سیاستگذاری کشاورزی
آرین با جهش کوثر سبقت می‌گیرد

تحریم‌ها، فعالان کشاورزی را به تکاپوی بیشتر واداشته است
آرین با جهش کوثر سبقت می‌گیرد

محمدرضا اسکندری به‌عنوان مدیری کلان‌نگر همواره ملی فکر می‌کند؛ به همین دلیل و با توجه به تحریم صنعت مرغداری، تأمین جوجه‌های یکروزه گوشتی و تخمگذار را وجه‌همت خود قرار داده است.
سالانه حدود 2 میلیون و ۷00 هزار تن گوشت مرغ و یک میلیون و 70 هزار تن تخم مرغ از محل پرورش جوجه‌های تخمگذار و گوشتی تأمین و کشور از این ناحیه (با لحاظ کردن واردات نهاده‌های دامی) خودکفا است، اما مدتی است که صنعت طیور به‌طور کامل تحریم شده، ابتدا نژاد «راس» و بعد «هوبارد» ارسال جوجه را به ایران قطع کردند سپس «کاپ» و... تعهدات خود را به‌صورت کامل انجام ندادند آن چنان که قیمت یک قطعه جوجه یکروزه اجداد وارداتی، با هزینه حمل به یک‎میلیون و دویست هزار تومان (12 میلیون ریال) رسید.
محمدرضا اسکندری که روزگاری مدیر طرح خودکفایی گندم بود و در دولت نهم نیز وزارت جهاد کشاورزی را برعهده داشت، با کوله‌باری از تجربه مدیریتی‌ارشد، اینک در سمت ریاست سازمان اقتصادی کوثر، مدیریت‌عالی هلدینگ کشاورزی را به دکتر باروتکوب سپرده و بیانیه مأموریتی را نیز ترسیم کرده است. جدیت در ایجاد زنجیره‌های ارزش گوشت سفید و قرمز، لبنیات، تخم مرغ و به‌‌ویژه لجستیک آن‌ها می‌باشد که در نهایت تحت نظارت وی انجام می‌گیرد.
وزیر سابق کشاورزی در نشست رسانه‌ای 20 مرداد امسال که با تقدیر از خبرنگاران نیز همراه بود با تأکید بر توانایی متخصصان و کارشناسان کشاورزی کشورمان و با تأکید بر این‌که هنوز ظرفیت‌های کشاورزی و تأمین غذای سالم در کشور به‌طور کامل شناسایی نشده، گفت: تلاش برای شناخت و بارور کردن ظرفیت‌های کشاورزی ایران می‌تواند اقتصاد کشاورزی و استقلال را تحکیم بخشد.
اسکندری در این دیدار که اکثر مدیران ارشد مرتبط با حوزه هلدینگ کشاورزی کوثر از جمله دکتر باروتکوب، مهندس دماوندی‌نژاد و ... حضور داشتند، با رونمایی از کتب تحقیقاتی که در چند سال اخیر توسط سازمان به رشته تحریر درآمده است، گفت: آخرین نتایج و دستاوردهای «مرغ لاین بابل‌کنار»(موسوم به آرینArian) پس از 2 سال تحقیقات، کار و اجرا، توسط توانمندترین محققان حوزه ژنتیک و مرغداری به نتیجه رسیده است. این افراد که دوره‌های مطالعاتی، بازآموزی و به‌روز رسانی دانش تخصصی را در کانادا، هلند و ... گذرانده‌اند و برخی از این محققان معروفیت بین‌المللی داشته و علاوه‌بر آنها عده‌ای از متخصصان ایرانی مقیم کانادا نیز برای خدمتگزاری به ایران برگشته و همچنین با همکاری تعدادی از مدیران سابق و بازنشسته لاین‌آرین، همگی در مدت یاد شده به‌صورت محرمانه روی این طرح کار کرده و نتایج حاصله را در اختیار مدیران ارشد قرار می‌دادند.

سویه آرین و ارتقاء در سهم از بازار داخلی
رئیس سازمان اقتصادی کوثر با این خبر خوش که در مرحله اول بیش از 500 میلیون قطعه جوجه یکروزه آرین در آذر و دی امسال وارد بازار خواهد شد، کام خبرنگاران و ملت ایران را شیرین کرد و گفت: در آینده نزدیک، برنامه برای صادرات جوجه یکروزه این نژاد نیز آغاز خواهد شد.
در ادامه دکتر باروتکوب که تجارب مدیریتی و خدمات خود را در خدمت هلدینگ قرار داده است، در این مراسم و در همراهی با مهندس اسکندری، خبرنگاران را در جریان امر قرار ‌داد و به خبرنگار ما گفت: سازمان اقتصادی کوثر با درک اهمیت تأمین غذا برای کشور، 2 گله اجداد 30 هزار قطعه‌ای (جمعاً 60 هزار قطعه) از خط D به فارم ویژه انتقال داد.
به نظر می‌رسد تا پایان سال جاری 50 هزار قطعه دیگر نیز تحویل بگیرد و یک مجموعه 110 هزار قطعه‌ای بتواند 50 درصد جوجه مادرگوشتی و تخمگذار مورد نیاز کشور را تأمین نماید.
دکتر باروتکوب اظهار کرد: با برنامه‌ریزی مهندس اسکندری و مدیریت ایشان تا پایان امسال 5 هزار و 600 قطعه جوجه خط DJP شناسنامه‌دار (عین لاین) از آرین دریافت و تولید خط D در هلدینگ آغاز خواهد شد.

لاین و اقبال عمومی، اقبال پرورش‌دهندگان
مهندس دماوندی‌نژاد نزدیک به سه دهه است خدمات تخصصی خود را در بخش طیور در خدمت معاونت امور دام کشور قرار داده با کوله‌باری از تجربه اینک در هلدینگ کشاورزی کوثر نقش خود را در تأمین بخشی از غذای جامعه به خوبی ایفا کرده است.
وی با اشاره به ابهامات طرح‌های متولیان دولتی صنعت طیور، گفت: طی 30 سال گذشته بارها طرح‌های مختلف پرورش مرغ از جمله طرح 42 روزه تا امروز (طرح مرغ سایز) در مرحله سعی و خطا قرار گرفته و رویه معینی اتخاذ نشده است.
دماوندی‌نژاد  اظهار داشت: ضروری است دولت تکلیف مردم، پرورش‌دهنده و مصرف‌کننده و خودش را با تصمیم نهایی دوره پرورش مرغ، با دلایل متقن روشن کند.
مهندس دماوندی‌نژاد در رابطه با امتیازات مرغ لاین گفت: این نژاد، مناسب‌ترین سویه متوسط پرورش و تولید مرغ سایز است، به نحوی که بهترین وزن را با ضریب تبدیل 6/1 با وزن زنده دو الی 2 کیلو و 150 گرم مرغ زنده و 1800 گرم گوشت بین ۳۸ الی ۴۰ روز ارائه می‌دهد، در حالی که آمیخته‌های خارجی سویه سنگینی هستند.
وی در پاسخ به خبرنگاران که مستندات این ضریب تبدیل و دوره پرورش را جویا شده بودند، گفت: در زنجیره شمال‌شرق (دیزباد)، کارشناسان هلدینگ با پرورش لاین‌آرین در کنار شاهد (نژاد راس) طی 38 روز با ضریب تبدیل 6/1 در نژاد راس، به ضریب تبدیل 64/1 برای آرین رسیدند که با توجه به سابقه و امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی جهانی نژاد راس، این مقایسه و نزدیکی ضریب، اهمیت آرین را دو چندان می‌کند.
همین پرورش مقایسه‌ای توسط همکارانمان در شرکت سبزدشت توسط دکتر چرخکار صورت گرفته که در آن، نژاد آرین و کاپ (CAP) با هم مقایسه شدند که آرین در 38 روزگی فقط 5/6 درصد پایین‌تر از کاپ قرار گرفته که این نیز امیدوارکننده است.
علاوه بر این، یک واحد پرورش‌دهنده بیرونی نیز در سطح پایلوت چنین پرورشی را بین دو نژاد راس و آرین انجام داده که در نژاد راس ضریب تبدیل طی 38 روز به 6/1 رسیده و نژاد آرین رقم 64/1 را رکورد زده است.
موفقیت‌های حاصله باعث شده تا بسیاری از پرورش‌دهندگان که قبلاً با نژاد راس مانوس بودند علاقمند به پرورش نژاد آرین شده‌اند. مطالعه‌ای هم در مرکز تحقیقات علوم دامی کشور صورت پذیرفته که در جلسه کارشناسی ارائه شده است. در آن پژوهش نیز این سویه تا ۳۸ و ۴۰ روزگی پابه‌پای آمیخته‌های وارداتی عملکرد قابل‌قبولی داشته است.

نگاه مراکز علمی، تحقیقاتی و فناوری به این موضوع چگونه است؟
اخیراً دکتر ذوالفقار از معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری در حضور وزیر کشاورزی اعلام کرده در مقام مقایسه دو نژاد آرین و راس و پرورش آن دو در یک بازه زمانی، به تفاوت فاحشی نرسیدیم که این امر برای ما افتخار است.
علاوه بر این، مرکز رویان هم ابراز علاقه کرده‌ تا به زودی کار روی ژنوم آرین را آغاز کند.
مهندس دماوندی‌نژاد که عمر کاری خود را صرف اعتلای صنعت طیور کرده است این موفقیت را به مهندس اسکندری، دکتر باروتکوب، مدیران، کارشناسان و پرسنل هلدینگ کشاورزی تبریک گفته و با اظهار خرسندی از روند و پیشرفت کار گفت: با اعتقاد راسخ به توان مدیران داخل کشور امیدواریم به زودی علاوه بر تأمین نیاز کشور، صادرات جوجه یکروزه نژاد آرین را آغاز کنیم.

مدیریت دولتی، لاین آرین را زمین‌گیر کرد
اظهارات رئیس سازمان اقتصادی کوثر و همکارانش در مورد مرغ آرین در حالی بیان می‌شود که بعضی از کارشناسان و فعالان حوزه طیور، انتقاداتی به این لاین مرغ وارد می‌دانند از جمله دکتر حسن مهربانی‌یگانه، استاد ژنتیک و اصلاح‌نژاد دانشگاه تهران و از چهره‌های سرشناس صنعت طیور کشور که در این زمینه کار هم کرده است، می‌گوید: مرغ لاین هسته‌های اصلی ژنتیک و اصلاح‌نژاد و صنعت طیور است که فقط چند شرکت در دنیا به این دانش دسترسی دارند.
مهربانی که یکی از پشتوانه‌های لاین است‌ و نام او با این صنعت گره خورده معتقد است: بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند در کنار دولت و به نیابت از حاکمیت، آرین را مدیریت نموده و ارتقاء جایگاه و محصول را باعث شوند.
وی در پایان افزود: بلای اصلی که بر سر لاین آمد استمرار مدیریت دولتی در پرورش لاین‌آرین بود و چنانچه مدیریت خصوصی در پرورش مرغ لاین دخیل بود ایران می‌توانست در تولید این نژاد مرغ پیشرفت خوبی داشته باشد. حال که بخشی از این پرورش لاین در اختیار هلدینگ کشاورزی کوثر قرار گرفته امید است رفع مشکل شود.
در شماره‌های بعدی تاریخچه صنعت مرغ لاین ایران از کشور هلند، تجارب ایرانی‌ها در حفظ این لاین و خلوص آن، دفاع از حاکمیت ملی در امنیت غذایی و ... مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۳ - ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow