سیاستگذاری کشاورزی
ثبت انجمن گردشگری روستایی

ظرفیت‌های مغفول مانده گردشگری کشاورزی
ثبت انجمن گردشگری روستایی

با گسترش و توسعه وسایل حمل‌ونقل مسافرتی در هوا و زمین و دریا، جذب گردشگر برای کشورهایی که امکانات خاص فرهنگی، باستانی، جغرافیایی، کشاورزی و بهداشتی و... دارند به زمینه‌ای جهت کسب درآمد مبدل شده که با مهیا کردن امکانات رفاهی برای این قشر از آدم ها که تمایل به دیدن آنچه خود ندارند و یا خواهان موارد متنوع دیگری می‌باشند، برای دیدار از این مناطق بار سفر ببندند.
بسیاری از کشورها نظیر یونان، مصر، چین و ایران که دارای آثار باستانی بسیاری در نقاط مختلف خود می‌باشند، قادرند از این طریق درآمدهای بسیاری کسب نمایند، کما اینکه مصر، یونان، ترکیه و... سالیانه میلیاردها دلار از این راه کسب درآمد می‌کنند.
اما علاقمندان به طبیعت در این میان نیز جایگاه قابل توجهی دارند که با اندکی بهسازی و ایجاد امکانات رفاهی، می‌توان سالیانه هزاران نفر را به سوی مناطق روستایی و طبیعت برون شهری برای آن‌هایی که دوست دارند ساعاتی را دور از هیاهوی شهرها به سر برند، جذب کرد.
ظرفیت‌های متنوع اقلیمی از کوه و دشت و کویر گرفته تا جنگل و دریا و به‌‌ویژه رنگین‌کمان اقوام مختلف در هر گوشه و کنار این سرزمین، می‌تواند عامل و انگیزه مهمی به‌منظور توسعه و گسترش اگروتوریسم باشد.
گردشگری کشاورزی (اگروتوریسم)، شاخه‌ای از گردشگری روستایی است که در آن گردشگران ساعت‌ها و یا روزهایی را با خانواده‌های روستایی زندگی می‌کنند و در مورد فعالیت‌های کشاورزی، زندگی در کشتزارها و مناطق کشاورزی، مطالبی را فرا می‌گیرند. در این شیوه، گردشگران بدون ایجاد پیامدهای منفی بر روی اکوسیستم مناطق میزبان، با فعالیت‌های سنتی کشاورزی در تعامل بوده یا در آن مشارکت می‌کنند.
گردشگری کشاورزی برای توضیح تمام فعالیت‌های گردشگری در نواحی روستایی به کار می‌رود ولی اغلب شامل آن دسته از فرآیندهای گردشگری می‌شود که مستقیماً در ارتباط با محیط کشاورزی است و جشن‌ها، موزه‌ها، نمایشگاه‌ها و دیگر رویدادها و جاذبه‌های فرهنگی را نیز شامل می‌شود.
اگروتوریسم می‌تواند باعث بهبود معیشت و امنیت غذایی در برخی نقاط روستایی، بهبود بخشیدن به درآمد و کیفیت عمومی زندگی در مناطق روستایی و جلوگیری از روند تخریب منابع طبیعی در مناطق روستایی و افزایش میزان مشارکت روستایی در تعیین سرنوشت خود گردد.
غلامرضا تقوی، مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی در این مورد می‌گوید: به لحاظ این که عمده تقاضا برای استقبال از موضوع گردشگری در اختیار ما است، از این موضوع حمایت‎های لازم را انجام می‌‌دهیم. هم در بحث‌های قانونی و هم از نظر مادی و معنوی، گردشگری کشاورزی مورد حمایت وزارتخانه قرار دارد.
اگروتوریسم فعالیتی است که سال‌ها قبل در دنیا و بسیاری از کشورهای پیشرفته شکل گرفته و در رده فعالیت‌های با درآمدزایی بالا قرار دارد اما این موضوع در کشور ما مغفول مانده است، در صورتی که با توجه به تنوع اقلیمی، گیاهی و فرهنگ غنی کشاورزی ایران مانند: قنات‌ها، شیوه‌های تولید، شیوه‌های آبیاری، شیوه‌های مبارزه با آفات و بیماری‌ها که به‌صورت سنتی در کشور ما ریشه قوی دارد و دنیا از آن‌ها الگوبرداری کرده است، زندگی در بین عشایر، طوایف، قبایل، سیاه چادرها، شکارگاه‌ها، ییلاق‌ها و قشلاق‌ها در کنار سایر مؤلفه‌ها، ظرفیتهای خوبی در کشور ما ایجاد کرده است و ما هم با توجه به مسئولیت اجتماعی، احساس ادای دین در این حوزه داریم.

ثبت انجمن گردشگری ایران
وی تشریح کرد: در حال ثبت انجمن گردشگری کشاورزی ایران هستیم که بازخورد بسیار خوبی داشته است. فعالان عرصه گردشگری کشاورزی، پژوهشگران و علاقمندان و کسانی که در این زمینه فعالیت داشته‌اند را شناسایی و سعی کرده‌ایم به متقاضیان این کار و فعالیت‎های آن‌ها سر و سامان بدهیم.
در این راستا اولین و دومین بولتن گردشگری کشاورزی ایران منتشر شده و اولین و دومین شابلون را در این زمینه در دست انتشار داریم. در همین راستا اولین همایش گردشگری کشاورزی ایران، خردادماه امسال در گرگان با حضور مسئولان برگزار شد. در آینده نیز همایش‌های دیگری در این زمینه خواهیم داشت، به زودی اولین سمپوزیم علمی گردشگری کشاورزی برگزار خواهد شد که در آن سمپوزیم، ما به دنبال مقالات و نظرات علمی هستیم که به گردشگری کشاورزی کمک کند. بسیار امیدواریم که در آینده شاهد رونق اگروتوریسم در کشورمان باشیم.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۱- تیر ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow