سیاستگذاری کشاورزی
پیشتازان عرصه دام

دو‭ ‬وزیر‭ ‬در‭ ‬یک‭ ‬اقلیم
افتتاح پروژه‌های زیرمجموعه هلدینگ کوثر

پیشتازان عرصه دام

آیین افتتاح پروژه‌های مزرعه 3 هزار رأسی پرورش دام سبک مولد صنعتی(گوسفند، بز شیری و پرورش شتر) و پروژه تمام مکانیزه باغ پسته 225 هکتاری با آبیاری قطره‌ای در 25 اردیبهشت با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، مدیر عامل سازمان اقتصادی کوثر، مدیر عامل هلدینگ کشاورزی کوثر و سایر مقامات استانی در شهرستان ورامین برگزار شد.

رقابت با دامداران بزرگ جهان

مهندس حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، در حاشیه بازدید از مجتمع تولیدی اجداد سپیدان کوثر با تقدیر از مدیران و پرسنل سازمان اقتصادی کوثر، این سازمان را پیشتاز بخش طیور و دام سبک عنوان کرد و گفت: صنعت دامپروری با توجه به مزارع و کشت و صنعت‌هایی که در حال فعالیت هستند (خصوصا در دام سنگین) وضعیت خوبی را دارا است. برهمین اساس دامداری‌های ما به خوبی با گاوداران بزرگ آمریکایی و اروپایی، رقابت میکنند. البته درباره گوشت دام سبک به دلایل مختلف از جمله مشکلات مرتع، دامداری‌های سنتی و غیراقتصادی باید دام‌های پربازده و پرتولید را در فعالیت صنعتی بگنجانیم. وی ادامه داد: در شرکت سپیدان گفته می‌شود که گوسفندان این مجموعه سه قلوزایی دارند و وزن دام به 40 تا 50 کیلو می‌رسد و از طرفی شیر بز و گوسفند در حال حاضر به ترتیب 2 و 3 برابر قیمت گاو و شیر شتر کیلویی بین 13 تا 14 هزار تومان خریداری می‌شود که این ارزش افزوده شیر احشام، زایش، وزن لاشه و ضریب تبدیل، همه صفات بارزی است که در این مزارع، مشهود است.

اشتغال زایی تحسین برانگیز

شهیدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، در حاشیه بازدید وزیر کشاورزی و هیأت همراه از مجتمع کشت و صنعت اشراق گفت: طی چهار سال گذشته توانستیم نزدیک به 85 هزار نفر از فرزندان ایثارگران را در سازمان‌های دولتی، خصوصی و سازمان‌های زیرمجموعه هلدینگ کوثر مشغول به کار کنیم. وی ادامه داد: شرکت تولیدی اجداد سپیدان کوثر با بهکارگیری حدود 130 نفر (ایثارگر و غیرایثارگر) به‌طور مستقیم و قریب به 265 نفر غیرمستقیم در حد توان خود، نقش تحسین برانگیزی در اشتغال‌زایی ایفا کرده است. 

افتتاح برترین واحد پرورش صنعتی دام سبک

محمدرضا اسکندری، مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر، در آیین افتتاح دو پروژه مهم کشاورزی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: پروژه مزرعه 3هزار رأسی دام‌سبک مولد (پرتولید و پرورش شتر) از حیث وسعت و تکنولوژی به کار رفته برترین واحد پرورش دام سبک صنعتی در سطح ایران است. وی ادامه داد: تشکیل گله 60 هزار رأسی مولد پایه‌های مولد مادری و پدری نژادهای فوق در استان‌های کرمانشاه، مازندران و اردبیل جهت پشتیبانی 500 هزار رأس گله‌های مولد صنعتی به صورت اقماری با سایر دامداران از برنامه‌های اصلی شرکت تولیدی اجداد سپیدان کوثر در افق 1404 بوده که این رقم توان تولید و جایگزینی 30 درصد از گوشت قرمز گوسفندی وارداتی را داراست. 

پرورش دام نیمه صنعتی و صنعت باید در کشور راه اندازی شود

دکتر مجتبی نوروزی، مدیر عامل هلدینگ کشاورزی کوثر، با ابراز خرسندی از افتتاح بزرگترین مزرعه پرورش گوسفند و بز اصلاح ژنتیک یافته و پرتولید به صورت صنعتی و پرورش شتر در پاسخ به این سؤال که چه میزان از نژادهایتان بومی هستند گفت: مزارع پرورش گوسفند و بز که از دام‌های پرتولید در سراسر دنیا جمع آوری شده‌اند و علاوه بر دوقلوزایی، تولید شیر بیشتری نسبت به نژادهای معمول دارند، به همین جهت اصلاحات ژنتیکی و تلفیق آن‌ها با نژادهای بومی موجب می‌شود تا در هر منطقه جغرافیایی، نژاد را با توجه به شرایط آب و هوایی و متناسب با تولید مشخص برای گوشت و شیر داشته باشیم. 
وی درباره گوسفندان پرورشی در سپیدان کوثر تصریح کرد: در دام بومی به ازای هشت کیلو علوفه، یک کیلو گوشت تولید می‌شود اما در اینجا میزان مصرف علوفه به نصف تقلیل یافته است.
مدیر عامل هلدینگ کشاورزی کوثر با نوید افتتاح سایت‌هایی در دیگر استان‌ها افزود: اعتقاد من این است که پرورش دام نیمه صنعتی و صنعتی با هدف تولید گوشت و شیر باید در کشور راه اندازی شود. نوروزی کیفیت شیر بز تولیدی را بالا دانست و گفت: شیری که در حال حاضر از بز تولید می‌شود به علت بالا بودن کازئین برای تولید پنیر، حرف اول را در اروپا و ایران می‌زند. این شیر پس از پروسس توسط کارخانجات داخلی به روسیه و دیگر کشورهای این حوزه صادر می‌شود. وی ادامه داد: شیر بز به‌دلیل هموژناسیون (قطرات چربی همسان) طبیعی، برای افرادی که در زمینه هضم شیر مشکل دارند می‌تواند استفاده شود. با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از 100 هزار تن گوشت منجمد وارد کشور می‌شود، مدیر عامل هلدینگ کشاورزی کوثر در بحث تأمین گوشت گرم گوسفند گفت: تلاش داریم به مرور جمعیت دام سبک را به سمت دام پرتولید صنعتی سوق دهیم که در قدم اول این مهم را برای 60 هزار مولد و نیم میلیون رأس دام از خوشه گله‌های داخلی انجام داده‌ایم. نوروزی درباره کیفیت گوشت تولیدی هلدینگ کوثر گفت: متخصصان بارم‌های هلدینگ کوثر تغذیه خاصی را برای دام سبک درنظر گرفته‌اند که به تولید گوشت باکیفیت منتج می‌شود.

شرکت سپیدان
هدف اصلی در راستای اقتصاد مقاومتی است

مهندس محمدیاسر ترابی، مدیر عامل شرکت تولیدی اجداد سپیدان کوثر، که گام‌های مهمی در راستای ایجاد سایت‌های صنعتی پرورش دام سبک برداشته، در مراسم بهره‌برداری از پروژه اصلاح‌نژاد و تکثیر این شرکت در حضور وزیر کشاورزی، رئیس بنیاد شهید و سایر بازدیدکنندگان گفت: به لطف خدا و با حمایت دولت و همت متخصصان ایرانی، پروژه مرکز اصلاح‌نژاد و تکثیر هسته مواد ژنتیکی گوسفند و بز شیری و مرکز تکثیر شتر مولد وابسته به سازمان اقتصادی کوثر امروز افتتاح شد.
ترابی گفت: شرکت تولیدی اجداد سپیدان کوثر از شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر از سال 1395 اقدام به واردات، پرورش، تکثیر و اصلاح نژاد مولدهای پُر تولید دام سبک (گوسفند و بز) نموده است و محصولات نهایی تولید شده در این شرکت شامل شیر بز، دام مولد بزغاله و بره نر و ماده اصلاح نژاد شده می‌باشد که تاکنون 143 رأس بز نر سـانن و آلپـاین، 126 رأس بز مـاده سـانن و آلپاین، 5 رأس گوسـفند نر و 18 رأس گوسـفند ماده تولیـد و با هماهنگی معاونت امور دام و همچنین مرکز اصـلاح نژاد و بهبود تولیـدات دامی وزارت جهاد کشـاورزی در سراسر کشور توزیع شده است.
مدیر عامل شرکت تولیدی اجداد سپیدان کوثر تصریح کرد: در پروژه فوق تاکنون مبلغ 115 میلیارد ریال سـرمایه‌گذاری صـورت پذیرفته است و پروژه‌های شهرستان نمین استان اردبیل، دینور استان کرمانشاه و پشرت استان مازندران زیر نظر این شرکت متشکل از چندین نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران در خصوص پرورش و بهداشت دام سبک و مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور و چند تن از فارغ التحصیلان دکترا، کارشناس ارشد و کارشناسی از دانشگاه تهران در حال احداث می‌باشند.
مهندس ترابی افزود: اهداف اصلی این پروژه در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشـتغال در کشـور می‌باشد که با بهره‌وری از توان دام پُر تولیـد به اشتغال خرد و روستایی، کمک شایانی خواهد کرد و همچنین با تولید گوشت قرمز گوسفندی، شتر و شیر بز، به امنیت زیستی و امنیت درمان جامعه کمک خواهند نمود.
وی با اشاره به این که تاکنون این شرکت در سه مرحله اقدام به واردات دام سبک شامل 621 رأس بز سانن و آلپاین (اردیبهشت 1395)، 740 رأس بز سانن و آلپاین  و 119 رأس گوسفند سافولک، شاروله و ایل دوفرانس (اسـفند 1395) و 840 رأس گوسـفند رومـن، ایل دوفرانس و لاکن شیری (تیـر 1396)، مجمـوعاً 2320 رأس جهت تشکیل هسته‌های ژنتیکی و مولد وارد کشور کرده، افـزود: برنامه‌ریزی، قرارداد خرید و اخذ مجوزهای قانونی واردات 4800 رأس گوسفند رومن و لاکن و هزار رأس بز شیری آلپاین و سانن جهت راه‌اندازی و بهره‌برداری پروژه‌های پشرت مازندران و دینور کرمانشاه را در دست اقدام دارد.
مدیرعامل شرکت تولیـدی اجداد سـپیدان کوثر همچنین با تأکید بر این که همکاری با پژوهشـگاه رویان، استفاده از متخصصین اصلاح‌نژاد مجرب و شرکای خارجی این شرکت جهت اصلاح‌‌نژاد و ارتقای کمی و کیفی در گله‌ها، نویدبخش خودکفایی کشـور در راستای تولید و تکثیر مولدهای ژنتیکی دام سبک می‌باشد، افزود: ایجاد و کنترل گله‌های الیت و تاپ تحت برنامه‌های اصـلاح‌نژادی تولیـد اسپرم منجمـد و تازه و جنین قابل انتقال گوسفند و بز مولد ژنتیکی و توزیع بین دامداران سراسر کشـور از برنامه‌های در دست اقدام و میان مدت این مجموعه است.
ترابی در ادامه گفت: شرکت اجداد سپیدان کوثر درحال حاضر 10 کلاس کنسانتره‌ای برای دام‌های مولد پرتولید، تجهیزات و ماشین‌های پرورش بزغاله و دام مولد و نیز تأمین دارو و واکسن مورد نیاز از طریق زنجیره تأمین و برگزاری کلاس‌های آموزشی در راستای توسعه صنعتی پرورش دام سبک و خدمات پس از فروش در این خصوص را به نحو احسن در سطح ملی اجرایی کرده است. 
وی در پایان گفت: این شرکت در راستای حفظ ذخایر ژنتیکی بومی، اصلاح نژاد و بهبود کمی و کیفی خواص اقتصـادی در صنعت دام‌سبک در استان‌های تهران، کرمانشاه، اردبیل و مازندران اقداماتی را درخصوص تشکیل 5 گله خالص از نژادهای گوسفندی بومی کشور و 2 نژاد بز بومی کشـور در دست اقدام دارد که نتایج آن در آینده نزدیک اعلام خواهد شد. وزیرجهاد کشاورزی در میان مشغله های زیاد و یادآوری‌های پی در پی همراهانش نسبت به تنگی وقت، از مشاهده فعالیت این تولیدی، سر ذوق آمده بود به طوری که با حوصله و صبر و تأنی به توضیحات مدیر اجداد سپیدان کوثر، گوش داد و هنگام بازدید از سوله طراحی شده برای جمع‌آوری و کار تحقیقاتی روی شترها با شوخ طبعی خاص خود به خبرنگار «مجله صنایع زیرساخت‌های کشاورزی» رو کرد و گفت: فلانی از این شترها و بچه‌های آن‌ها عکس بگیر، این کار بهتر از این است که فقط عکس ماها چاپ شود.

شرکای خارجی اجداد سپیدان 

شرکت کلوشارد یکی از بزرگ‌ترین شرکت ‌های تولید بز مولد در کشور فرانسه که دارای بزهای سانن و آلپاین با توان ژنتیکی بالا به میزان 1122 کیلوگرم شیر در هر دوره می‌باشد. شرکت سپیدان نماینده انحصاری تولید و توزیع شرکت کلوشارد آماده تأمین دام مولد در ایران است. 
شرکت اوی کارن این شرکت، پیشروی تولید گوسفند نژاد رومن در کشور اسپانیا می‌باشد. شرکت سپیدان، شریک اقتصادی اویکارن و گویکارد جهت راه‌اندازی سایت‌های پرورش صنعتی گوسفند در ایران و آماده تأمین مولد مورد نیاز در این خصوص خواهد بود. 
شرکت روم سلکشن این شرکت، مرکز اصلی تولید قوچ در کشور فرانسه و همکار شرکت سپیدان در تولید و توسعه دام‌های نر اصلاح‌نژادی است.

شرکت اشراق
باید یک زنجیره تولید منسجم داشته باشیم!

دکتر عبدالرسول علامه، مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اشراق، زمینه فعالیت شرکت گفت: در واحد فخرآباد حدود 2000 رأس گاو هلشتاین نگهداری می‌شود که نزدیک به 1000 رأس آن مولد بوده و روزانه 30 تن شیر تولید میکند. واحد سعدآباد با ظرفیت 3200 رأس گوسفند پرواری به امر پرورش گوشت قرمز اختصاص پیدا کرده است. البته از آلمان 1000 رأس دام آبستن سمینتال خریداری شده که به زودی برای نگهداری، تولید و پرورش در داخل ایران وارد واحد تقی آباد می‌شود که این تعداد را برای تولید و تکثیر و توسعه واحد پرورش سمینتال اختصاص می‌دهیم. وی تولید علوفه را بخش قابل ملاحظه‌ای از نیاز دام دانست و افزود: شرکت ضمن کشت و تأمین علوفه مورد نیاز اعم از کشت‌های گندم، جو، ذرت و یونجه در بخش فعالیت باغداری حدود 225 هکتار در ورامین برای کشت پسته اختصاص داده ‌است.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اشراق با تأکید براینکه در کشورهای توسعه یافته 90% گوشت را از دام دو منظوره تأمین میکنند که گاو سمینتال نیز به امر گوشت و شیر اختصاص مییابد گفت: هر نژادی که از خارج کشور وارد می‌شود نیاز به کارشناسان زبده دارد تا بتوانند از این نژاد و توانمندی‌های آن استفاده بهینه کنند لذا باید شرایط نگهداری، تأمین نیاز و همه آنچه که در امر تولید موثر است مهیا شود.
علامه با انتقاد از سیاست‌های موجود در این صنعت، تصریح کرد: آنچه که به صورت عام مطرح می‌شود این است که از نظر اقتصادی درصد سودآوری که باید برای تولیدکننده بماند تا بتواند علاوه بر تأمین هزینه‌ها، محیط تولیدی را نیز توسعه دهد، قابل قبول نیست و این برمی‌گردد به افرادی که می‌توانند سیاست کلی را مرور و تنگناها را دیده و اصلاح کنند. اگر ما غفلت کنیم تعادل و توازن عرضه و تقاضا به هم می‌خورد. 
وی در پاسخ به این سوال که R&D مجموعه تحت مدیریت شما تا چه حد به علم ایران و جهان نزدیک است" گفت: با مرور استانداردها، خودمان را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم؛ اما الزاما نمی‌شود علم جهان را با شرایط داخلی تطبیق داد. یک دام پتانسیل دارد، ولی شرایط برای بهره‌برداری باید مهیا شود. باید در شرایط بدست آوردن دانش فنی قرار بگیریم و آن علم را کسب کرده و عملیاتی کنیم. باید همه به صورت فراگیر و با حسن مسئولیت تلاش کنند. تولیدکننده برای تأمین نهاده مشکل دارد؛ زیرا نهاده را باید نقدی خریداری کند. دولتمردان با کمک به تولیدکننده، می‌توانند استطاعت خرید برای مصرفکننده را ایجاد کنند. کل زنجیره تولید، توزیع و مصرف را باید دقیقا مورد بازنگری قرار داد و هر حلقه‌ای را اگر فراموش کنیم، زنجیره تولید از قدرت انجام برخوردار نخواهد بود.
باید یک زنجیره تولید منسجم و به همه پیوسته داشته باشیم. اگر افزایش بهره‌وری در تولید داشته باشیم، علاوه بر تأمین نیاز داخل، امکان صادرات نیز داریم، به‌طوری که به تازگی تعدادی تلیسه آبستن هلشتاین به ترکمنستان صادر کردیم. دولتمردان باید بررسی کنند در دیگر کشورها تولیدکننده از چه حمایت‌ها و فضایی برخوردار است و با توجه به ظرفیت کشور باید بستر برای صادرات محصولات دام کشور فراهم شود.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۱۹ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow