سیاستگذاری کشاورزی
ابلاغ راهبردی بانک کشاورزی

ابلاغ راهبردی بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۷

ایرج یوسفی *
نامگذاری سال 1397 به سال «حمایت از کالای ایرانی» توسط رهبر معظم انقلاب یکی از نقاط عطف در بانک کشاورزی خواهد بود به‌طوری که بانک‌هایی که در خدمت تولید و توسعه و آبادانی کشور هستند در سال جدید با این شعار می‌بایست جلوه و تلاش بیشتری را از خود نشان داده و برای تولید کالای داخلی تلاش مضاعف نمایند.
در این راستا جناب آقای خدارحمی، مدیر عامل محترم بانک کشاورزی، شعار «خدمات بهتر، تسهیلات بیشتر و حمایت از تولید پایدار کشاورزی» را برای بانک کشاورزی انتخاب و با عملیاتی نمودن این شعار در سطح مدیریت‌ها و شعب به تولید پایدار در حوزه کشاورزی دست پیدا کرده تا استفاده‌کنندگان از کالای ایرانی به‌خصوص محصولات کشاورزی، دامی، طیور و شیلات و ... از محصولات تولید داخل استفاده کرده و به شعار رهبری که همان «حمایت از کالای ایرانی» می‌باشد در این حوزه مهر تأیید بنهند.
برای تحقق شعار سال 1397 مدیر عامل محترم بانک راهبردهایی را به‌شرح ذیل تعیین نمودند، که مدیریت‌ها با برنامه عملیاتی و دستیابی به این راهبردها و اولویت‌ها ضمن دستیابی به اهداف یکساله بانک مأموریت سازمانی، خود را تمام و کمال به مرحله اجرا برسانند. 
1 -  بازنگری و بازمهندسی روش‌های اعتباری 
2 -  کاهش قیمت تمام شده پول 
3 -  توازن منابع و مصارف 
4 -  تک رقمی شدن نسبت مطالبات معوق 
5 -  افزایش درآمدهای غیرمشاع 
6 -  بهبود ارتباط با مشتریان 
7 -  ارتقای کیفیت ارائه خدمات در سطح شعب 
8 -  اجرای دقیق بودجه و عدم انحراف از بودجه مصوب 
9 -  واگذاری املاک تملیکی و مازاد
در اولویت‌ها و استراتژی‌های تعیین شده علاوه بر توجه به مدیریت دارایی‌ها و انجام امور بانکداری، دیدگاه مدیر عامل بانک، سیستماتیک نمودن پروسه اعتباری می‌باشد؛ به‌طوری‌که درخواست تسهیلات و روش‌های بررسی و فرایندهای مرتبط، تغییرات قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت و به‌صورت سیستمی ثبت و فرایندها به‌طور الکتریکی و با سرعت بالا و با حذف برخی بوروکراسی‌ها، استفاده از کاغذ و پرونده‌های فیزیکی به حداقل برسد. 
اولویت‌های سال جدید در جذب منابع ارزان قیمت به‌منظور قیمت تمام شده پول در راستای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، کاهش ریسک اعتباری، مطالبات معوق به نرخ استاندارد و تک رقمی به‌منظور وصول مطالبات سال‌های گذشته و بازگشت به چرخه پرداخت تسهیلات مجدد، طبقه‌بندی مشتریان و بهبود ارتباط با آنان به استناد سامانه CRM به‌منظور تکریم آن‌ها و همچنین کیفی‌سازی بهتر فرایند خدمت‌رسانی به مشتریان در نقطه تماس با آن‌ها یعنی باجه‌ها و شعب، کاهش هزینه‌های بهره‌ای و غیربهره‌ای و اجرای دقیق بودجه ابلاغی به بانک.
علاوه بر این واگذاری املاک تملیکی و مازاد بانک به بخش خصوصی و تولیدکنندگان واقعی در راستای تولید محصولات کشاورزی، دامی، طیور و صنایع تبدیلی و غذایی، همگی به‌منظور توسعه و گشایش گستره بانک در حوزه منابع بوده و مسیر را برای ارائه خدمات بهتر، پرداخت تسهیلات بیشتر و توسعه و آسان نمودن فرایندهای اعتباری مشتریان و حمایت از تولیدات پایدار روستایی و شهری هموار می‌نماید. 
یکی از دلایل، حمایت از تولید پایدار کشاورزی مطرح گردیده است. در سال‌های اخیر بسیاری از طرح‌ها تصویب، اجرا و راه‌اندازی گردید؛ ولی به دلایل مختلف و عدم کارشناسی دقیق و موانعی که از این بحث خارج است پایدار بودن طرح همت و شعار امسال بانک تأکیدی بر تولید پایدار، مستمر و گسترده طرح‌های اجرایی و تولیدات خواهد داشت.
با توکل به خدا و نظر کارشناسی کارکنان بانک کشاورزی و تفکر عملیاتی همکاران شعب بانک در سال 1397 با محقق‌نمودن اولویت‌ها و راهبردهای ابلاغی به شعار «حمایت از کالای ایرانی» در بخش کشاورزی، دست پیدا خواهیم کرد.
* مدیریت شعب بانک کشاورزی استان البرز

نشریه دام و کشت و صنعت  -  شماره ۲۱۷  و ۲۱۸  -  سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow