سیاستگذاری کشاورزی
گرانی کمرشکن و بی تقصیری کشاورزان

نوسانات قیمت ارز در بازار، گرانی ارزاق عمومی و کالاها و خدمات، همه دست به دست هم داده تا شرایط زندگی برای شهروندان سخت‌تر شود.
بحران کرونا و مشکلات اقتصادی در جهان موضوعی نیست که  از آن بی‌خبر باشیم، اما شرایط اقتصادی در کشور ما، روز به روز بدتر و سخت‌تر می‌شود و گرانی کمرشکن مردم را تحت فشار قرار داده است. از یک سو قیمت‌ها به صورت نجومی بالا می‌رود وا ز سوی دیگر سقف درآمدهای خانوارها ثابت و زیر خط فقر است و فشار مضاعفی را بر دوش مردم وارد می‌کند.
این موج گرانی‌ها تنها در ارز خارجی، طلا، بورس، ارزاق عمومی و...  نیست بلکه در حوزه مسکن نیز نرخ‌هایی اعلام می‌شود که در ذهن هیچ آدم زمینی گنجانده نمی‌شود. نرخ اجاره بهای مسکن به حدی رسیده، که دیگر کسی توان پرداخت هزینه‌ها را ندارد و در گزارش‌های میدانی که برخی رسانه‌ها انجام دادند شاهد آن هستیم که برخی از مستاجرین درخواست "هم خانگی دو خانوار در یک واحد مسکونی" را مطرح کرده‌اند و این از نشانه‌های پسرفت اقتصادی در کشوری است که از ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالقوه از سرمایه‌های خدادادی بسیاری برخوردار است، اما مدیریت در تمام این حوزه‌‌ها هم‌پای واقعیات جاری به پیش نمی‌رود. 
عوامل بسیاری در افزایش قیمت‌ها و گرانی در کشور دخالت دارند که بررسی و پرداختن به آنها در این مجال کوتاه نمی‌گنجد، اما در این روزها برخی سیاسی‌کاری‌ها و رقابت‌های ناسالم جریان‌های سیاسی در کشور، فضای رانتی را برای برخی افراد سودجو و دلالان ایجاد کرده است. هر چند که بارها از سوی مسئولان اجرایی و قضائیه تاکید شده که با اینگونه موارد برخورد می‌شود اما هنوز اقدامی عاجل انجام نشده است. 
به عنوان مثال، دولت پس از رشد نامتعارف قیمت خودرو در کشور، با ورود به این حوزه، ظرف مدت زمان چند روزی قیمت‌ها را کاهش و تا حدودی از افزایش آن جلوگیری کرد، اما چندان دوام نیاورد که امروز تنها با پوزش از مردم عنوان می‌کنند توان مهار گرانی‌ها را ندارند.
گرانی افسارگسیخته در کشور به معضلی برای مردم تبدیل شده به گونه‌ای که امروز شاهد بحران اقتصادی و افزایش آمار بیکاری و بالا رفتن هزینه‌های زندگی هستیم. دولت باید با جدیت بیشتر با گرانی و مفسدان اقتصادی برخورد کند و از افزایش شکاف طبقاتی و گسترش فقر و فساد جلوگیری نماید؛ زیرا مشکلات اقتصادی سبب افزایش آسیب‌های اجتماعی و بیماری‌های روحی و روانی در جامعه خواهد شد. 

فردین کمانگر*  روزنامه‌نگار

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۰ - ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow