سیاستگذاری کشاورزی
نیاز به کمیسیون کشاورزی متفاوت

مجلس یازدهم از هفتم خردادماه کار خود را آغاز کرده است. پس از تعیین هیأت رئیسه، نوبت به شکل‌گیری کمیسیون‌های تخصصی مجلس خواهد رسید. در شماره اسفندماه طی مطلبی با عنوان «کمیسیون کشاورزی مجلس با اندک کشاورز» به موضوع کمیسیون کشاورزی و نمایندگانی که با تخصص‌های کشاورزی و پیشینه فعالیت در عرصه کشاورزی به مجلس راه یافته ‌اند مطالبی عنوان شد.
با توجه به تحصیلات و رزومه نمایندگان راه یافته به مجلس لیستی از کسانی که احتمال حضور در کمیسیون کشاورزی را می‌دادیم تهیه و نظر بعضی از آن‌ها را در مورد کمیسیون کشاورزی و احتمال حضورشان در این کمیسیون بررسی کرده‌ایم. بعد از انتشار لیست ثبت‌نام اولیه نمایندگان برای حضور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس، شباهت‌های زیادی بین این لیست و اسامی افرادی که در لیست مجله «دام و کشت و صنعت» بود، مشاهده می‌شد.
با بعضی از این افراد گفت‌وگوهای کوتاهی انجام داده‌ایم و از آنها در مورد احتمال حضورشان در کمیسیون سئوال کرده‌ایم و همچنین نظر آنها را در مورد تشکیل یک کمیسیون کشاورزی قوی جویا شده‌ایم که در ذیل مشاهده خواهید کرد:

کشاورزی اساس اقتصاد بدون نفت
رحمت‌اله نوروزی از حوزه انتخابیه علی‌آباد کتول در استان گلستان، دارای کارشناسی ارشد زبان انگلیسی می‌گوید: با توجه به اینکه در شهرستان و استان ما کشاورزی جزو مشاغل بسیار با اهمیت است و همچنین با توجه به تجربه شخصی خودم، حتما تلاش خواهم کرد در کمیسیون کشاورزی حضور داشته باشم.
وی که در دوره نهم مجلس هم عضو کمیسیون کشاورزی بوده، کشاورزی را مبنا و اساس اقتصاد بدون نفت می‌داند و می‌گوید: مجلس و دولت باید با همکاری و هماهنگی در جهت رفع مشکلات بخش کشاورزی گام بردارند.
نوروزی گفت: مشکلاتی مانند نبود الگوی مناسب کشت و عدم توسعه سیستم‌های نوین آبیاری، عدم پیوند دانشگاه با بخش کشاورزی و عدم به کارگیری دانش و فناوری‌های نو در کشاورزی، از جلمه چالش‌های بخش کشاورزی هستند که باید در جهت رفع آن تلاش کرد.
همچنین کمیسیون کشاورزی باید در جهت رفع دغدغه‌های اقتصادی، اشتغال و معیشت کشاورزان گام‌های اساسی بردارد.

کمیسیون کشاورزی را انتخاب می‌کنم
سمیه رفیعی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات که در رشته محیط زیست تخصص دارد به خبرنگار دام، کشت و صنعت گفت: با توجه به اینکه کشاورزی یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصاد است به صورت جدی برای کمیسیون کشاورزی برنامه دارم تا بتوانم در این کمیسیون فعالیت کنم.
وی افزود: کمیته محیط ‌زیست این کمیسیون جایی است که با توجه به تخصصی که دارم امکان فعالیت بیشتری هم خواهم داشت و اصلاح بعضی قوانین موجود کشور در بحث محیط‌زیست و خصوصاً بعضی از قوانین به‌خاطر مغایرتی که با قانون اساسی دارند باید مورد بازنگری قرار گیرند.
در حوزه کشاورزی هم سیاست‌گذاری‌ها را براساس اتکا به توان داخلی کشور، توجه به انواع پتانسیل‌ها و استعداد داخلی اقلیم‌های مختلف کشورمان دنبال خواهیم کرد.

100 درصد در کمیسیون کشاورزی خواهم بود
ذبیح‌اله اعظمی ساردو، نماینده جیرفت و عنبرآباد استان کرمان که دارای دکترای گیاه‌پزشکی است با قاطعیت می‌گوید حتماً در کمیسیون کشاورزی خواهم بود؛ چون هم شغل پدری ما کشاورزی است و هم در هیأت علمی دانشگاه در گروه کشاورزی تدریس می‌کنم.
وی افزود: تا جایی که من اطلاع دارم متخصصانی در بخش کشاورزی در این دوره حضور دارند و من امیدوارم که یک کمیسیون قوی و تأثیرگذاری شکل بگیرد.

کمیسیون قوی در کشاورزی تشکیل می‌دهیم
محمدجواد عسکری از حوزه داراب و زرین دشت استان فارس، دارای دکترای کشاورزی از جمله نمایندگانی است که دغدغه زیادی در بخش کشاورزی دارد و با توجه به تخصص و دغدغه‌های کاری می‌گوید، حتماً در جمع همکاران کمیسیون کشاورزی حضور خواهم داشت و امیدوارم که یک کمیسیون قوی و تأثیرگذاری شکل بگیرد. وی از جمله نمایندگان شاخص در بخش کشاورزی است

کمیسیون کشاورزی حتماً تأثیرگذار خواهد بود
یوسف داوودی، نماینده سراب استان اردبیل فارغ‌التحصیل دکترای دامپزشکی که در دوره دهم مجلس هم عضو کمیسیون کشاورزی بوده به خبرنگار دام، کشت و صنعت گفت: در دوره یازدهم هم جزو برنامه‌های من هست که عضویت این کمیسیون را داشته باشم.
وی اضافه کرد: مسائل و مشکلات عدیده‌ای در بخش کشاورزی وجود دارد که کمیسیون باید آنها را دنبال کند. مسائلی مانند قیمت پایین شیر و گوشت و زیان دامداران، زیان مرغداران، تأمین کود، بذر و سم، قیمت خریدهای تضمینی و ... ازجمله مشکلاتی هستند که کمیسیون کشاورزی باید به آنها بپردازد. کمیسیون با نظراتی که دارد به راحتی می‌تواند تأثیرگذار باشد در دوره‌های قبل هم کمیسیون با پیگیری‌هایی که داشته روی بسیاری از مسائل از جمله قیمت خرید تضمینی محصولات تأثیرگذار بوده است.

کمیسیون کشاورزی خوبی شاهد خواهیم بود
معین‌الدین سعیدی، که از شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان کارت ورود به مجلس را دریافت کرده و تحصیلات تخصصی در حوزه کشاورزی دارد، می‌گوید: تمایل بنده حضور در کمیسیون عمران مجلس می‌باشد؛ چرا که سوابقی هم در این حوزه کاری دارم.
وی گفت: با توجه به ترکیب نمایندگان محترمی که به مجلس راه پیدا کرده‌اند و من با سوابق بعضی از این نمایندگان آشنایی دارم به نظرم یک کمیسیون کشاورزی تأثیرگذاری تشکیل خواهد شد و ما هم سعی می‌کنیم که در حد توان با این بزرگواران همکاری نماییم.

موضوعات کشاورزی را پیگیری خواهم کرد
غلامعلی کوهساری، نماینده رامیان و آزادشهر گلستان، نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مجله دام، کشت و صنعت، گفت: بنده با اینکه لیسانس کشاورزی دارم ولی با توجه به تقسیم وظایف بین نمایندگان هم استانی فعلا برنامه‌ای برای کمیسیون کشاورزی ندارم. کمیسیون برنامه و بودجه بیشتر مد نظر من است. اما با توجه به اینکه استان گلستان یکی از استان‌های مهم در کشاورزی است، کشاورزی حتماً از موضوعاتی خواهد بود که پیگیر مسائل و مشکلات آن هستیم.

احتمال اینکه در کمیسیون کشاورزی باشم وجود دارد
محمد رشیدی، نماینده کرمانشاه نیز که بخشی از تحصیلات دانشگاهی ایشان در رشته کشاورزی بوده می‌گوید: که کشاورزی بخش بسیار با اهمیتی است و استان ما هم در این بخش پتانسیل‌های خوبی دارد. اما به دلایلی اولویت اول بنده کمیسیون صنایع است ولی احتمال اینکه در کمیسیون کشاورزی باشم هم وجود دارد اما در اولویت بعدی قرار می‌گیرد.

کمیسیون کشاورزی اولویت دوم من است
علی جدی، شیروان استان خراسان شمالی نیز که با توجه به رزومه کاری‌شان می‌تواند یکی از گزینه‌های کمیسیون کشاورزی باشد می‌گوید: اولویت اول بنده کمیسیون صنایع و معادن مجلس است اما در اولیت بعدی حتماً کمیسیون کشاورزی را مد نظر دارم.

ماهنامه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۹- ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow