سیاستگذاری کشاورزی
نقش تکنولوژی هوشمندسازی در آینده کشاورزی


مساحت زمین‌های قابل استفاده برای کشاورزی بین سال‌های 2013 تا 2015 حدود 7/0 درصد کاهش یافته است.
اگر اتحادیه اروپا بخواهد مقدار فعلی غذای خود را گسترش داده یا آن را حفظ کند، باید بدون آنکه فشار بیشتری به محیط زیست وارد شود به فکر افزایش میزان محصول باشد. به همین دلیل باید خود را برای هوشمندسازی کشاورزی آماده نماید.

کشاورزی هوشمند چیست؟
Smart Farming یا کشاورزی هوشمند، مدیریت کشاورزی با استفاده از فناوری‌های نوین برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی است. کشاورزان قرن بیست و یکم به فناوری GPS، اسکن خاک، مدیریت داده‎ها و فنآوری اینترنت اشیاء دسترسی دارند.
کشاورزان با اندازه‌گیری دقیق تغییرات در یک زمینه و تطبیق استراتژی، می‌توانند اثربخشی سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی را افزایش داده و از آنها به‌طور انتخابی استفاده کنند.
با استفاده از تکنیک‌های Smart Farming، کشاورزان می‌توانند نیازهای دام‌ها را بهتر رصد کنند و تغذیه خود را به طور متناسب تنظیم نمایند، از این طریق از بروز بیماری و افزایش سلامت گله جلوگیری می‌کنند.

نیازهای هوشمندسازی کشاورزی
دانش و سرمایه برای هر نوآوری ضروری است. تکنولوژی‎های جدید کشاورزی نیاز به مهارت‌های حرفه‌ای و بیشتری دارند. امروزه کشاورز نه تنها فردی است که اشتیاق به کشاورزی دارد بلکه کارشناسی حقوقی (برای یافتن راه خود از طریق پیچ و خم در حال رشد مقررات) و یک تحلیل‌گر داده نیمه‌وقت، اقتصاددان و حسابدار نیز است. فروش محصولات کشاورزی نیاز به مهارت حسابداری و دانش عمیقی از زنجیره بازار و نوسانات قیمت دارد. علاوه بر این، هوشمندسازی مزرعه به سرمایه نیز نیاز دارد که خوشبختانه طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها در دسترس همه می‌باشد. نظیر استفاده از برنامه‌های سرمایه‌گذاری با سرمایه اندک، تلفن هوشمند که دام‌های شما را با یک ترکیب خودکاری از سرمایه فشرده و اندک، ردیابی می‌کند. در اصل، اجرای فنآوری‌های هوشمند مزرعه به راحتی قابل ارتقا است.

چگونگی پشتیبانی اتحادیه اروپا از هوشمندسازی کشاورزی
در حال حاضر اتحادیه اروپا از طریق اجرای طیف گسترده‌ای از سیاست‌ها از اجرا و توسعه تکنولوژی هوشمندسازی کشاورزی پشتیبانی می‌کند، این موارد عبارتند از:
- سیاست مشترک کشاورزی (CAP)
- سیاست منطقه‌ای
- سیاست محیط زیست
- سیاست ایمنی مواد غذایی
- سیاست رقابت و سیاست نوآوری.
توسعه فعلی تکنولوژی‌های کشاورزی هوشمند عمدتاً از طریق سیاست تحقیقی افق 2020 و سیاست توسعه روستایی CAP تأمین می‌شود. با این حال، اجرای مزرعه هوشمند در اتحادیه اروپا از طریق برنامه‌های توسعه محلی، منطقه‎ای و ملی که توسط اتحادیه اروپا و عضو دولتی مربوطه سرمایه‌گذاری می‌شود، تأمین می‌گردد.
گسترش برنامه‌های مربوط به Smart Farming به یک سیستم بسیار پیچیده منجر می‌شود و در نتیجه بودجه، هزینه‌های بروکراسی بالا و موانع زیادی برای ورود به سیستم را به همراه دارد. اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال ساده‌سازی برنامه‌ها، قوانین و مقررات و اصلاح رویکرد خود برای نوآوری در بخش کشاورزی است.
هدف، داشتن یک سیاست تحقیقاتی مبتنی بر تقاضا و یک سیاست کشاورزی مبتنی بر شواهد بیشتر است. این بدان معنا است که در حال حاضر چندین موضوع در زمینه اجرای طرح Smart Farming وجود دارد:
1) سرمایه‌گذاری هم از بخش دولتی و هم از بخش خصوصی به خاطر ضرورت و بخشی از آن هم ناشی از فرصت‌های شغلی به سرعت در حال افزایش می‌باشد؛
2) تأمین بودجه لازم از بخش دولتی دشوار است؛
3) در حال حاضر اتحادیه اروپا در حال سازماندهی مجدد ابزارهای بودجه خود است.

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
بخش خصوصی از توسعه تکنولوژی‌های هوشمندسازی کشاورزی در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.
بخش خصوصی از بنیانگذاران پروژه اینترنتی مواد غذایی و مزرعه 2020 و مدیریت کلیه فعالیت‌های ارتباطی و امور عمومی آن است و دیدگاه‌های بی‌نظیری را در تمام زمینه‌های مربوط به مزرعه هوشمند ارائه می‌دهد.
نظیر مشاوره استراتژیک در مورد امکان تأمین اعتبار برای شنیدن منافع خود در روند اصلاحات کنونی و همچنین به درک دنیای پیچیده کشاورزی هوشمند کمک می‌کند. 
*  منبع: www.schuttelaar-partners.com

ماهنامه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۹- ۱۳۹۹
 

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow