سیاستگذاری کشاورزی
برجام کشاورزی و بایدن

یک مرد
نه با تعداد شکست‌ها و زمین خوردن‌ها
بلکه با سرعت بلند شدن از زمین
محاسبه می‌شود

انتخاب جوی بایدن قاعدتاً بر اقتصاد و بورس و نفت در دنیا تأثیرگذار است و احتمال دارد با ایران هم (به شرط‌ها و شروط‌ها) در رابطه با برجام و... به تفاهم‌هایی برسد و علاوه بر آن، حتی قبل از انتخاب، مورد استقبال کشاورزان نیز قرار گرفته است.
پرتره بزرگ این رئیس‌جمهوری که دو، سه ماه دیگر مُهر 79 سالگی بر شناسنامه‌اش حک می‌شود در یک مزرعه 27 هزار هکتاری در ورونای ایتالیا نقش بست که نشانه‌ای از رضایت کشاورزان و مزرعه‌دار 27 هزار هکتاری و صدور مجوز برای این کار بود. 
این تبلیغ گرچه نشانه‌ی قطعی از تمایل کشاورزان به بایدن نیست اما می‌تواند موجب جلب توجه بایدن به مزرعه، کار کشاورزی و اهمیت کارآفرینی و سرمایه‌گذاری در آن باشد.
باید منتظر بمانیم تا ببینیم بایدن چه شخصی را به‌عنوان وزیر کشاورزی امریکا (و اگر امریکا هم جهادکشاورزی داشت وزیر جهادکشاورزی آن کشور!) معرفی می‌کند و وزیر کشاورزی چه نگرشی به همکاری با بخش کشاورزی و صنایع غذایی ایران خواهد داشت.
در حال حاضر گرچه ظاهراً کشاورزی و غذا از تحریم‌ها معاف است اما به دلیل تحریم‌های بیمه، حمل‌ونقل و مبادلات بانکی و سختی‌های صدور وزیرا، امکان خرید نهاده‌های باکیفیت، مواد ژنومیک و دانش فنی و ... و انتقال آن به ایران و از طرفی فروش محصولات منحصربه فرد ایران مانند زعفران و پسته و ... به امریکا ممکن نیست.
بر این‌ها بیفزایید برپایی نمایشگاه‌ها و سمینارها (پس از کرونا) اعزام هیأت‌های تخصصی، پذیرش دانشجو در رشته کشاورزی در دانشگاه‌های امریکا و دیگر موارد کشاورزی که نیاز به رفع تحریم‌های همه‌جانبه حداقل در بخش کشاورزی و مسائل مرتبط دارد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۵- ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

نظر در مورد این مطلب

tans.By ستوده در تاریخ 1399/9/4

دکتر از کجا مطمئنی که کشاورزان با بایدن نظر مساعدی دارند!؟ دشمن ما همین جاست!

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow