سیاستگذاری کشاورزی
متولی اصلی تولیدکنندگان

متولی اصلی تولیدکنندگان وزارت صنایع است
و تصمیم‌گیر، وزارت کشاورزی؟!

مهندس گیل‌آبادی؛ دانش‌آموخته رشته مهندسی کشاورزی و فوق‌لیسانس مدیریت صنعتی و بنیان‌گذار شرکت رازی‌شیمی خرم است که در یک حرکت جمعی با هدف دفاع از منافع حرفه‌ای و صنفی تولیدکنندگان سم، چند سالی است ریاست هیأت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان سم را عهده‌دار است. 
وی که نقش بسزایی در حذف رویه ثبت مجدد سموم در سازمان حفظ‌نباتات را داشت، به کمک انجمن توانست مانع استمرار اجحاف به تولیدکنندگان شود. 

باید انجمنی منسجم داشته باشیم

گیل‌آبادی معتقد است حضور و عضویت همه تولیدکنندگان سم، زیر چتر انجمن می‌تواند در هم‌افزایی توان اعضاء، کسب موفقیت‌های بهتر و هدفمند کردن خدمات ملی آن‌ها موثر باشد. وی می‌گوید: خوشبختانه دکتر درگاهی نیز این دید را دارد و علاقه‌مند است همه تولید‌کنندگان سموم از کانال انجمن وارد شده و حفظ‌نباتات نیز فقط با انجمن مراوده داشته باشد.
برای همین اگر یک انجمن منسجم داشته باشیم قطعا کارآمدتر خواهد بود. چرا که تولیدکننده با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند ولی بخش دولتی که به جای ما تصمیم می‌گیرند خیلی از زوایای کار ما را نمی‌دانند. دولت بهتر است در سیاست‌گذاری‌های کلان از انجمن‌ها استفاده کند. 
رئیس هیأت‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان سم، در گفت‌وگویی با خبرنگار رسانه ملی کشاورزی، هدف انجمن را علاوه‌بر دفاع از حقوق صنفی اعضاء انجمن در راستای تولید کیفی، مقابله با تقلبات دانست و اذعان داشت: وقتی تعرفه سموم‌تکنیکال 20درصد می‌شود، انگیزه برای قاچاق و ورود غیرقانونی بیشتر می‌شود.
این میزان تعرفه علاوه بر اینکه جلودار ورود سموم پر خطر به کشور نشد بلکه آن را از مسیر قانونی به مبادی قاچاق کشاند. به‌عنوان مثال چندی پیش کارگاهی در ورامین کشف شد که به صورت تقلبی با لیبل 8 برند تولید‌کننده سموم، کار تولید تقلبی سموم را پی می‌گرفت. سازمان حفظ‌نباتات باید جدی‌تر جلوی این تقلبات را بگیرد. گیل‌آبادی درخصوص دیگر اهداف انجمن گفت: اگر کار نظارت به انجمن سپرده شود، به دنبال آن، انجمن ملزم به تقویت خود خواهد شد. این تقویت کردن موجب می‌شود تا با استخدام نیروهای متخصص و قرارداد با آزمایشگاه‌‌ها، کار نظارتی به بهترین وجه انجام گیرد.
همه این موضوعات بستگی به ورود سازمان حفظ‌نباتات به‌عنوان رکن اصلی است ولی اگر قرار است این حضور به‌صورت نیم بند باشد و فقط از ما اطلاعات بخواهند، قاعدتاً برای انجمن مقدور نخواهد بود. درخواست صریح انجمن از وزارت جهادکشاورزی ورود به تصمیم‌گیری‌های مرتبط با فعالیت تولیدکنندگان است.

نیاز واردات سم به ارز دولتی!

با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه آفت‌کش‌ها در بازارهای جهانی برای تأمین و تدارک به‌موقع، وزارت جهاد کشاورزی بایست نسبت به افزایش تخصیص سهم بیشتری از ارز دولتی اقدام نماید. در سال90 و 91  هنگامی که دولت قیمت کود را آزاد‌سازی کرد، کشاورزان تا 2 سال کود مصرف نکردند و به شدت افت تولید کود در کشور مشهود بود. ما اگر می‌خواهیم قیمت سم را متعادل کنیم باید به اندازه کافی ارز دولتی برای این محصول در نظر بگیریم. به همین دلیل اگر تصمیم‌گیری در مورد تولید سم از دست وزارت جهاد کشاورزی خارج و زیر نظر وزارت صنعت باشد، وضعیت تولید‌کنندگان بهتر خواهد شد. 
گیل‌آبادی گفت: متأسفانه حتی مواد تکنیکال وارداتی از 20 تا 100درصد افزایش قیمت نسبت به سال گذشته داشته است. این افزایش قیمت مربوط به کارخانجات تکنیکال چین است. در کشور چین به‌دلیل اجرای طرح‌های زیست محیطی، دولت بسیاری از کارخانجات را تعطیل کرد. این تعطیلی کارخانه‌ها در چین باعث کاهش عرضه و افزایش تقاضای جهانی است که موجب افزایش قیمت شده ‌است. این افزایش قیمت از یک طرف، افزایش نرخ ارز و ملزومات بسته‌بندی موجب شده سرمایه تولید‌کننده نصف شود. از سوی دیگر تحریم‌ها نیز فشار را دوچندان کرده است. 
رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی در مورد اختصاص بودجه به سموم کشور اذعان داشت: پارسال حدود 250 میلیون دلار برای خرید سموم تخصیص داده شد. اما امسال همین مبلغ با توجه به افزایش قیمت‌ها تکنیکال‌ها با کاهش تولید روبه‌رو خواهیم شد که خود می‌تواند خسارت فراوان و جبران‌ناپذیری به محصولات کشاورزی وارد نماید. انتظار ما این است که در سال جاری 400 میلیون دلار برای تهیه سموم کشاورزی در نظر بگیرند. با این میزان سم می‌توان امنیت کشاورزان را تامین کرد. ما باید به میزانی سموم را تهیه کنیم که در صورت طغیان آفات در کشور توان مبارزه با آن‌ها وجود داشته باشد.

قانون ثبت مجدد سموم، دلیل گرانی است!

گیل‌آبادی قانون ثبت مجدد سموم را از دلایل رانت‌خواری و افزایش قیمت نهایی سم دانست و افزود: طی جلسه‌ای در حضور آقایان دکتر درگاهی و مهندس کشاورز موضوع قیمت سم را با توجه به توان اقتصادی زارع و باغدار مطرح کردم و در آن جلسه به دلایل افزایش قیمت سموم کشاورزی اشاره شد چرا که علاوه بر قانون ثبت مجدد سموم که به تازگی حذف شده، تعرفه ورود سموم نیز در این زمینه موثر بوده است. 
در سال گذشته دولت تعرفه سموم و 360 قلم کالای دیگر را افزایش داد که این افزایش قیمت واقعا بی‌دلیل بود! توجه کنید شرکت‌ها به‌عنوان بنگاه‌های اقتصادی، برای تامین سود خود این افزایش را در قیمت محصولات اعمال می‌کنند و فشار این افزایش قیمت‌ها، بر دوش کشاورز خواهد بود. 
وی افزود: در مورد تخلفات ثبت مجدد سموم، انجمن، وکیل گرفته‌ و در دیوان عدالت اداری پرونده مفتوح است. که این خود ناشی از تصمیمات بدون دخیل سران انجمن است.
وی در ادامه دفاع از حقوق تولیدکنندگان عضو انجمن گفت: در اتاق بازرگانی توضیح داده شد که متاسفانه ظاهراً اعضاء انجمن از مالیات ارزش افزوده معاف هستند. به نظر من مالیات ارزش افزوده برای حمایت از مصرف‌کننده نهایی بوده و با معافیت از پرداخت این مالیات، این قیمت به کشاورز تحمیل می‌شود. 
اداره دارایی طبق تبصره دوم ماده 17 قانون ارزش افزوده اعلام می‌کند: چون شما (تولیدکنندگان) معاف از مالیات ارزش افزوده هستید باید 9 درصد ارزش افزوده اقلام بسته‌بندی، پتروشیمی و... را بپردازید. اما در همین حال واردکننده‌های سموم شیمیایی آماده به مصرف 100درصد معافیت دارند و در مقابل، واردکننده که تکنیکال سموم وارد می‌کند از این امتیاز بی‌بهره است به‌طوری که فقط 50 درصد از خارج وارد و50 درصد محصولات داخلی و کارگران ایرانی را بکار می‌گیرد.
با این حال، گمرک و بانک مرکزی برای ترخیص کالای ما معضلات عدیده‌ای ایجاد می‌کنند. این عدم ترخیص به‌موقع باعث خسارت زیادی به تولیدکننده می‌شود. رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی اذعان داشت: وارد‌کنندگان سموم دغدغه مالیات، آب، برق، مسائل کارخانه و... را ندارند و ما توان رقابت با آن‌ها را نداریم.  حتی الزامی برای درج قیمت روی سم وارداتی وجود ندارد؛ ولی قیمت تولید داخلی باید مندرج شده‌باشد. ما این ادعا را داریم که کیفیت سم تولید داخل کشور بسیار بالاتر از سموم وارداتی است چرا که در تولیدات داخلی نظارت بیشتری وجود دارد. مشکلات ما بسیار زیاد است و کافی است کارشناسان معضلات تولیدات داخلی را پیگیری کنند تا تولیدات داخلی رونق بگیرد. اما متاسفانه با وجود این همه مشکل، احساس می‌کنم مسئولان خود را درگیر نمی‌کنند. نیاز اساسی امروز ما حمایت قانون‌گذار از تولید‌کنندگان داخلی و اجرای شعار به حق مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی است.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow