سیاستگذاری کشاورزی
اتریش و انتقال دانش در اراضی شیبدار

رایزن بازرگانی اتریش در تهران: 

انتقال دانش فنی کشاورزی در اراضی شیبدار

کریستف گراب‌مایر (Christoph  Grabmayr) دکترای حقوق و اینک رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران 30 سال در اتاق بازرگانی اتریش و مأموریت‌های محوله در کشورهای مختلف مشغول به کار شد.
وی سه دوره سه ساله به‌عنوان رایزن در کشورهای مختلف تایوان، فنلاند و تونس تجربه کسب نمود و سپس در کشورهای پیشرفته‌ای مانند کانادا و فرانسه به‌عنوان رایزن خدمت کرد. اینک یک سالی است که در خیابان گلگشت، بلوار افریقا سکان هدایت بخش بازرگانی اتریش در تهران را در دست دارد. 
کریستف، فردی آرام، محاسبه‌گر و دقیق است. سخنانش حاکی از اِشراف به کشاورزی و صنعت دامداری کشورش و تلاش برای توسعه روابط بازرگانی، تجاری و کشاورزی ایران است.

سند قابل اتکایی نشان می‌دهد 466 سال پیش(در دوران صفویه) روابط ایران و اتریش کلید خورد. البته مجموعه روابط اقتصادی، علمی و فرهنگی بین دو کشور از 160 سال قبل دارای سند، مدارک و آرشیو است. آن چنانکه برخی از دانش‌آموختگان فرهنگستان خاورشناسی اتریش اقدام به نشر دادن ادبیات به‌‌ویژه اشعار ایران(حافظ، سعدی، خیام، فردوسی و ...) در مجامع ادبی اروپا ‌نمودند. 
ایجاد اداره پُستِ مدرن و پلیس نوین، نخستین آثار حضور اتریشی‌ها در دوران قاجار است که تحولی در سطح زندگی، اقتصاد و معیشت تهران و ایران به وجود آورد. از آنجا که اتریش همواره دور از هیاهوهای سیاسی و جنجالی است بعد از انقلاب نیز مراودات خوبی با ایران برقرار کرد و حتی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را نپذیرفت و هانیس فیشدر؛ رئیس جمهور وقت اتریش به ایران آمد. 
سپس در هنگام ورود روحانی رئیس‌جمهور کشورمان به اتریش اکساندر فندربلن؛ رئیس‌جمهور وقت اتریش در دیداری با هیأت ایرانی به سرپرستی روحانی از تحریم‌های امریکا علیه ایران اظهار تأسف کرد و گفت تحریم‌ها تنها بر مشکلات منطقه می‌افزاید.

رایزن بازرگانی اتریش با ابراز خرسندی از روابط کشاورزی رو به توسعه بین دو کشور به خبرنگار ما گفت: در حال حاضر در بخش آبیاری، ماشین‌آلات و تجهیزات فراوانی به ایران ارسال شده و دام‌های پربازده اتریشی ازجمله گاو سمینتال در دامداری‌های ایران به تولید شیر و گوشت مشغولند. 
وی با ارائه توضیحاتی در مورد کشاورزی کشورش گفت: اتریش سرزمینی است که اراضی کشاورزی آن خرد است(به جز شرق اتریش) و گرچه با ماشین‌آلات کوچک پیشرفته کشاورزی می‌کنیم اما به نسبت اراضی بزرگ کار سخت‌تر است. 
اتریش برای پیشرفت در کشاورزی به ایجاد تعاونی‌ها و تأمین ماشین‌آلات و ارائه خدمات مکانیزاسیون با هدف افزایش بهره‌وری و کسب سهم بازار جهانی، تولید محصولات باکیفیت و متنوع مورد پسند بازار، همت گماشت. به همین جهت اتریش در بسیاری از محصولات با ویژگی‌های کیفی توانست بر کمیت غلبه کند و در کشورهای اروپایی و امریکا مشتریان ثابت داشته باشد.  از آنجا که کشاورزی اتریش در دست تعاونی‌هاست ایران می‌تواند از تجارب آن‌ها در این زمینه استفاده کند. در اتریش تولیدی دامداران‌ کوچک، تحت‌پوشش تعاونی‌ها هستند و بلافاصله پس از دوشیدن، کامیون حمل شیر مجهز به سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارهای آنلاین مربوطه اقدام به جمع‌آوری نموده و در زمان دریافت شیر، آنالیزهای موردنظر را انجام و شرکت خریداری‌کننده شیر به شرکت‌ تعاونی و دامدار از کیفیت و محتوای شیر با خبر می‌شوند. 
اما مهم این است که زنجیره تولید شیر یا گوشت یا محصولات کشاورزی منافع همه شرکا و اعضاء را تأمین می‌کند. موضوع دیگر علاقه‌مندی مردم اتریش به‌‌ویژه نسل جوان فرزندان کشاورزان به استمرار حرفه کشاورزی و به‌نوعی کار در مزرعه بعد از پدرانشان است. 
چرا که با استفاده از علوم دانشگاهی و انتقال تکنولوژی از دانشگاه به مزرعه، موفقیت‌های گسترده‌ای به‌دست آورده‌اند و این است که کشاورز اتریشی بدون کامپیوتر و اتصال به مراکز آنلاین خدمات کشاورزی، ترویجی، تحقیقاتی نمی‌تواند کار کند. به گفته گراب مایر، اتریش می‌تواند در زمینه افزایش بهره‌وری دام‌های ایران(به‌صورت انتقال اسپرم)، کاهش هزینه‌های تولید و به روزرسانی دانش‌فنی، انتقال تکنولوژی و آموزش فعالان صنعت دام به‌‌ویژه در مناطق کوهستانی با این همکاری کند. بهبود کیفیت خاک، مکانیزاسیون و تجهیز و نوسازی سیستم‌های آبیاری و کاربرد ماشین‌آلات اتریش که می‌تواند افزایش بهره‌وری را باعث شود زمینه‌های دیگر همکاری کشاورزی دو کشور است. 
میلیون‌ها هکتار اراضی شیبدار و آب سبز در ایران وجود دارد که تجارب کشت و کار در اراضی کوهستانی و ماشین‌آلات مخصوص را می‌طلبد. با توجه به تجربه اتریش در کشاورزی مناطق کوهستانی چه مشارکتی می‌توانید در این امر داشته باشید؟ 
ماشین‌آلات کشاورزی مخصوص اراضی کوهستانی در اتریش تولید و بازده مطلوبی دارند و می‌توانیم دانش‌فنی و تکنولوژی این دستگاه‌ها را با روش‌های حفظ آب و آبیاری در اراضی شیبدار در اختیار ایران و در صورت نیاز تولید در ایران تحت‌لیسانس اتریش قرار دهیم. به نظر می‌رسد حضور فعالان کشاورزی ایران در نمایشگاه‌های کشاورزی اتریش و مذاکره در مورد توانایی‌های قابل‌مبادله دو کشور زمینه‌ساز تحولی جدید در توسعه روابط کشاورزی ایران و اتریش باشد.

نشریه دام و کشت و صنعت - شماره  ۲۲۰ - سال ۱۳۹۷
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow