سیاستگذاری کشاورزی
موانع قدرت گرفتن زنان در بخش کشاورزی

موانع قدرت گرفتن زنان در بخش کشاورزی

مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقدمه
از آغاز متمدن شدن بشر و اشتغال او به کار کشاورزی، اعضاء خانواده و به‌‌ویژه زنان، در امور کاشت، داشت و برداشت، دخالت و همکاری مستقیم داشته‌اند که در بسیاری از موارد اکثر فعالیت‌های کشاورزی، از زراعت گرفته تا باغداری و دامداری و... بر دوش زنان بوده است.
نکته بسیار مهمی که طی هزاران سال بر این روند گذشته، نگاه «کارگر یا مزدور» به اعضاء خانواده و به‌‌ویژه زنان و دختران بوده به گونه‌ای که حق آن‌ها از آن همه تلاش و تحمل زحمت، همان سیر کردن شکم و تأمین نیازهای اولیه، بدون رعایت داشتن سهم برابر در تولید هر محصول بوده است.
متأسفانه چنین روندی حتی در قرون جدید، در بسیاری از کشورهایی که زیرساخت اقتصاد خانواده و جامعه آن‌ها برپایه کشاورزی است، همچنان ادامه دارد، آن گونه‌ که حتی در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته نیز آثار این اندیشه‌های کهن دیده می‌شود.
زیربنای این تفکر، ناتوان دانستن زنان در انجام امور سنگین است و این در حالی است که در هنگامه سیطره تکنولوژی، تفاوتی بین یک زن و یک مرد کشاورز در آمریکا یا اروپا و یا هر نقطه دیگر از جهان که صاحب این تکنولوژی‌ها هستند وجود ندارد.
در بیشتر نقاط دنیا زنان بخش انکارناپذیری از فرآیند کشاورزی هستند. سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) گزارش می‌دهد، اکثر زنان فعال اقتصادی در کشورهای کمتر توسعه یافته، در بخش کشاورزی حضور دارند. طبق سرشماری سال 2012 در بخش کشاورزی (آخرین داده‌های موجود)، 30 درصد از کشاورزان ایالات متحده آمریکا را زنان تشکیل می‌دهند. اما مشکل در قدرت گرفتن زنان در بخش کشاورزی چیست؟
موانع خاص جنسیتی، نداشتن دسترسی به زمین، تامین بودجه، بازارها، آموزش عمومی و آموزش کشاورزی، شرایط مناسب کار و برخورد نامساوی است که زنان کشاورز را قبل از شخم زدن مزارع یا کاشت بذر در معرض یک نقطه ضعف قرار می‌دهد و به احتمال زیاد بزرگترین مانع قدرت گرفتن آنها‌ در حقوق مساوی در مالکیت زمین است.
در کشورهای در حال توسعه، فقط 10 تا 20 درصد از دارندگان زمین زنان هستند و در برخی از نقاط جهان، زنان حتی نمی‌توانند به طور قانونی مالکیت و کنترل زمین را در اختیار داشته باشند. هنگامی که یک کشاورز زن مجاز به تصمیم‌گیری در مورد زمینی که در آن کار می‌کند نیست، برای او غیرممکن است که به توافق نامه‌های زراعت پیمانی بپردازد تا بتواند درآمدی بالاتر و منابع درآمدی قابل اطمینانی نیز داشته باشد.
علاوه بر این، تضعیف نقش‌های جنسیتی در کشورهای در حال توسعه می‌تواند مانع از این شود که زنان محصولات خود را به بازار عرضه کنند یا حتی بدون اجازه همسرشان از روستا خارج شوند. در حالی که کشاورزان زن در ایالات‌متحده با محدودیت‌های این‌چنینی روبرو نیستند، لوری فلنور، 33 ساله، می‌گوید تعصبات پایدار جنسیت در کشاورزی باعث می‌شود که همسرش، بن، در تجارت راحت‌تر رفتار کند و تماس‌های تلفنی را راحت‌تر کنترل نماید. حتی اگر من مزرعه را اداره می‌کنم و تصمیم‌گیری نمایم، آنها (کشاورزان مرد) با من صحبت نمی‌کنند که چه موقع یونجه را برداشت کرده یا چه زمانی گاوها را به فروش رسانند. آنها می‌خواهند با یک مرد صحبت کنند. من فکر می‌کنم که زن باید فراتر از یک زن باشد تا بتواند خود را ثابت کند.
با این حال، حتی اگر کشاورزان زن بیشتر از مردان کار کنند(در سراسر جهان، زنان از نظر زمانی بیشتر از مردان در سال کار می‌کنند)، در مورد بازده محصول و درآمد به طور چشمگیری از همتایان مرد خود عقب می‌مانند. به طور متوسط، تولیدات مزارع زنانه 20 تا 30 درصد کمتر از مزارع اداره شده توسط مردان است.
به‌گفته سازمان فائو، دلایل این "شکاف زراعی" هیچ ارتباطی با استعداد کشاورزی و انجام همه کارها با موانع خاص جنسیتی ندارد. به عنوان مثال، تعصب ذاتی جنسیتی در سیستم اقتصادی، دسترسی منظم به اعتبارات برای زن را به طور مرتب محدود می‌کند. این امر به ویژه در مورد کشاورزان خرد زن در کشورهای در حال توسعه که هنجارهای فرهنگی و عدم وثیقه، اغلب مانع آن‌ها از وام گرفتن می‌شود، صادق است.
بدون بودجه کافی برای سرمایه گذاری، زنان کشاورز کمتر از مردان می‌توانند خرید کنند و از کود، بذرهای مقاوم در برابر خشکسالی، شیوه‌های پایدار کشاورزی و سایر ابزارها و تکنیک‌های پیشرفته کشاورزی که باعث افزایش محصول می‌شود، استفاده کنند.
سازمان فائو گزارش می‌کند که با تقویت و رفع موانع خاص جنسیتی در كشاورزی، نه تنها زنان می‌توانند به بالاترین پتانسیل اقتصادی خود دست یابند، بلكه قادر خواهند شد به تغذیه یك جهان گرسنه نیز كمك كند.
براساس گزارش فائو، بیش از 820 میلیون نفر در سراسر جهان که در حال حاضر کم تغذیه می‌شوند در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، همان جاهایی که زنان برای تولید مواد غذایی می‌توانند نقش مهمی ایفا نمایند. با دسترسی زنان به همان منابع و همان آموزش، زنان 30 درصد بیشتر از همان میزان که مردان می‌توانند مواد غذایی تولید کنند که به طور بالقوه گرسنگی را برای 150 میلیون نفر از بین می‌برد.
علاوه‌بر این، فائو می‌گوید، درآمد بیشتر، زنان را قادر می‌سازد تا پول بیشتری را صرف مراقبت‌های بهداشتی، تغذیه و آموزش برای فرزندان خود کنند، سرمایه‌گذاری‌هایی که می‌تواند نتایج طولانی‌مدت و مثبتی برای خانواده‌های ساکن بر روی مزارع و همسایگانشان داشته باشد.
تلاش جهانی در راستای یکسان کردن حقوق زمین کشاورزی برای کشاورزان زن در حال افزایش است. به عنوان مثال، در اوگاندا غربی، بنیاد PepsiCo با سازمان جهانی بشردوستانه CARE همکاری می‌کند تا کشاورزان خرد زن را به دانش و پشتیبانی فنی برای رشد محصولات با تقاضای بالا با استفاده از روش‌های کشاورزی پایدار مجهز کند.
اخیرا، PepsiCo و CARE با همکاری یکدیگر شکاف تولید محصول را حاصل که یک شکاف جنسیتی محسوب می‌شود، بسته‌اند. با به راه انداختن یک کمپین جهانی برای ارتقاء آگاهی زنان در زمینه کشاورزی و ارائه یک بستر برای آنها با به اشتراک گذاشتن داستان هایشان از زبان خودشان، کارهایی در این جهت انجام می‌گیرد.
بانک جهانی نیز برابری جنسیتی در بخش کشاورزی و مواد غذایی را به طور خاصی هدف قرار داده و در تلاش است تا دسترسی زنان به زمین و منابع مالی روستا را گسترش دهد. “فقط در سال 2016، Feed the Future- FTF-، ابتکار جهانی گرسنگی و امنیت غذایی دولت ایالات متحده‌، تقریباً به 2.4 میلیون زن کمک کرد تا مهارت‌های مربوط به کشاورزی و امنیت غذایی را بهبود بخشند و به بیش از 420،000 زن کمک کرد تا به حقوق مربوط به کشاورزی دسترسی پیدا کنند.
این عقیده که بستن شکاف جنسیتی در کشاورزی باعث ایجاد مواد غذایی بیشتر و مزایای طولانی مدت برای خانواده‌ها، مزرعه و همسایگان آنها می‌شود، تعجب آور نیست.
برخی از کشاورزان آمریکایی معتقدند که زنان سریعترین گروه در حال رشد کشاورزان جدید هستند که این برای همه خوب است، زیرا زنان تمایل بیشتری به اجتماعی بودن دارند. اگر به یک زن آموزش دهید، جامعه تغذیه می‌شود.
بنابر گزارش فائو، اگر زنان كشاورز به همان منابع همتای مرد خود دسترسی پیدا كنند، تمام جهان نیز تغذیه خواهند شد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۱- تیر ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow