سیاستگذاری کشاورزی
نه رقابت بلكه رفاقت با هلند

نمايشگاه گل و گياه ايران در هلند و هلند در ايران

سال‌هاست شركت خزر اوراسيا با مديريت مهندس علي شهبازي با هدف ارتقاء جايگاه و پايداري توليد گل و گياه و صنعت گلخانه سعي كرده است با برگزاري نمايشگاه‌هاي گل و گياه در داخل -تحت‌عنوان IGTF- در فروردين ماه هر سال در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران و همچنين مشاركت در نمايشگاه‌هاي معتبر گل و گياه هلند -در منطقه وايف‌هاوزن آمستردام- همه ساله موجبات رشد اقتصادي جايگاه گل و گياهان زينتي ايران را فراهم آورد.

مهندس علي شهبازي بنيانگذار شركت خزر اوراسيا در يازدهمين نمايشگاه بين‌المللي IFTF آمستردام هلند با پشتيباني شركت سهامي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي ايران با تلاش فراوان و يك‌تنه براي سرافرازي صنعت گل ايران توانست موجبات حضور 13 شركت فعال در صنعت گل و گياه، گلخانه و گلخانه‌سازي، بازرگاني گل و گياه و فرآورده‌هاي آن، موسسات تحقيقاتي گل و گياه و ... را در قالب پاويون ايران در اين نمايشگاه بين‌المللي فراهم آورد.

همزمان با پرپايي اين نمايشگاه يك هيأت 60 نفره از توليدكنندگان ايراني گل و گياه و باغباني، كارشناسان، مديران، سرشناسان و سرمايه‌گذاران ايراني در مبحث گل و گياه از بخش خصوصي و تعاوني در نمايشگاه حضور يافتند و طي بازديد از غرفه‌ها و نوآوري‌هاي اين صنعت با مذاكرات B2B و برگزاري جلسات متعدد با همتايان هلندي خود و همچنين فعالان صنعت گل از سراسر دنيا سعي كردند تعامل با دنياي خارج را گسترش دهند و درخصوص جذب سرمايه‌گذاري و صادرات گفتگو نمايند.

مهندس شهبازي كه به‌صورت فاميلي شركت خزر اوراسيا را اداره مي‌كند اين حركت ملي را با هدف توسعه صادرات انجام داده و در شرايط تحريم توانست تعجب هلندي‌ها و ساير كشور‌ها را از حضور فعالان ايراني در عرصه بين‌المللي موجب شود.

وي معتقد است با توجه به كيفيت بسيار خوب گل ايران بايد دسترنج و حاصل كار كشاورزان ايراني در جهان عرضه و مشتريان خود را بيابد و از طرفي امكان انتقال تكنولوژي و دانش فني به داخل كشور فراهم شود اما اين در صورتي ممكن مي‌شود كه همه دست به دست هم دهند و دولت نيز به ياري آن‌ها بشتابد و فعالان ذيربط با بهره‌مندي از يارانه بتوانند درچنين نمايشگاه‌هايي حضور فعال داشته باشند.  شركت خزر اوراسيا در مدت برپايي نمايشگاه شرايطي فراهم كرد تا غرفه‌داران و بازديدكنندگان نمايشگاه بتوانند از بزرگترين مركز حراج گل و گياه جهان كه در مركز Flora هلند-در منطقه آلسمير- واقع است بازديد و با نحوه عرضه گل و بازار رقابت لحظه‌اي آشنا شوند.  در مورد شركت بين‌المللي خزر اوراسيا Khazar Eurasia فعالان صنعت گل و گياه مي‌دانند كه با شركت بين‌المللي Hpp International Exhibition در قالب شركت و همكاري دوجانبه هر سال يك نمايشگاه در تهران با عنوان «ايران سبز» يا IGTF در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران و يك نمايشگاه با نام IFTF در هلند برگزار مي‌كنند.

در مراسم افتتاحيه نمايشگاه، دكتر جهانگيري سفير ايران در هلند و نراقي وابسته اقتصادي ايران در آن كشور، با توليدكنندگان برتر گل و گياه ايران ديدار و گفتگو كردند. البته فعالان صنعت گل و گياه از وابسته اقتصادي انتظار داشتند تا ضمن اشراف به مسائل اقتصادي كشورمان به بحث‌هاي آنان گوش فرادهد و درب سفارت به‌عنوان خانه ايران بر روي صادركنندگان گل و گياه باز باشد كه گويا متأسفانه چنين نشد.

نمايشگاه بزرگ  IFTF از هفتم تا نهم نوامبر 2018 -16 الي 18 آبان امسال- همه روزه از ساعت 10 صبح الي 6 بعدازظهر پذيراي بازديدكنندگان بود و علاوه بر عرضه ماشين‌هاي درجه‌بندي و دسته‌بندي گل، نحوه گل‌آرايي برخي از كشورها مانند تايلند، ايتاليا، روسيه، ژاپن، ايران و... به نمايش گذاشته شده بود.  در اين نمايشگاه كه 25 هزار مترمربع وسعت دارد، امسال 304 شركت از ايران و 111 كشور دنيا مشاركت داشتند و خوشبختانه فعالان ايراني خوب درخشيدند.

در پايان سومين روز نمايشگاه‌ها، گل‌هاي بسيار زيباي رز ايراني و ساير گل‌ها به‌عنوان هديه به بازديدكنندگان از جمله ايرانيان مقيم هلند تقديم شد و مقداري از آن نيز به سفارتخانه ارسال شد تا مصرف كيفيت خوب گل ايران در پايتخت گل جهان باشد.

يك اتفاق جالب

در دومين روز برپايي نمايشگاه به پيشنهاد شركت خزر اوراسيا با جلب نظر موافق مدير HPP قراردادي بين شركت سهامي نمايشگاه‌هاي ايران-توسط آقاي قنبري معاون شركت سهامي نمايشگاه‌هاي ايران- و شركت IFTF منعقد شد. كه بر مبناي آن، از سال آينده شركت IFTF 200 متر از فضاي نمايشگاه را به رايگان در اختيار غرفه‌داران ايراني قرار مي‌دهد و شركت سهامي نمايشگاه‌هاي ايران نيز متقبل شده است 100 مترمربع غرفه به رايگان به فعالان صنعت گل هلند واگذار كند.  مسلماَ اين تعامل مي‌تواند عرصه‌هاي جهاني گل و گياه و امكان رقابت-البته در حد بضاعت- را براي توليدكنندگان ايراني فراهم كند.

كارشناسان معتقدند كه در حال‌حاضر صنعت گل ايران از نبود سردخانه گل-مركز نگهداري گل- رنج مي‌برد و بر همين اساس بين 30 الي 40درصد گل‌هاي شاخه بريده ايران از زمان برداشت تا عرضه پژمرده و ضايع مي‌شود. درحالي كه سرمايه‌گذاران علاقمند به احداث سردخانه نگهداري گلخانه در تلاش هستند تا با كسب مجوز اقدام به ساخت آن بنمايند.

شركت خزر اوراسيا براي تسهيل در كار مشاركت‌كنندگان ايراني در يازدهمين نمايشگاه IFTF سه مترجم وارد به زبان انگليسي و هلندي را از ايران به خدمت گرفته بود تا هنگام حضور علاقمندان به تجارت با ايران از خدمات اين مترجمان استفاده شود كه متأسفانه با صادر نشدن ويزاي شينگن براي عده‌اي از افراد اعزامي از جمله چند غرفه‌دار و اين مترجمان اين خدمت مجال عرضه نيافت.

در شماره بعدي گزارش جامعي از حضور فعالان و مشاركت‌كنندگان گل و گياه در نمايشگاه IFTF هلند و مصاحبه با غرفه‌داران تقديم مي‌شود.

ماهنامه دام و کشت و صنعت - شماره ۲۲۳- سال ۱۳۹۷

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow