سیاستگذاری کشاورزی
سلامت روانی جامعه

زنده به گور کردن
جوجه‌های یکروزه

روزهای گذشته انتشار تصاویر دلخراش زنده به گور کردن جوجه‌های یکروزه در شبکه‌های اجتماعی بازخوردهای بسیاری به‌دنبال داشته است. گذشته از بایدها و نبایدها و واکنش مسئولین و سازمان‌های مربوطه، تاثیر این رویداد از نقطه نظر جامعه‌شناسی موضوعی است که باید مورد برسی قرار گیرد.
در سال‌های گذشته سرنوشت جوجه‌های یکروزه بعد از دوران هچ ( 21 روز در دستگاه جوجه‌کشی) به جنسیت بستگی داشت؛ اگر جوجه‌ها ماده بودند به سیستم‌های پرورش تخمگذار منتقل می‌شدند و اگر نر بودند به‌دلیل صرفه کمتر اقتصادی به‌عنوان ضایعات کارخانجات جوجه‌کشی به شکلی کاملاً غیراصولی رنگ شده و به بازار عرضه می‌شدند و نیز بخشی هم به‌عنوان شکار، به صاحبان حیوانات خانگی فروخته می‌شد.
جوجه‌های رنگی! جوجه‌های مظلوم دوران کودکی، بی‌رحمانه به‌عنوان عروسکی که صدا و حرکت داشت در اختیار کودکان قرار می‌گرفت و هیچ یک از والدین برای کودک از جانداری که حق حیات داشت، سخن نمی‌گفت.
بگذریم از درد و رنجی که طی سالیان بر اینَ موجودات روا داشته‌ایم‌، امروزه پا را فراتر گذاشته و جمعیتی میلیونی از آنها را زنده به گور می‌کنیم و مسئولین گرامی در پاسخ به نفسی که بریده شده دلایل منطقی و اقتصادی می‌آورند.
تمامی موجودات مانند نوع بشر در این کره‌ی خاکی سهیم هستند و اتفاق‎هایی این چنین، بیش از پیش بین ما و طبیعت فاصله ایجاد می‌کند؛ چون هر کجا پای سود بشر در میان باشد‌، به راحتی از کنار گونه‌های دیگر و طبیعت گذشته و آنها را فدا می‌کند.
از این دست رفتارها می‌توان، به قطع بی‌رویه‌ی درختان به منظور شهرسازی و تهیه کاغذ، کوه‌خواری ، تغییر کاربری اراضی کشاورزی، کشتار دسته جمعی سگ‌های ولگرد (به جای جمع‌آوری و رسیدگی به آنها) و امثال آن اشاره کرد.
این است همان زنگ خطری که باید تا دیر نشده شنیده شود!
این روند ابعاد وسیع روانی را برای جامعه به‎دنبال دارد منفعت‌طلبی تابع مستقیم چنین رفتارهایی است که در سطح جامعه منجر به کاهش هر چه بیشتر حس نوع‌دوستی شده و رحم و مروت را از دل‌ها دورتر و دورتر می‌کند. برخوردهای نامناسب با کودکان کار و دستفروش‌های خیابانی و ... ادامه همین رفتارها است.
از سوی دیگر با توجه به اینکه تصاویر چندین برابر کلمات قدرت تاثیرگذاری دارند، انتشار تصاویری از حیوان آزاری، به‎خصوص در شرایط ویژه اجتماعی به‌دلیل بیماری کرونا علاوه بر تأثیرات منفی که بر سطح انرژی مردم گذاشته و آنها را بیش از پیش آزرده و مضطرب می‎کند، تاثیر عمیق تربیتی در از بین رفتن زشتی رفتار مورد نظر دارد.
لذا هر چند در روزهای اخیر مسئولین و کارشناسان بسیاری در این خصوص صحبت و راهکارهایی ارائه کرده‌اند ولی در بحث و نگاه ما به این مسئله‌، پاسخ فقط و فقط عذرخواهی خالصانه از مردم‌، تغییر نگرش و ایستادگی تمام قد در مقابل تکرار آن است. گرچه جوجه یکروزه نه مفهوم عرضه و تقاضا را می‌فهمد و نه عذرخواهی را !
امید است با تکیه بر دانش روز صنعت دامپروری و برنامه‌ریزی اصولی، دیگر شاهد چنین اتفاق‌هایی نباشیم و اشرف مخلوقات را نه در کسوت گردن‌کشی برای سایر گونه‌ها، بلکه در نقش دستی حمایت‌گر برای طبیعت ببینیم. 

سارا فرجی - کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

ماهنامه دام و کشت و صنعت-شماره ۲۳۹- ۱۳۹۹

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow