سیاستگذاری کشاورزی
زنان شاخص در حوزه کشاورزی

رهبری توانمندسازی زنان کشاورز
زنان شاخص در حوزه کشاورزی

زنان نیمی از مسئولیت‌های مدیریتی، جامعه را عهده‌دار هستند، این فعالان خاموش و پرکار در بخش دولتی، خصوصی و تشکل‌ها همواره خود را ثابت کرده‌اند.
در این شماره به معرفی یک وزیر زن (خانم سناتور مک کنزی وزیر کشاورزی استرالیا، خانم گلیناپیچوا-میتوا مالک و مدیر 165 هکتار مزرعه و باغ و خانم روداپیس توموسیمی کمیسر اقتصاد کشاورزی روستایی در کمیسیون اتحادیه آفریقا پرداخته‌ایم.

رودا پیس توموسیمی (Rhoda Peace Tumusiime)
کمیسر سابق اقتصاد و کشاورزی روستایی در کمیسیون اتحادیه آفریقا
تا ژانویه سال 2017، عالیجناب رودا پیس توموسیمی(Rhoda Peace Tumusiime) کمیسر اقتصاد و کشاورزی روستایی در کمیسیون اتحادیه آفریقا (AUC) بود.
وی پیش از بدست گرفتن این پست، مقام‌های مختلف ارشدی را در دولت جمهوری اوگاندا، از جمله مقاماتی در کمیسر برنامه ریزی کشاورزی و کمیساریای امور زنان و توسعه داشت.
روداپیس دارای مدرک لیسانس در اقتصاد کشاورزی، دارای مدرک کارشناسی ارشد در اقتصاد، برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی و دیپلم در زنان و توسعه است.
وی در طول حرفه خود، بخاطر رهبری در زمینه توانمندسازی زنان، ریشه کن کردن فقر، توسعه کشاورزی، برنامه ریزی استراتژیک و ایجاد مشارکت برجسته شده است.
از نمونه کارهای وی به‌عنوان کمیسر اتحادیه آفریقا و در بخش‌های مختلف وزراتی از جمله مدیریت محصولات زراعی، دامداری، شیلات، جنگلداری، زمین، آب، محیط زیست، تغییرات آب و هوایی، خدمات آب و هوایی، کاهش ریسک در برابر بحران تا توسعه روستایی بوده و پایه و اساس برنامه وی امنیت غذایی و تغذیه بوده است.
وی در سایر مناطق برای تأمین امنیت و پشتیبانی از کشورهای عضو AU با سایر نهادها و مؤسسات توسعه همکاری در آفریقا همکاری نزدیکی داشته است. تلاش‌های وی در چارچوب برنامه جامع کشاورزی آفریقا (CAADP) و دیگر برنامه‌های پرچم دار AU، نتایج بیشتری را به همراه داشته است.
علاوه بر این‌، او هماهنگی آماده سازی‌های آفریقا برای مذاکرات جهانی در مورد تغییرات آب و هوا و تدوین استراتژی تغییر اقلیم در سراسر قاره، علاوه بر هدایت برنامه ریزی آفریقا برای اقدام در زمینه کاهش خطر در برابر بحران، مطابق با چهارچوب جهانی اقدام Hyogo برای اقدام 2005-2015 را برعهده داشت.

سناتور بریجت مک کنزی
زنی در قامت
وزیر کشاورزی استرالیا

وزیر جدید کشاورزی استرالیا خود را از سیاست رهبر حزب ملی "دعا برای باران" دور کرده است. او می‌گوید: "من شخصا برای باران دعا می‌کنم، اما فکر می‌کنم به عنوان وزیر کشاورزی، با همکاری نزدیک با دیوید لیپروپود به عنوان وزیر مسئول کارگروه خشکسالی، معتقدم که در حال حاضر باید بدنبال دریافت پاسخ‌های عملی در این زمینه باشم تا بتوانم به کشاورزانی که با سختی زیاد روبرو هستند، راه حلی ارائه دهم."
بریجت، در 27 دسامبر 1969، در روستایی در شهر کوچک الکساندرا واقع در ویکتوریا به دنیا آمد. وی با تأثیرات سنتی روستایی تجارت كوچك، ورزش و كشاورزی منطقه استرالیا، رشد و نمو کرد.
بریجت دارای مدرک دوگانه در علوم کاربردی (متخصص در حرکت انسان) و تدریس (تخصص در ریاضیات) است. سپس وی در زمینه فعالیت‌های بدنی با زنان جوان در مناطق روستایی به تحقیق پرداخت. طی سال‌های 2009 تا 2010، بریجت مدرس دانشكده آموزش در دانشگاه موناش بود.
بریجت در سال 2010 و بار دیگر در سال 2016 بعنوان نماینده مجلس سنای ویکتوریا برگزیده شد.
بریجت در نقش خود به عنوان سناتور ویکتوریا، ریاست کمیته‌های مختلفی از جمله کمیته امور خارجه، دفاع و تجارت سنا و همچنین کمیته امور مشترک امور خارجه، کمیته یکپارچگی اجرای قانون استرالیا و کمیته قانون آموزش و اشتغال مجلس سنا را نیز برعهده داشته است.

گالینا پیچوا-میتوا
یک زن کشاورز اهل بلغارستان

گالینا پیچوا-میتوا در نیویورک در رشته اقتصاد و آمار تحصیل کرد و در سال 2005 بعد از فارغ التحصیلی به مزرعه خانوادگی‌شان پیوست. وی فعالیت کشاورزی خود را در سال 2007 با مدیریت 1650 هکتار از اراضی آغاز کرد. او در ایجاد تاکستان خانوادگی، مزارع اسطوخودوس و مزارع گلاب نقش اساسی داشت. وی جهت کار در خانواده را به سمت تنوع زراعی تغییر دارد و بجای کشت سنتی گندم، جو و آفتابگردان، گیاهانی نظیر خار، گشنیز، یونجه، انواعی از چمن، پنبه و اقاقیا کشت کرد. وی روش زراعت را از اختلال مرسوم به حداقل آشفتگی تغییر داد و تلاش‌های بی‌شماری برای حفظ و بهبود باروری خاک، مبارزه با آب‌شویی و فرسایش بادی انجام داده و در این فرآیند ‌عنوان بیولوژیک بیش از 580 هکتار از اراضی زراعی را تایید کرده است.
او 200 هکتار از اراضی زراعی خود را برای اطمینان از مدیریت پایدار در طولانی مدت به زمین چمنزار مرتعی اختصاص داد.
به خاطر این تلاش‌ها، در سال 2017 جایزه معتبر خاک در بروکسل را دریافت کرد. همچنین توسط مجله آگرو بیزینس بلغارستان، به‌عنوان بیزینیس وومن (برترین زن) بازرگان سال 2017 شناخته شد.
گالینا نایب رئیس انجمن مالکان زمین بلغارستان است، در هیئت مدیره انجمن تولید‌کنندگان محصولات کشاورزی در بلغارستان کرسی دارد و عضو انجمن ملی تولیدکنندگان دانه نیز می‌باشد.

زیر چاپ

مارادونا را ول کن، غضنفر را بچسب
در آخرین روزی که مجله برای چاپ آماده می‌شد خبر رسید در حالی که با هدف شایسته‌سالاری و کشف استعداد زنان مدیر و شاخص حوزه کشاورزی و بهره‌گیری از توانایی علمی، مدیریتی، تجربی و تحصیلی آنان تلاش می‌شود، شنیده شد برخی آقایان نماینده استان قزوین در مجلس به انحاء مختلف به وزیر جهاد کشاورزی فشار می‌آورند تا جایگاه خانم مهندس خمسه مدیر توانمند و شایسته سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین را به یک مدیر مرد بسپارد.
مهندس خمسه که شایستگی و قدرت مدیریتی وی از سال 93 او را در ترازوی قضاوت حجتی برای پذیرش مسئولیت‌های سنگین قرار داد. وی طی سه سال گذشته کشاورزی استان را ساماندهی مناسبی کرده است، در حالی که در سه سال قبل از مدیریت وی، سه مدیر مرد ریاست سازمان قزوین را تجربه کردند.
امید است نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی استان، نمایندگان استان قزوین در مجلس و استاندار قزوین در پرونده کاری اداری، مالی و نتایج زحمات این بانوی مدیر، تدبیر و تدبر کنند.
به نظر می‌رسد مهندس خمسه حداقل شایستگی معاونت وزیری را دارد، اما بدنه مرد سالار دولت در پذیرش مدیران زن همچنان مقاومت می‌کند.

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow