سیاستگذاری کشاورزی
ایستاده چون کوه با همراهی همسر

بانوی مدیر و کارآفرین ایرانی در عرصه کشاورزی
ایستاده چون کوه با همراهی همسر

عسل پورنیازعلی

اعظم افضلیان نائینی، متولد 1336، لیسانس شیمی از دانشگاه ایالتی آریزونای آمریکا، یکی از زنان مدیر و موفق در حوزه کشاورزی و یک الگوی شاخص بین بانوان ایرانی است که با 19 سال فعالیت در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران «تجربه با ارزشی» از آن سال‌ها دارد، اما آن را رها کرده تا مدیریت شرکت کشاورزی خانوادگی‌ را بر عهده بگیرد. از این رو در شرکت کشت و صنعت «هزارجلفا»، با حدود 860 هکتار زمین، مشغول به کار شد و از سال 1383 مدیریت آن را به دست گرفته است.
زمینه جذب افضلیان به سمت کشاورزی به واسطه شغل پدری بوده. اما در کل عقیده دارد «کشاورزی شغلی نیست که آدم بدون علاقه شخصی بتواند وارد آن شود.»
 پدر خانم افضلیان که در ابتدای کار از پشتوانه مالی چندانی برخوردار نبوده با سعی و تلاش فراوان و بهره‌گیری از هوش و ذکاوت ذاتی، پایه‌گذار شرکت‌هایی می‌شود که اینک فرزندان خلف، این راه را با شایستگی ادامه می‎دهند.
از جمله اقدامات قابل ستایش این مدیر خانم که نشأت گرفته از مهر مادری و انسان دوستی این بانوی شریف می‌باشد، ساخت مجتمع مسکونی برای کارکنان شرکت است تا در حد توان آن‌ها را از رفاه نسبی بهره‌مند سازد.
مهندس افضلیان در یکی از روزهای گرم مردادماه 99 و در میان مشغله فراوان کاری، به دعوت تحریریه مجله «دام و کشت و صنعت» پاسخ مثبت داد که فرازهایی از سخنان وی به‌منظور الگوبخشی به جامعه مدیران زن در این صفحه درج شده است.
مهندس افضلیان گفت: متأسفانه در جامعه ما خانم‌ها را برای مدیریت باور ندارند و بعضی‌ها فکر می‌کنند که بانوان توان لازم برای مدیریت را ندارند. در حالی که توانمندی بانوان در خیلی از زمینه‌ها کمتر از آقایان نیست و چه بسا ممکن است عملکرد بهتری به همراه داشته باشد. در جمع مردانه کشاورزان کشور، با اراده و اعتماد به نفس حاصل از تربیت خانوادگی، تحصیل در امریکا و تجارب کاری، سال 83 مدیریت شرکت را بر عهده گرفتم، با تسهیلات مناسبی که دولت پرداخت می‌کرد، حدود 500 هکتار از زمین‌های این شرکت را برای صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش راندمان این نهاده باارزش، به آبیاری تحت فشار پیشرفته مجهز کردیم و عملیات تسطیح و آبیاری تحت فشار را انجام دادیم تا مناسب کشت محصولات مختلفی مانند گندم، جو، یونجه، ذرت و چغندرقند و کلزا شد.
افضلیان افزود: روند کار و توسعه کمی و کیفی شرکت به گونه‌ای بود که سال 1388 تأسیسات دامپروری موجود در شرکت را بازسازی و آن را توسعه و بخش دامپروری را با 700 تلیسه‌ گاو شیری آبستن راه‌اندازی کردیم. این گاوداری در حال حاضر حدود 5هزار رأس گاو شیری دارد و روزانه بیش از 90 تن شیر تولید می‌کند. با وجود مشکلات زیاد، گاوداری همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و شیر و محصولات پروتئینی باکیفیت برای سفره‌های ایرانیان تولید می‌کند.
این بانوی موفق ادامه می‌دهد: فعالیت دیگر من در شرکت کشت و صنعت «قزوین کشت» است که 480 هکتار زمین دارد و دو سال است که به‌عنوان مدیرعامل در آنجا هم فعالیت می‌کنم.
در حال حاضر نیز در شرکت‌های تحت مدیریت‌ خود، درحال به‌روزرسانی سیستم‌های آبیاری تحت فشار هستیم تا هر چه بیشتر بتوانیم راندمان استفاده از آب را بهبود ببخشیم. علاوه بر این‌ها، از استخرهایی که جهت ذخیره آب در شرکت ساخته‌ایم، برای پرورش ماهی نیز استفاده می‌شود تا از امکانات موجود به خوبی استفاده کرده باشیم.
سومین شرکتی که در آن خدمت می‌کنم یک شرکت کشاورزی در احمدآباد مستوفی (اسلامشهر) با حدود 100 هکتار زمین است که در حال حاضر مدیریت آن را هم انجام می‌دهم. 
وی در مورد فعالیت اجتماعی بانوان می‌گوید: در این مورد نقش همسر بسیار مهم است و اگر همسران با بانوان همراهی کنند، آنها توانمندی‌های بسیار بالای خود را نشان خواهند داد. خدا را شکر همسر بنده در این مورد از من بسیار حمایت می‌کند. آن‌چه در این میان ارزشمندتر است این‌که ده‌ها مرد کشاورز کارشناس و مدیر میانی در همراهی با این بانوی مدیر مبتکر به تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی می‌پردازند.

ماهنامه دام و کشت و صنعت شماره ۲۴۲-مرداد ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow