سیاستگذاری کشاورزی
در حاشیه خبرها

میگوی ایران مورد پسند دنیا

نبی‌اله خون‌میرزایی، رئیس سازمان شیلات اخیراً و در فصل برداشت میگوی سایت‌های پرورشی کشور به پرورش‌دهندگان میگو اطمینان داده که شیوع کرونا هیچ تأثیر منفی بر بازارهای صادراتی میگو نگذاشته است. خون میرزایی با بیان این‌که عمده میگوی پرورش ایران به خارج از کشور صادر می‌شود، گفت: در این شرایط نه تنها بازارها محدود نشده، بلکه با توجه به این‌که میگوی ایران در نیمه دوم سال میلادی به بازار عرضه می‌شود، تقاضای جهانی در این بازه زمانی بالا است.
وی همچنین اعلام کرده که برنامه تکلیفی این سازمان برای پرورش میگو در سال گذشته 42 هزار تن بود که 46 هزار تن محقق شد. امسال نیز برای 52 هزار تن، برنامه‌ریزی شده که و براساس برنامه باید سال آینده 60 هزار تن و تا افق 1404 میگوی پرورش ایران به 100 هزار تن برسد. 
آن‌چه به نظر می‌رسد این‌که صنعت میگوی پرورشی ایران از ابتدای شکل‌گیری با نگاه به بازارهای جهانی و تولید صادرات محور شکل گرفته و اتفاقاً این مسئله می‌تواند الگویی مناسب برای سایر بخش‌های کشاورزی نیز باشد و چنانچه در امر تولید، نیاز بازارهای بین‌المللی را مد نظر داشته باشیم و بر اساس سلیقه و ذائقه این بازارها تولیداتمان را جهت‌دهی کنیم، در هر شرایطی می‌توان به این بازارها صادرات انجام داد، چرا که کشور ما پتانسیل‌های لازم برای این موضوع را دارد. در صفحات این شماره مجله "دام و کشت و صنعت" نیز به موضوع صادرات بخش کشاورزی پرداخته شده است.


نهاده‌های دامی همچنان تاخت و تاز می‌کنند

مرداد سال جاری بود که در شماره 242 مجله مطلبی نوشتیم تحت عنوان «سویای 900 تومانی را کجای دلمون بذاریم» و طی چند روز که این مطلب نوشته و مجله برای چاپ ارسال شد، قیمت سویا به 12-10 هزار تومان هم رسید. اما اکنون 24 مهرماه که در حال نگارش این مطلب هستیم سویا با قیمت عجیب و غریب 17-16 هزار تومان هم در بازار خرید و فروش می‌شود. 
در این میان دیگر نهاده‌های دامی مانند ذرت و جو هم سرنوشتی مانند دیگر همنشین دیرینشان در جیره غذایی دام و طیور دارند؛ ذرت تا 4900 تومان هم خرید و فروش می‌شد.
دیگر نهاده‌ها مانند ریزمغذی‌ها، ویتامین‌ها، واکسن‌ها و... نیز همین روند را طی کرده است و کار تولید مواد پروتئینی برای تولیدکنندگان سخت و طاقت‎فرسا شده است. 
گرچه مصرف‌کنندگان تاب و تحمل این قیمت‌های بالا را ندارند اما باید توجه داشت که اگر تولیدکنندگان از چرخه تولید کنار بروند دیگر هیچ محصولی وجود نخواهد داشت. چه گران و چه ارزان! 
لذا لازم است که دولت از اصرار خود بر سرکوب قیمت‌های مواد پروتئینی دست بردارد و برای حمایت از مصرف‌کنندگان راه دیگری انتخاب کند.

توسعه قراردادی کشت دانه‌های روغنی

با واردات 92 درصدی روغن‌های خوراکی، کشت دانه‌های روغنی از اولویت ویژه‌ای برخوردار است. مجری طرح محوری دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر، گفت: در صورت استقبال کشاورزان از توسعه کشت دانه‌های روغنی، می‌توانیم در سال زراعی 1400-1399، حدود 900 هزار تن از انواع دانه‌های روغنی را در کشور تولید نماییم. به همین منظور در سال زراعی جاری، 550 هزار هکتار از اراضی زراعی به زیر کشت دانه‌های روغنی خواهد رفت. 
مهاجر، پیش‌بینی کرده که در سال زراعی آینده، 350 هزار هکتار به کشت کلزا با تولید 600هزار تن، 100 هزار هکتار سویا با تولید حداقل 200 هزار تن و سایر دانه‌های روغنی با کشت 100 هزار هکتار و برداشت 100 هزار تن، خواهیم داشت. 
علیرضا مهاجر در مورد قیمت خرید تضمینی دانه‌های روغنی افزود: برای سال زراعی جاری قیمت خرید تضمینی هر کیلو کلزا 7800 تومان تعیین گردیده که البته این قیمت کف خرید می‌باشد، اما کشاورزان می‌توانند محصول خود را با قیمت‌های بالاتر نیز بفروشند. از نظر ما قیمت 9800 تومان برای سقف قیمت این محصول مناسب است. چنانچه به هر دلیلی قیمت دانه‌های روغنی از قیمت کف پایین‌تر آمد، دولت محصول کشاورزان را به همان قیمت کف خریداری می‌کند. 
علیرضا مهاجر اظهار کرد: تاکنون بیش از 10 کارخانه روغن‌کشی برای کشت حدود 200 هزار هکتار کلزا، آفتابگردان و سویا، با وزارت جهاد کشاورزی تفاهم‌نامه امضاء کرده‌اند تا براساس آن با کشاورزان علاقمند به کشت دانه‌های روغنی، قرارداد مستقیم کشت منعقد شود. 
در کشت قراردادی، کارخانه‌ها متعهد به تأمین نهاده‌های کود، سم، بذر مورد نیاز کشاورزان شده که پس از برداشت محصول از مطالبات آن‌ها کسر می‌شود.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۴ – مهر ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow