سیاستگذاری کشاورزی
دکتر شیرزاد و تقویت صدای رسانه

روز قدردانی از اهالی رسانه 

دکتر شیرزاد و تقویت صدای رسانه

به ابتکار دکتر حسین شیرزاد، معاون وزیر و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، روز هفدهم مرداد، همایش صاحبان قلم با حضور خبرنگاران رسانه‌های فعال در حوزه کشاورزی و مدیران ارشد تعاون روستایی در سالن آمفی تئاتر این سازمان برگزار شد. شیرزاد ضمن تقدیر از تلاش خبرنگاران حوزه کشاورزی گفت: این سازمان براساس ماموریت خود در سال جاری تلاش می‌کند از کالاهای ایرانی، تولید برندهای ملی و تولید داخلی کشاورزی در شرایط سخت امروزی حمایت کند. شیرزاد ادامه داد: خشکسالی و پسا اقلیم، شرایط جدیدی را به ساختارهای بخش کشاورزی تحمیل کرده و از این رو ساختارهای جدید نیاز به همدلی و همکاری حوزه‌های مختلف تولید، پشتیبانی و اطلاع‌رسانی دارد. وی با بیان این که وارد جنگ اقتصادی شده‌ایم، اظهار داشت: در این شرایط انتظار داریم صدای کشاورزان با تلاش رسانه‌ها به جامعه برسد.

کشاورزی، 70 درصد اقتصاد روستاها

در این همایش مهندس اورانی، که اخیرا به‌عنوان عضو هیأت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی تجارب خود را در سطح ملی در اختیار سازمان قرار می‌دهد، گفت: دولت مکلف شده با همکاری اتاق بازرگانی و اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران حداکثر تا پایان برنامه ششم توسعه (در سال 1400) حدود 25 درصد از اقتصاد کشور را به تعاونی‌ها اختصاص دهد. اورانی افزود: 8757 تشکل با بیش از 6 میلیون و 745 هزار نفر عضو در کشور فعالیت می‌کنند که 4 میلیون بهره‌بردار آن، هر کدام در بیش از یک تشکل عضویت دارند. وی با اشاره به نرخ رشد 97/1 درصدی جمعیت نقاط شهری و نرخ رشد منفی 68 صدم درصدی در مناطق روستایی، اذعان داشت: این اعداد نشان می‌دهد به چرخه تولید، درآمد و اقتصاد روستایی متناسب با توسعه امور زیر بنایی، توجه نشده است. اورانی افزود: 70 درصد چرخه تولید، درآمد و اقتصاد زندگی در روستاها بر پایه کشاورزی است و از این رو باید تلاش کنیم موانع کسب و کار در روستاها را برطرف کنیم.
وی با بیان این که علت مهاجرت روستاییان به شهرها نیاز به تحلیل کارشناسی از سوی رسانه‌ها و همچنین آسیب‌شناسی از سوی سازمان مرکزی دارد، بر اصلاح گفتار، کردار و رفتار نسبت به مردم روستا تاکید کرد.

تعامل بیشتر رسانه‌ها با اتحادیه‌های کشاورزی

در این همایش مهندس رحمت الله بنار، مدیرعامل اتحادیه نظارت و هماهنگی کشاورزی، نیز با تقدیر از رسانه‌ها در انعکاس اخبار و عملکرد حوزه کشاورزی در تامین امنیت غذایی، خواستار هماهنگی و تعامل بیشتر رسانه‌ها با تشکل‌ها و اتحادیه‌های کشاورزی شد.
بنار با طرح انتظارات تشکل‌ها از رسانه‌ها گفت: امیدواریم جایگاه و نقش کشاورزان و مشکلات موجود در نظام تولید از جمله تاثیرات خشکسالی، کمبود آب، سیل، سرمازدگی، مطالبات و حق و حقوق بهره‌برداران به‌طور جدی‌تر در رسانه‌ها بررسی، تحلیل و اطلاع‌رسانی شود.
وی درباره گرانی کالاهای نهایی گفت: افزایش قیمت محصولات نهایی کشاورزی به عواملی همچون حامل‌های انرژی و ناکارآمدی سیستم توزیع مربوط است و کشاورزان مقصر نیستند.

سایه سیاست بر اخبار

در ادامه سیدشهاب سیدمحسنی، معاون مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشاورزی، با اظهار تأسف از اینکه رویکردهای سیاسی بر اطلاع‌رسانی سایه انداخته، گفت: بخش کشاورزی گسترده و با مخاطرات زیادی همراه است و خبرنگاران این حوزه متحمل سختی‌های زیادی برای انعکاس اخبار و گزارش‌های میدانی خود می‌شوند.
سپس مدیران مسئول یک روزنامه کشاورزی و چهار ماهنامه تخصصی در پنل مطبوعات به طرح مسائل و پیش نیازهای تهیه گزارش و تحلیل‌های مناسب کشاورزی با هدف ارتقاء جایگاه خبر و اطلاع‌رسانی پرداختند. خدمات مدیریت روابط عمومی سازمان مرکزی و ساماندهی این همایش نیز از سوی رسانه‌ها مورد تقدیر قرار گرفت. در پایان این مراسم، از سایت جدید سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران رونمایی شد و خبرنگاران لوح تقدیر دریافت کردند.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow