خودکفایی رساندند؛ یا دیگران؟ 
آن‌ها در شرایطی سخت شروع به تولید کرده‌اند. در سالی که اسکندری وزیر بود، برای اولین و آخرین بار نتوانستیم محصول میگو را صادر کنیم، در 25 تا 26 سالی که من در این زمینه فعالیت می‌کنم، فقط در دوره وزارت اسکندری بود که سازمان تعاون روستایی را وادار کردیم تا مازاد میگوی تولیدکنندگان را خریداری کند.
در آن سال به دلیل مشکلاتی که اتحادیه اروپا برای ما پیش آورده بود، همچنین ضعف وزارت جهاد کشاورزی، سازمان شیلات و سازمان دامپزشکی، سازمان تعاون روستایی را وارد بحث خرید میگو کردیم که هنوز تولیدکننده‌ها سه میلیارد تومان از این مجموعه طلبکارند و این سازمان حدود 10 تا 12 سال است که مطالبات میگوکاران را نداده است. 
نمی‌توان کنار گود نشست و از افراد انتقاد کرد. وقتی عملکردها را کنار هم بگذاریم، عملکردها چیز دیگری را نشان می‌دهند. اسکندری گفته است که مدیران فعلی با تکرار جمله «نمی‌توانیم» صرفا به فکر واردات هستند، در صورتی که عملکردها چیز دیگری را نشان می‌دهند. در دوره وزارت اسکندری شاهد واردات انواع محصولات کشاورزی بودیم؛ از میوه‌های لوکس که روی گاری فروخته می‌شد تا گندم. 
به نظر شما عملکرد وارداتی دولت تدبیر با آن دوره قابل مقایسه است؟
عملکرد حجتی و کلانتری که قبل از اسکندری فعالیت می‌کردند، با دوره اسکندری قابل مقایسه نیست. در دوره او وزارت جهاد کشاورزی یکی از مهم‌ترین کارهایش آمارسازی بود؛ یعنی اگر آمارهایی را که اسکندری در دوره خود داده بود، با جمعیت کشور مقایسه کنیم در آن سال‌ها باید خیلی مازاد تولید می‌داشتیم اما ایران به یک واردکننده تبدیل شده بود. شرکت‌هایی که در زیرمجموعه اقتصادی کوثر هستند، در حال ورشکستگی‌اند. چینه، زربال، تکلم و آبزی کوثر ورشکست شده یا در شرف ورشکستگی‌اند. شرکت‌های تحفه و شریف‌آباد هم به این داستان مبتلا می‌شوند. چگونه باید به عملکرد این دوستان نگاه کرد؟

کارنامه حجتی و کلانتری کاملا روشن است 

حجتی و کلانتری کارنامه کاملا روشنی دارند. اینکه بخواهیم در راستای منافع سیاسی افراد و به دلیل اینکه از کسی خوشمان می‌آید یا بدمان می‌آید، جامعه را به سمتی ببریم که بگوییم مسئولان رده بالای کشور، نفوذی دشمن هستند؛ سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و اعتماد عمومی سلب می‌شود. اگر اسکندری معتقد است که می‌توانیم مثل کشور هلند، تولید کنیم بزرگترین مجموعه‌های کشاورزی کشور دست خود اوست، چرا این مجموعه‌ها یکی پس از دیگری در حال نابودی است؟
وسعت اراضی کشاورزی تحت مدیریت مجموعه کوثر، چقدر است؟ 
آماری از اقتصاد کوثر نداریم اما همین چهار تا پنج شرکتی که گفتم هر کدام شاخص است. شرکت زربال شاخص در بخش طیور است. شرکت شریف‌آباد در بحث دامپروری شاخص است. شرکت چینه در زمینه تولید غذای آبزیان شاخص بود. شرکت تکلم در زمینه تنظیم بازار نهاده‌های کشاورزی فعالیت‌های ارزنده‌ای داشت و نبود این شرکت و انحصار در بازار امروز یک معضل جدی برای بخش کشاورزی است. سرنوشت شرکت‌ها چه شد؟
نکته تکمیلی دارید؟ 
بخش کشاورزی به صورت عمومی از دو مطلب رنج می‌برد. می‌خواهیم کسانی که در رأس کار هستند، این دو نکته را در نظر بگیرند. در بخش کشاورزی از نظر فناوری روز عقبیم، دومین عامل سرمایه‌گذاری است. این دو مسئله حلقه‌های مفقوده بخش کشاورزی هستند که باید دولتمردان به آن توجه کنند. بخش غیردولتی و تعاون هم به این دو مسئله توجه می‌کنند اما ابزار لازم آن در دست ما نیست. ما نمی‌توانیم با فناوری 40 سال پیش با رقبای امروز رقابت کنیم. وقتی ما مرغ را به اندازه‌ای که بازار روسیه از نظر وزنی می‌پسندد، نمی‌توانیم تولید کنیم، پس نمی‌توانیم وارد آن بازار شویم. درخواست اکید ما این است که به این نکات توجه شود. اینکه گفته می‌شود مملکت ما یک مملکت خشک است؛ بحث درستی است.
اینکه گفته می‌شود کاهش بارش داریم هم درست است. اینکه سال سختی برای کشاورزی در پیش رو داریم، صحیح است؛ اما با مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب همه این مسائل قابل مدیریت است. از بحران به وجود آمده، می‌توانیم فرصت بسازیم. 

اسکندری مرد همیشه آماده مناظره: 
مقصر مشکلات کنونی کشاورزی کشور!

وزیر جهاد کشاورزی در دولت نهم اعلام کرد که عملکردش در دولت نهم در بخش کشاورزی قابل دفاع بوده و حاضر است با وزیران کشاورزی پس از دوران جنگ مناظره کند تا مشخص شود چه کسی مقصر مشکلات کنونی کشور در بخش کشاورزی است. محمدرضا اسکندری معمولا سالی یک‌بار نشست خبری برگزار می‌کند تا درباره عملکرد 15 – 16 سال پیش خویش در حوزه کشاورزی و ذکر خاطراتش صحبت کند. 
رئیس سازمان اقتصادی کوثر در این نشست مشکلات متعدد بخش کشاورزی را به دوره وزارت 13 ساله عیسی کلانتری (معاون فعلی رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست)، دوره وزارت 10 ساله محمود حجتی (وزیر فعلی کشاورزی که به‌دلیل عملکرد و موفقیت‌هایش، با رفتن او به شهرداری تهران، موافقت نشد)، دوره وزارت چهار ساله خودش و دوران وزارت چهار ساله خلیلیان در دولت دهم نسبت داد و گفت آماده است تا مناظره‌ای در این زمینه با این وزراء انجام دهد تا مشخص شود چه کسی مسئول اصلی مشکلات به‌وجود آمده در بخش کشاورزی است. 

مرد واردات محصولات استراتژیک:
من 300 میلیون نفر را غذا می‌دهم

وی ادامه داد: شاید مشکل کم‌آبی داشته باشیم اما بحران آب نداریم بلکه بحران مدیریت آب داریم و در چنین شرایط سختی می‌توان برای 300 میلیون ایرانی هم برنامه‌ریزی کرد، در حالی که الگوی کشت که در دوران وزارت من تدوین و آماده شد، هنوز در وزارت جهاد کشاورزی باقی مانده و به مجلس نرفته است.

اسکندری مخالف تصمیمات 

اسکندری همچنین تصریح کرد: در دوره وزارتم بارها با بسیاری از تصمیمات مخالفت کردم. به‌عنوان مثال در کمیسیون پنج نفره‌ای درباره واردات کالاهای مختلف مانند محصولات کشاورزی تصمیم‌گیری می‌شد که وزیر اقتصاد، وزیر بازرگانی، وزیر صنعت، وزیر جهاد کشاورزی و معاون‌اول رئیس جمهور حضور داشتند اما من در بسیاری موارد پای آن برگه‌ها را امضا نکردم و مخالفت خودم را اعلام کردم اما شاهد بودیم که برخی از تصمیمات اجرایی می‌شد. 

آمارسازی‌ها، کار من نبود 

وی با اشاره به تدوین 93 سند راهبردی درباره محصولات و موضوعات مختلف بخش کشاورزی به‌صورت منطقه‌ای و ملی و اجرایی نشدن آن‌ها اعلام کرد: عملکرد من در دوره حضورم در دولت نهم قابل دفاع است و همه آمارهایی که داده‌ام، درست بوده‌اند. هیچ گاه پنج میلیون تن گندم وارد نکرده‌ام که بگویم خودکفا شده‌ام و خودکفایی گندم در دوره من واقعی بوده است و اینکه شکر زرد وارد نکرده‌ام تا آن را سفید کنم و بگویم وارداتی انجام نشده است. وزیر جهاد کشاورزی دولت نهم تصریح کرد: قانون، دولت را موظف کرده است تا هر ساله پیش از آغاز فصل کشت، نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام کند و این نرخ‌ها براساس قانون باید به اندازه نرخ تورم سالانه افزایش یابد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۷  و ۲۱۸ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow