سیاستگذاری کشاورزی
این زنگوله، این هم گربه

نشست روز یکشنبه 29 تیرماه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یک میهمان ویژه داشت. روزی که محمدباقر قالیباف، در این جلسه حاضر شد تا با هم‌اندیشی میان نمایندگان و رئیس مجلس، اولویت‌های کمیسیون کشاورزی برای 4 سال آینده مطرح شود.
طبق خبرهای رسیده از این نشست، رئیس مجلس در کمیسیون کشاورزی مسائلی را مطرح کرده که اگر بعضی از آن‌ها را کنار بگذاریم، بسیاری از این مسائل مطرح شده به واقع حرف‌هایی خوب و قابل تأمل است. از آن جمله این‌که رئیس مجلس با اشاره به اهمیت امنیت غذایی گفته است که این موضوع یک اولویت بسیار حیاتی است و باید به آن اهمیت داد. از دیگر مسائل مطرح شده توسط قالیباف، انتقاد وی از هدر رفت 30 درصدی محصولات کشاورزی و نیز اشاره به اهمیت مکانیزاسیون در کشاورزی و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این بخش است.
رئیس مجلس از اعضای کمیسیون خواسته که اولویت‌های کمیسیون نباید متعدد باشد تا بتوان اقدام عملیاتی روی آن انجام داد و بهتر است که اولویت‌ها در سه محور به گونه‌ای مشخص شود که حل آن‌ها به رفع مشکلات در سایر حوزه‌ها نیز منتهی گردد. 
مسائل و مشکلات بخش کشاورزی در نشست‌هایی از این دست به‌طور پیوسته بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد که در این اندک مجال امکان پرداختن به آن‌ها نمی‌باشد، اما نکته‌ای که بیان آن به مجلسیان ضرورت دارد آن است که چه کسی توان «انداختن این زنگوله به گردن گربه» دارد، چراکه بسیار گفته شده و کمتر به اجرا و عمل درآمده است. 
رئیس مجلس در بخش دیگر از صحبت‌هایش با اشاره به این‌که زنجیره تولید و خودکفایی به درستی طراحی نشده، گفته است که تمام زنجیره‌های تولید از داخل کشور تأمین نمی‌شود. 
لازم است توجه مجلسیان را به این نکته جلب کرد که صحبت از خودکفایی چندان سخن پخته‌ای نیست؛ چراکه بعضی شرایط ایجاب می‌کند که در بعضی از موارد، بخشی از نیازهایمان را از طریق واردات تأمین کنیم. اگر نگاه ما به خودکفایی به این معنی باشد که طراز تجاری بخش را با محوریت حفظ منابع زیست محیطی در نظر بگیریم، در این صورت سخن از خودکفایی سنجیده‌تر خواهد شد. اما با توجه به مسائل اقلیمی و ... شاید تولید بعضی محصولات مزیت نسبی نداشته باشد، ضمن آن‌که تولید تمام نیازها امری ناممکن است.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۱- تیر ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow