سیاستگذاری کشاورزی
بخش خصوصی و مدیریت نهاده ها

مانیفست عباس کشاورز
در مبحث نهاده‌ها:
بخش خصوصی مدیریت نهاده‌ها را عهده‌دار شود

عباس کشاورز، سرپرست وزارت جهادکشاورزی، یکم بهمن‌ماه در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی اعلام کرد: مسئولیت و تجارت نهاده‌های کشاورزی مانند آفت‌کش، کود و بذر مربوط به بخش خصوصی است و دولت در آن دخالت ندارد.
وی افزود: بخش خصوصی باید این موضوع را مدیریت کند، بهره‌وری را افزایش، کیفیت را بالا ببرد و تنوع بخشی به محصولات را مد نظر قرار دهد.
کشاورز تصریح کرد: تنوع آفت‌کش‌ها در بخش کشاورزی پایین است که این امر منجر به خسارت‌هایی شده است و از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان این بخش انتظار می‌رود که برای رفع این مشکل اقدام کنند. انتظار داریم که برای هر عامل خسارت‌زا حداقل ۵ نوع آفت‎کش داشته باشیم.
انتقال تکنولوژی را جدی بگیریم
سرپرست وزارت جهادکشاورزی همچنین عنوان کرد: به خاطر ارزش افزوده، ایجاد اشتغال، انتقال تکنولوژی و مدیریت قیمت، باید برای ارتقاء جایگاه نهاده‌های کشاورزی کمک کنیم تا تولید به داخل کشور منتقل شود و میزان واردات کاهش یابد. در صورتی که بتوانیم تکنولوژی‌ها را بومی‌سازی کنیم هزینه‌ها نیز کاهش خواهد یافت. در بخش سموم نیازمند ایجاد اصلاحاتی در مواردی مانند پاشنده‌ها، اصلاح زمان سمپاشی و اصلاح خود آفت‌کش‌ها هستیم.
کشاورز افزود: اولویت ما به مصرف آفت‌کش‌هایی است که دوست‌دار طبیعت هستند و باید استفاده از آنها بیشتر شود، زنبورداری شغل بزرگی است و آفت‎کش‎ها بر روی این حشره تاثیر می‎گذارند، بنابراین باید مراقب زنبورعسل و حشرات مفید باشیم.
وی ادامه داد: باید بیشتر وارد مقوله آفت‌کش‌های بیولوژیک و زیستی شویم با توجه به اینکه شرکت‌های خصوصی خوبی هم در داخل بر روی این آفت‌کش‌ها کار می‌کنند. 
قیمت‌ها به خوبی کنترل شده است
کشاورز با اشاره به موضوع نوسانات ارزی و تأثیر آن بر فعالیت فعالان اقتصادی این بخش، گفت: با وجود نوسانات ارزی در حال حاضر ارز اختصاصی به واردات آفت‌کش‌ها ۴۲۰۰ تومانی است. تشکل‌ها توانستند به خوبی قیمت‌ها را کنترل کنند.
وضعیت کود ارتقاء یافته است 
وی با بیان اینکه وضعیت کودهای تولیدی در کشور ارتقای مناسبی یافته است، گفت: در سال‌های ۹۱ و ۹۲ حداقل مصرف صحیح کود را در کشور داشتیم و همچنین این محصول به درستی استفاده نمی‌شد اما باید توجه داشت که مصرف کود در بخش کشاورزی بسیار مورد اهمیت است و موجب افزایش عملکرد آن می‌شود. از سال ۱۳۹۶ به بعد کیفیت کودها بسیار بهبود یافته و کودهای بهتری وارد بازار شده است. در حالی که در سال‌های ۹۳ و ۹۴، نگرانی بسیاری داشتیم و با برخی شرکت‌های بخش خصوصی و حتی دولتی برخوردهایی به عمل آمد و در مواردی ارجاع قضائی هم داشتیم.
کشاورز تاکید کرد: در دو سال و نیم گذشته بحران کود را پشت سر گذاشتیم و در حال حاضر شاید کمتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد کودهای کشاورزی با استانداردهای موجود مطابقت ندارد و امیدواریم کودها مانند آفت‌کش ها شناسنامه‌دار شوند.
بهبود در ترکیب و تنوع کودها
سرپرست وزارت جهادکشاورزی در رابطه با میزان مصرف کود در ایران گفت: شش سال قبل میزان مصرف کود در ایران 2/1 میلیون تن بود که ۳۵ درصد از این میزان را هم وابسته به واردات بودیم، اما در حال حاضر میزان مصرف به 4/2 میلیون تن رسیده که از این میزان کمتر از ۱۵ درصد آن وارد می‌شود.
توانایی بالای بخش خصوصی در تولید بذر
کشاورز با اشاره به اهمیت تولید بذر کشور تصریح کرد: تولید بذر کشور در وضعیت خوبی قرار دارد و تنوع آن بسیار بالا رفته است که بیشتر آن را مدیون بخش خصوصی هستیم و باید از این بخش حمایت کنیم.
بخش خصوصی تجهیزات خوبی برای تولید بذر دارد اما تنها مشکل در خصوص بذر این است که در مورد برخی محصولات به واردات وابسته هستیم.
کشاورز تاکید کرد: حدود ۲۹ میلیون تن سبزی و صیفی در کشور تولید می‌شود که بذر اکثر آن را وارد می‌کنیم و در صدد آن هستیم تا با حمایت‌های وزارت جهادکشاورزی مقدار بیشتری از آن داخل تولید شود که ایجاد ارزش افزوده و اشتغال بیشتر می‌کند، همچنین باعث کاهش قیمت تمام شده محصول هم می‌شود.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۷- بهمن ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow