سیاستگذاری کشاورزی
گاو 9من شیر وزارتخانه، اما...!

ثروت بر باد رفته
سازمان مرکزی تعاون روستایی

سال‌ها است سازمان مرکزی تعاون روستایی به‌عنوان طلبکارترین سازمان کشور (نزدیک به 500 میلیارد تومان مطالبات از اشخاص حقیقی، حقوقی، شرکت‌ها و...)، متأسفانه همه ساله با التماس و از طریق سازمان برنامه و بودجه، حدود 1000 میلیارد تومان تسهیلات با بهره 15 تا 18 درصد گرفته که به نسبت بی‌تدبیری مدیران وقت، بخشی از این حجم مالی عظیم، حیف و مقداری نیز "میل" می‌شد.

اشخاص و بدهکاران حقیقی
برای راستی‌آزمایی کافی است کارشناسان دلسوز سازمان تعاون و سازمان بازرسی بررسی کنند چقدر شیر خشک(بیشترین میزان) خرما، حبوبات، رب و ... به افراد حقیقی زورمند، توانمند، لابی‌مند و مافیامند فروخته شد و سال‌ها است وجوه آن برنگشته، یا مدیران وقت سازمان، علاقه‌ای به زنده کردن آن‌ها نداشته‌اند.
محاسبه ساده‌ای نشان می‌دهد مطالبات سازمان از این افراد حقیقی رقمی بالغ‌بر 150 میلیارد تومان(بله! 1500 میلیارد ریال) یا به واقعیت نزدیک‌تر حدود 200 میلیارد تومان(در ایام دلار 3 هزار تومانی) است که چنانچه به نرخ روز محاسبه شود بالغ بر یک هزار میلیارد تومان ثروت سازمان زنده می‌شود.

بدهکاران حقوقی به سازمان مرکزی
مطالبات مهم‌تری نیز لاوصول مانده و آن بدهی شرکت‌ها، تعاونی‌ها، فروشگاه‌های تعاونی و اتحادیه‌های شهرستانی و استانی (شبکه) و ... است که اسناد آن روی هم تلنبار شده که رقمی بیش از 200 میلیارد تومان را شامل می‌شود. ارقامی که باید سال‌ها پیش به سازمان مرکزی پرداخت می‌شد، اما جای آن را تسهیلات بانکی با بهره‌های بالا گرفته است، یعنی سازمان مرکزی هم چوب را خورده هم پیاز را.

ناشفاف‌سازی و تسویه‌نشدن حساب با شبکه
شوربختانه سازمان مرکزی چنان بی‌درو پیکر شده بود که نه کسی پیگیر بیت‌المال بود و نه تسهیلات دریافتی به‌موقع بازگردانده می‌شد. 
ملوک‌الطوایفی و مدیریت جزیره‌ای، به مرحله‌ای رسیده بود که مدیری را یارای شفاف‌سازی و تسویه‌حساب با همه شبکه‌ها، تعاونی‌ها و تشکل‌های تحت‌پوشش نبود و بی‌دلیل نبود که پول‌های بی‌زبان و سرمایه‌های سازمان یا وام‌های دریافتی تحت‌عنوان خرید تضمینی، توافقی، حمایتی و تنظیم بازار و ... در دست تعاونی‌ها و اتحادیه‌های شهرستانی و استانی مانده که این رقم هم بین 150 الی 200 میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.
چگونه است که سازمان بازرسی و دیگر نهادهای نظارتی در این مدت، پرده از این راز برنداشته و نتوانسته آن را رمزگشایی کند، خدا می‌داند.

احقاق حقوق سازمان
اینک دو راه‌کار می‌تواند با اصلاح مسیر سازمان، مطالبات و سرمایه ملی را به آن‌ها بازگرداند. رقم کمتر یا بیشتر از 600 میلیارد تومان یا به نرخ روز حدود 2 هزار میلیارد تومان می‌تواند سازمان نزدیک به ورشکستگی را متحول و چابک نماید.
کارشناسان معتقدند چنانچه زنده کردن وصول مطالبات سازمان صورت گیرد برای سازماندهی و فعال کردن شبکه، ضروری است از این پس به‌جای بدهکار شدن سازمان مرکزی، هر شبکه با نیازسنجی برای دریافت تسهیلات و سپردن ضامن معتبر راساً به بانک‌ها معرفی شود یا خود تأمین سرمایه‌در گردش را انجام دهد تا سازمان در تار عنکبوت رسوب تسهیلات و بازپرداخت نشدن گرفتار نشود و هر "شبکه" راساً مسئولیت دریافت و پرداخت‌ها، ضمانت و راستی‌آزمایی گردش مالیِ خود را، عهده‌دار گردد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۴ – مهر ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow