سیاستگذاری کشاورزی
کمیسیونی برای تمام فصول

کمیسیونی برای تمام فصول
اعضا و هیأت‌ رئیسه کمیسیون کشاورزی

مقدمه

آنچه در سال‌های گذشته در کمیسیون کشاورزی مجلس اتفاق افتاد در درجه اول قایل نشدن جایگاه مساوی برای آن در مقایسه با سایر کمیسیون‌ها و در وهله دوم آن را محلی برای مکان‌یابی سر ریز نمایندگانی دانستن که در کمیسیون‌های با نان و آب بیشتر جایی برایشان وجود نداشت. این بی‌مهری‌ها در جایی که رأی 20 میلیون کشاورز که در تمام زیربخش‌های آن موجب حضور برخی‌ها به‌عنوان نماینده مجلس می‌گردید، جای تعجب داشت، چرا که عامه کشاورزان انتظار داشتند با رأی دادن به چنین افرادی، از خواست‌ها و نیازهای واقعی آن‌ها که تماماً به سود جامعه بود، حمایت به‌عمل آید.
اما متأسفانه هر آنچه تاکنون بر بخش کشاورزی رفته است، موجب نگردید تا اقداماتی در خور و شایسته این بخش که سهم عظیمی در درآمد ملی دارد، به عمل آید.

* * *
مجله «دام و کشت و صنعت» در دو شماره گذشته خود موضوع کمیسیون کشاورزی مجلس جدید (مجلس یازدهم) را پیگیری و مطالبی در این باره به مخاطبان ارائه نمود. قبل از تشکیل کمیسیون افرادی که تحصیلات آن‌ها در حوزه کشاورزی بود یا در سوابق کاری و مدیریتی‌شان فعالیت‌هایی در بخش‌های مختلف کشاورزی داشتند توسط هیأت تحریریه شناسایی و با تعدادی از این نمایندگان صحبت‌هایی مبنی بر احتمال حضورشان در کمیسیون کشاورزی و همچنین احتمال تشکیل یک کمیسیون کشاورزی کارآمد را بررسی نمودیم که در دو شماره‌ قبل به چاپ رسید.
در تاریخ 31 خردادماه، ترکیب کمیسیون کشاورزی مجلس و به دنبال آن در تاریخ اول تیرماه نیز اعضای هیأت رئیسه آن مشخص شد که در لیست نهایی در حدود 80-70 درصد افرادی که پیش‌بینی می‌کردیم، در جمع اعضای کمیسیون کشاورزی قرار گرفتند.
اعضای کمیسیون طبق رأی‌گیری داخلی آقای دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد، نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل را به‌عنوان رئیس کمیسیون انتخاب کردند.
ساداتی‌نژاد دارای کارشناسی مهندسی منابع طبیعی از دانشگاه مازندران، کارشناسی ارشد مهندسی آبخیزداری از دانشگاه تربیت مدرس و دکترای هیدرولوژی با گرایش منابع آب از دانشگاه دولتی مسکو می‌باشد. وی هم‌اکنون دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران است و سابقه عضویت در انجمن‌های علمی خاکشناسی، آبخیزداری و منابع آب و همچنین انجمن علمی هیدرولوژی روسیه را دارد. به علاوه، سابقه عضویت در هیأت داوری بعضی مجلات علمی و پژوهشی نیز در سابقه علمی وی دیده می‌شود.
نکته جالب توجه در ترکیب کمیسیون کشاورزی اینکه در جمع این نمایندگان شش نفر از اعضای محترم در کسوت روحانیون می‌باشند که نشان از توجه این قشر از نمایندگان مجلس به شغل شریف و بااهمیت کشاورزی است که باید آن را به فال نیک گرفت و امیدوار بود که با جدیت و پیگیری این اعضا در کنار سایر اعضای محترم کمیسیون کشاورزی، مسائل و مشکلات بخش کشاورزی به‎صورتی متفاوت و با همّ و غمّ بیشتری پیگیری و به نتیجه مناسبی برسد.
نکته دیگر این‌که چنانچه در گزارش شماره 239 مجله «دام و کشت و صنعت» که قبل از تشکیل کمیسیون‌های تخصصی مجلس تهیه شده بود مشاهده کردید، تعداد زیادی از نمایندگان از همان ابتدا عزم خود را برای حضور پرقدرت در کمیسیون کشاورزی جزم کرده بودند و معلوم بود که این بخش جزو دغدغه‌های اصلی آن‌ها در مجلس خواهد بود. بر خلاف بعضی حرف و حدیث‌ها که به اشتباه از کم‌اهمیت بودن کمیسیون کشاورزی برای مجلس‌نشینان وجود دارد، تعداد زیادی از نمایندگان هستند که حضور در این کمیسیون اولویت اصلی آن‌ها است؛

اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس:
1 - محمدجواد عسکری، دانشجوی دکترای کشاورزی
2 - جلال محمودزاده، فوق‌لیسانس کشاورزی
3 - سید جواد ساداتی‌نژاد، دکترای هیدرولیک
4 - ذبیح‌ا... اعظمی ساردوئی، دکترای پزشکی
5 - سمیه رفیعی، فوق‌لیسانس مدیریت
6 - غلامرضا نوری قزلجه، فوق‌لیسانس مدیریت کشاورزی
7 - پرویز اوسطی، فوق لیسانس
8 - صادق طباطبایی‌نژاد، تحصیلات حوزوی
9 - احد آزادی‌خواه، تحصیلات حوزوی
10- محمدتقی نقدعلی، تحصیلات حوزوی
11- امیرقلی جعفری بروجنی، دکترای حوزوی
12- حسین رئیسی، فوق‌لیسانس
13- علی‌اکبر علیزاده برمی، دکترای علوم دفاعی
14- عباس جهانگیرزاده، فوق‌لیسانس مهندسی مدیریت
15- معین‌الدین سعیدی، فوق‌لیسانس مهندسی کشاورزی
16- جعفر راستی، فوق لیسانس
17- محمد سبزی، سطح دو حوزه علمیه
18- عبداله ایزدپناه، فوق‌لیسانس
19- امان‌ا... حسین‌پور، لیسانس
20- علیرضا نظری، لیسانس علوم‌سیاسی
21- رحمت‌ا... نوروزی، فوق‌لیسانس
22- محمد رشیدی، دکترا
23- منصورعلی زارعی کیاپی، فوق‌لیسانس

اعضای هیأت رئیسه
• سیدجواد ساداتی‌نژاد، رئیس کمیسیون
• جلال محمودزاده، نایب‌رئیس اول
• محمدجواد عسکری، نایب‌رئیس دوم
• احد آزادی‌خواه، دبیر اول
• سید صادق طباطبایی، دبیر دوم
• معین‌الدین سعیدی، سخنگوی کمیسیون

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۴۰ - ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow