سیاستگذاری کشاورزی
فاجعه محیط زیست

عزای عمومی

فاجعه محیط زیست

مهندس محمدرضا منصوریان /  مهندس علیرضا علیزاده

زمانی این باور در میان فرد فرد آحاد مردم جهان پذیرفته شود که محیط‌زیست به ما نیاز ندارد بلکه ما به او نیاز داریم؛ آن وقت می‌توان شاهد کنار گذاشتن خودخواهی‌های زیست تخریب‌پذیر بشر باشیم. بقای نسل انسان و سلامتی بشر در بهره‌بردن از محیط‌زیست سالم و برخورداری از گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است. با تمام تلاش‌هایی که دوستداران محیط‌زیست برای حفظ و احیای آن انجام می‌دهند اما کج‌سلیقه‌گی‌ها باعث شده تا در چند سال اخیر انتشار کتاب‌هایی با مضامین خشونت علیه حیوانات!! برای رده سنی کودکان ازجمله "دم گربه‌ها رو بکش" و یا "گربه دم بریده" نگران‌کننده باشد و روح کودکان سرزمینمان را به ناکجاها سوق ‌دهد. در کنار جریانات حیوان‌آزاری و تخریب محیط‌زیست (به اشکال مختلف)، افرادی به‌صورت خودجوش به کمک محیط‌زیست و موجودات زنده آن با فعالیت‌های فرهنگی و اصلاح رفتارهای مناسب اقدام می‌کنند؛ اما در بین افراد جامعه نقش هنرمندان، سلبریتی‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در آگاه‌سازی مردم را می‌توان جدی‌تر تلقی کرد.

افراد شاخص همانگونه که حرف می‌زنند عمل کنند

محمد درویش، عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، با اشاره به اینکه ما باید مطالبات محیط‌زیستی خود را در آثار هنری، تئاترها، ترانه‌ها و فیلم‌ها بگنجانیم به نشریه گفت: مردم توقع دارند سلبریتی‌ها، افراد شاخص و نخبگان کشور همانگونه که حرف می‌زنند عمل کنند.
وی «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» را ایده جوانی اراکی به نام «محمد بختیاری» دانست و افزود: این پویش سبب تغییر نگرش در مدیران و رهبران شهری شد. شهرداری خوب است که بگوید چقدر پیاده‌راه و مسیر ایمن دوچرخه‌‌سواری ایجاد کرده‌ و تا چه میزان از آلودگی صوتی کاسته که مردم شهر بتوانند دوباره صدای پرندگان را بشنوند. مطابق آمار وزارت بهداشت87 درصد از مردان و 93 درصد از زنان دچار کم تحرکی هستند. هدف، ایجاد حس همبستگی و نقل شعار «ما می‌توانیم باهم و در کنار هم یک مشکل اجتماعی- محیط‌زیستی را حل کنیم»، است.
این فعال محیط‌زیست منظور از ایجاد مدارس طبیعت را حساس کردن کودکان نسبت به محیط‌زیست عنوان کرد و اظهار داشت: از مشکلات جامعه ما تربیت نسلی است که بیشتر از اینکه نگران خشکی دریاچه ارومیه و تالاب گاوخونی و رود کارون باشند، نگران نوسانات ارز و سکه‌اند. از سه سال گذشته تا امروز 78 مدرسه طبیعت در 29 استان کشور دایر شده ‌است. طبق مطالعات، این مدارس موجب افزایش 25 درصدی ضریب یادگیری و کاهش 40 درصدی بیش‌فعالی دانش‌آموزان بوده است. از آنجا که بچه‌ها در این مدارس خاطرات خوشی را در طبیعت رقم می‌زنند، در بزرگسالی هرگز جایی که به آن عشق می‌ورزند را آسیب نخواهند زد.
درویش خاطرنشان کرد: هر ایرانی 11 برابر یک شهروند ترکیه مصرف سوخت دارد! این مصرف بیش از اندازه از سوخت‌های فسیلی یعنی تولید گرمای بیشتر که منجر به جزیره گرمایی شده و به‌تبع آن با افزایش نیاز آبی و اختلاف دمای روز و شب مواجه خواهیم شد.

قلم کند تصمیم‌گیران محیط‌زیستی

رضا امیرخانی، یکی از نامدارترین نویسندگان معاصر کشور، با طعنه به بی‌اثری همایش‌های برگزار شده درخصوص محیط‌زیست به نشریه گفت: تا نزدیک 30 سال، پیشانی نوشت بیشتر کنفرانس‌های داخلی، حرکت خلاف جهت برف‌پاک‌کن پیکان بود. چرا که دست‌هایی در کار بود تا برف‌پاک‌کن این ماشین اصالتا انگلیسی، برعکس بچرخد که کنفرانس‌ها حرفی برای گفتن داشته باشند. وی ادامه داد: امروز نسبت کولر آبی با محیط‌زیست، تولید وسیع خودروهایی با مصرف بالا، شهرسازی و فروش تراکم و... چنین وضعی دارند و این‌ها یعنی اهل سرعت در تصمیم‌گیری زیست‌محیطی نیست.

رفتار، گواه مستند حرف‌ها باشد!

مجتبی میرطهماسب، مستندساز و فیلم‌بردار سینما، نقش تربیت را مهم دانست و به نشریه گفت: حکومت‌ها و دولت‌ها باید این را بدانند که فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست باید از کودکی در مدارس و خانواده‌ها به افراد القا شود. وظیفه هر هنرمند، آگاهی است که این فرهنگ را در فیلم‌ها، نقاشی‌ها و هر اثر هنری دیگر بگنجاند. به نظرم هم‌خوانی داشتن حرف با عمل افراد شاخص می‌تواند تاثیر بسزایی در سطح عام جامعه بگذارد.

نقش ما، در شهر و خانه یکی است!

شهره سلطانی، بازیگر سینما و تلویزیون و مدافع حقوق حیوانات، با اظهار نارضایتی از برج‌سازی‌های بی‌وقفه در شهرهای بزرگ به نشریه گفت: با این همه برج و آپارتمان علیرغم اینکه هیچ آسودگی ایجاد نشده، محیط‌زیست شهری نیز از بین رفته و ما طبیعتی نداریم.
بزرگ شدن شهرها آسیبی دو طرفه به انسان و حیوان وارد می‌کند. باید همه ما کمک کنیم تا محیط‌زیست خود را حفظ کنیم. نباید فقط شعار داد که شهر ما خانه ماست. علاوه بر مسئولین باید خودمان نیز بخواهیم تا فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست ایجاد شود.

صدای خوش محیط‌زیست با فرهنگ‌سازی 

فریدون آسرایی، خواننده خوش صدای موسیقی ایران، حفاظت از محیط‌زیست را نیازمند فرهنگ‌سازی دانست و به نشریه گفت: اکثر شخصیت‌های شاخص جامعه می‌توانند در ایجاد فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست صاحب قدم باشند. در کل ما ایرانی‌ها زیاد به محیط‌زیست اهمیت نمی‌دهیم و شاید این به دلیل نبود فرهنگ‌سازی درست در این زمینه باشد. خود ما خیلی از این گیاهان و حیوانات را از بین برده‌ایم و یک جاهایی دولت نیز مقصر است. مثلا حاشیه و حتی داخل تهران جنگل‌های دستکار زیادی بود که امروز تبدیل به ساختمان‌‌ها و آسمان‌خراش‌های سر به‌فلک کشیده شده. حفاظت از محیط‌زیست چیزی نیست که مردم خودشان یاد بگیرند.

محیط‌زیست نیازمند پُر رنگ شدن!

شهاب جعفرنژاد، کاریکاتوریست بنام کشور، حفاظت از محیط‌زیست را یک مسئله فرهنگی مهم تلقی کرد و به نشریه گفت: مشکلات فرهنگی به قدری است که نمی‌توان روی موضوع خاصی متمرکز شد. بارها در مورد محیط‌زیست طراحی کرده‌ام اما اینکه چقدر تاثیرگذار بوده است را نمی‌دانم! به نظرم این فرهنگ‌سازی خیلی گسترده‌تر باید انجام گیرد.

چند متر فضای سبز؟!

بر پایه اطلاعات موسسه اقتصاد تجارت، تا سال 2015، مناطق جنگلی ایران به 7/10 میلیون هکتار کاهش یافته و نابودی 43 درصدی از 15سال پیش از آن را داشته است. اما اگر این آمار مربوط به فاجعه انسانی بود شاید به تقویم‌مان تعطیلی‌های رسمی بیشتری برای عزای عمومی این فاجعه در نظر گرفته می‌شد. 
هر چند افزایش آمار بیماران و سکته‌های قلبی و... نشانه تأثیرگذار بودن کاهش این حجم از مناطق سبز جنگلی است.
اینکه طبق برآورد سازمان بوستان‌ها و فضای سبز تهران، جنگل‌کاری در حریم پایتخت باید به 70 هزار هکتار می‌رسید و این مقدار تا پایان سال 96 به بیش از 40 هزار هکتار رسید، خوشحال‌کننده است؟! عکس‌های قدیم تهران حکایت از سبز بودن داشت. در این روزها اخباری مبنی بر جاده‌سازی غیرقانونی در نزدیکی «چشمه صلوات» در منطقه حفاظت شده اشترانکوه استان لرستان به‌گوش می‌رسد به‌طوری که سکوت متولیان محیط‌زیست حکایت از آن دارد که برخی از دولتی‌ها در قالب بخش خصوصی و به نام توسعه، درختان را قطع، مسیر رودخانه‌ها را تغییر، مراتع را تخریب و خشک و آلوده شدن آبشارها و دریاچه‌ها را باعث می‌شوند. قبول کنیم که اگر با متخلفان، با اره به‌دستان پشت میزنشین، با ساختمان‌سازهای متعدی به حریم طبیعت و ... برخورد قاطع می‌شد؛ شاید امروز با اما و اگرها، فضای سبزمان را چرتکه نمی‌انداختیم! 

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow