سیاستگذاری کشاورزی
در حاشیه خبرها

هر کسی از ظن خود شد یار من
روزهای اخیر خبرهای زیادی در مورد گرانی گوشت مرغ و مخصوصاً تخم‌مرغ به گوش ما رسیده که از این بابت لازم است به مرغ و خروس‌هایی که تازه به خانه بخت رفته‌اند تبریک بگوییم.
نکته‌ای که در مورد گرانی تخم مرغ و گوشت مرغ و خبرهای پیرامون آن مطرح می‌شود بر کلیّت جامعه اثر گذاشته و همگان از افزایش قیمت‌ این محصولات گلایه‌مند هستند.
گلایه مردم که اکثریتی از آن‌ها در زیر خط فقر زندگی می‌کنند، به دلیل ناتوانی از خرید گوشت قرمز گران قیمت است و توقع دارند که بتوانند حداقل در جیره غذایی خود از گوشت مرغ استفاده کنند. 
اما نکته‌ای که نباید فراموش شود (و معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرد) آن‌که اوضاع تولیدکنندگان این محصولات غذایی نیز باید مد نظر قرار گیرد. باید توجه داشته باشیم که طی این چند ماهه اخیر هزینه‌های تولید تا چه اندازه بالا رفته است.
شاید آن وقت به این نتیجه برسیم که با افزایش سرسام آور هزینه‌های تولید، این قیمت‌ها چندان هم زیاد نیست؛ چراکه منافع تولیدکنندگان تخم مرغ و گوشت مرغ و خسارات وارده به آن‌ها را هم باید در نظر داشت، نه آن‌که یک طرفه به قضاوت موضوع نشسته و تولیدکنندگان را گناهکار بدانیم.

خرید «تحمیلی» محصولات کشاورزی
مطابق قانون، قیمت خرید محصولات اساسی کشاورزی هر سال و پس از پیشنهاد جدول قیمت‌های وزارت جهاد کشاورزی به دولت، باید توسط مسئولان نهایی شود. این قیمت‌های نهایی شده توسط دولت معمولاً با قیمت‌های پیشنهادی وزارتخانه بسیار متفاوت و به زیان کشاورزان است. به‌طور مختصر چند نکته در مورد قیمت‌های تضمینی محصولات کشاورزی باید مدّ نظر قرار گیرد:
• مطابق قانون، دولت تا پایان شهریور ماه هر سال باید نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام تا کشاورزان براساس قیمت‌های اعلامی بتوانند برای کشت در سال زراعی جدید برنامه‌ریزی کنند. تا زمان نگارش این سطور هنوز خبری از اعلام قیمت‌های خرید تضمینی نیست و این بی‌قانونی دولت، کشاورزان را در بلاتکلیفی قرار داده و باعث بی‌تصمیمی کشاورزان برای کشت محصولات آینده خود شده است.
• امسال چنانچه می‌دانید و می‌دانیم، قیمت نهاده‌های تولید سر به فلک کشیده و دستان کوتاه کشاورزان به اوج پرواز این نهاده‌ها نمی‌رسد. لازم است دولتمردان در تعیین نرخ‌های خرید "تحمیلی"، ملاحظه پیکر نحیف تولیدکنندگان را نیز داشته باشند.
• کشور با شرایط تحریمی مواجه و ارزآوری به شدت سخت و دشوار شده است، اما بخش کشاورزی یکی از بهترین گزینه‌ها برای این ارزآوری است. لازم است کسانی که قیمت‌های تحمیلی را تعیین می‌کنند اگر مصالح کشاورزان را هم در نظر نمی‌گیرند، تا حد امکان به فکر مصالح مملکت باشند.
• مجلس طرح دوفوریتی اصلاح قانون خرید تضمینی را در دستور کار دارد. لازم است مجلسیان محترم وضعیت کشاورزان و امنیت غذایی جامعه را در تصمیم‌گیری‌هایشان در نظر داشته باشند.

عراق هم درها را بست!
بنابر برخی گزارش‌ها، دولت عراق واردات 29 محصول کشاورزی از ایران را ممنوع اعلام کرده است. سرعت در تصمیم‌گیری جلوگیری از واردات این 29 قلم کالای کشاورزی از سوی عراق می‌تواند ابعادی چندگانه داشته باشد:
• آیا این اقدام یک تصمیم سیاسی و از عواقب سفر الکاظمی، نخست وزیر آن کشور به آمریکا است که اگر این گونه باشد، همسایه «برادر» همگام و همراه با اِعمال فشارهای حداکثری آمریکا شده است.
• اطمینان و تا اندازه‌ای خوش بینی و خوش خیالی مسئولان از داشتن یک بازار صادراتی دائمی در یک کشور همسایه که مبادلات صادراتی و وارداتی را تسهیل می‌نمود، در این جا فرو می‌ریزد و اعلام اعداد و ارقام ده میلیاردی و بیشتر از بازارهای عراق نیز نمی‌تواند چندان قابل اطمینان باشد.
• باز هم بیشترین خسارت‌دیدگان از این تصمیم آنی و بدون اطلاع قبلی، کشاورزان ما هستند که با از دست دادن بازارهای عراق و بسته بودن سایر بازارهای صادراتی آسیب زیادی خواهند دید.
یکی دیگر از عواقب این ممنوعیت، به هم ریختن برنامه‌ریزی برای تولید محصولاتی مانند مرغ زنده و کشتار شده، تولیدکنندگان تخم مرغ و جوجه یکروزه و سایر دام‌ها است. تولیدکنندگان این اقلام در شرایط گرانی نهاده‌ها و ناتوانی بازار تقاضای داخلی از جذب کالاهای تولیدی آن‌ها، تا سر حد نابودی و ورشکستگی، زیان خواهند دید. محصولات سبزی‌ها نیز احتمالاً مورد چرای دام‌ها قرار خواهند گرفت.
به نظر می‌رسد حلقه محاصره ایران هر روز تنگ‌تر می‌شود و بازارهای صادراتی ایران به دست کشورهایی مانند ترکیه خواهد افتاد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۳ - ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow