سیاستگذاری کشاورزی
بار کشاورزی زمین نمی‌ماند

ضرورت تشکیل ناوگان حمل و نقل
در وزارتخانه جهاد کشاورزی

بار کشاورزی زمین نمی‌ماند

«دام و کشت و صنعت» در شماره 239 طی مطلبی با عنوان «پایانه و ناوگان حمل‌ونقل محصولات کشاورزی» به ضرورت وجود یک ناوگان قوی در بدنه بخش کشاورزی برای بازاررسانی محصولات کشاورزان اشاره نمود تا در جابجایی و حمل‌ونقل حدود 400 میلیون تن محصولات کشاورزی و نهاده‌ها (120 میلیون تن محصول سالانه، حدود 30 تن نهاده‌ها و تخلیه و بارگیری چندباره آن‌ها) و... به بخش کشاورزی کمک نماید.
طبق بعضی اطلاعات که به تحریریه مجله رسیده این نیاز از سوی مسئولان بخش قبلاً شناسایی و اقداماتی نیز برای آن انجام شده‌است. به گزارشی در این مورد توجه کنید:

حمل‌ونقل و ارتباطات در مناسبات اجتماعی و اقتصادی (به‌‌ویژه کشاورزی) جهان امروز، نقش و جایگاه ویژه‌ای دارد و یاریگر انسان در پی‌ریزی مدنیت و شهرنشینی و گذر از دوران سراسر تحول انقلاب صنعتی بوده است.
شهریور ماه 1376 تحت اساسنامه شرکت حمل‌ونقل و با هدف جابجایی محصولات کشاورزان عضو در سراسر کشور یک شرکت حمل‌ونقل، ذیلِ سازمان مرکزی تعاون روستایی به ثبت رسید. قرار بود در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها با تأسیس و راه‌اندازی شعبه تحت استانی و شهرستانی، شعب خود را راه‌اندازی کند.
این شرکت با هدف خدمات‌رسانی به بخش کشاورزی درصدد توسعه فعالیت‌های خود به سراسر کشور بود تا با ایجاد پیوند بین بخش‌های استانی و اتصال آن‌ها به همدیگر نسبت به حمل‌ونقل محصولات کشاورزی و سایر کالاهای قابل حمل اقدام نماید که متأسفانه این امر مهم فقط محدود به چند استان و شهرستان ازقبیل: کرمانشاه، قزوین، کرمان، بافت ارزوییه و جیرفت گردید و در سایر استان‌ها عملیاتی نشد و دلیل عمده آن هم قوانین دست و پاگیر سازمان پایانه‌های حمل‌ونقل جاده‌ای کشور بود.
با عنایت به این‌که هم‎اکنون با وجود فراوانی تولید میوه و محصولات کشاورزی و با وجود این‌که این محصولات را واسطه‌ها با ثمن بخس از کشاورزان و واسطه‌ها خریداری می‌کنند و پس از دست به دست شدن توسط واسطه‌ها با گران‌ترین قیمت ممکن به دست مصرف‌کننده می‌رسد، یکی از بهترین روش‌های کوتاه کردن دست این واسطه‌های فرصت‌طلب ایجاد شبکه‌ای برای توزیع محصولات در سراسر کشور، با کمترین دخالت واسطه‌ها است تا هم کشاورز و تولیدکننده به سود مناسب‌تری دست پیدا کند و هم مصرف‌کنندگان محصول را با قیمت کمتر خریداری نمایند.
یکی از بهترین روش‌ها برای نیل به این آرزوی دیرینه کشاورزان و مصرف‌کنندگان، ورود نهادهایی مانند سازمان تعاونی روستایی کشوری که همانا سازمانی متشکل از خود کشاورزان سراسر کشور است، می‌باشد. در این بین اولین ملزومات این مسئله، توانایی این سازمان در تشکیل شبکه حمل‌ونقل گسترده و قوی برای جابجایی محصولات کشاورزی است که درنهایت تمام جامعه از آن بهره‌مند خواهد شد.
اینجا است که اهمیت شرکتی مانند «حمل‌ونقل نوید بار کشاورز» مشخص‌تر می‌شود و می‌توان با پروبال دادن به این شرکت آن را به سروسامانی رسانید تا نقطه شروعی برای افزایش قدرت حمل ونقلی وزارتخانه در سراسر کشور شود.
در گام نخست لازم است، مجوز شرکت حمل‌ونقل موجود گسترده‌تر و سراسری شود و در گام بعدی مجوزهای استانی و شهرستانی برای وسیع‌تر شدن دامنه فعالیت این شرکت‌ها فراهم گردد و نیز امکانات و تسهیلات مناسب جهت توسعه آن در اختیار بخش قرار گیرد.
شرکت حمل‌ونقل نویدبار توانمندی‌هایی به شرح زیر دارد:
• برخورداری از موقعیت مکانی مناسب در سطح کشور به واسطه وجود شبکه بزرگ تعاونی‌های؛
• دسترسی به مراکز حمل‌ونقل در پایتخت؛
• وجود بار و محصولات کشاورزی کالا و نهاده‌ها قابل حمل کشاورزان عضو در سراسر کشور؛
• برخورداری از وجود یک شبکه بزرگ و زنجیره‌ای تولید کالا و بارهای قابل حمل در کشور بدون نیاز به بازاریابی و هزینه‌های اضافی.
به نظر می‌رسد تقویت و توسعه پایانه و شرکت حمل‌ونقل زیرمجموعه تعاون روستایی مرکزی می‌تواند علاوه بر مزیت‌های اقتصادی کشاورزان و مصرف‌کنندگان حداقل در دو زمینه برای کشور دارای مزیت خواهد بود.
یکی از آن‌ها مسئله سیاسی است و از این نظر مهم است که گاهی مشاهده شده کامیون‌داران (به هر دلیلی) در جهت مطالبات صنفی و شغلی خود اقدام به اعتصاب و در نتیجه فلج کردن حمل‌ونقل عمومی در کشور نموده که زنجیره حمل‌ونقل مواد غذایی را مختل می‌کند.
در چنین شرایطی وجود شرکت‌هایی در بدنه سازمان تعاونی روستایی می‌تواند حداقل از اختلال در بازاررسانی محصولات کشاورزی و نیازهای جامعه از این نظر نقش مثبتی بازی کند و به تبع آن و به‌عنوان دومین مزیت خود بخود کمک بزرگی در جهت تأمین امنیت غذایی جامعه خواهد شد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow