سیاستگذاری کشاورزی
همکاری ایران با اتحادیه اوراسیا

اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ژانویه 2011 توسط کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان ایجاد شد. در سال 2015 ارمنستان و قرقیزستان به جمع این کشورها اضافه گردیدند.

کشورهای عضو، تمام گمرکات مرزی را پس از ژوئیه 2011 در بین اعضاء حذف کردند. این اتحادیه یک سازمان بین‌المللی برای یکپارچگی اقتصادی منطقه‌ای است.

مسیر پیوستن ایران به این اتحادیه اقتصادی از حدود دو سال گذشته شروع شده که در پی مذاکرات متعدد طرفین توانستند برای اعمال تعرفه‌های گمرکی ترجیحی روی بسیاری از کالاهای ایرانی به کشورهای عضو اتحادیه و همچنن کالاهایی که از این کشورها به ایران وارد می‌شود به توافق برسند.

در ششم آبان ماه سال 98 پس از طی مراحل مختلف، ایران به‌صورت رسمی وارد دور جدیدی با این اتحادیه گردید و تا پس از طی یک روندی از سه سال دیگر تقریباً تمام کالاها مشمول کاهش هزینه تعرفه گمرکی خواهند شد که این یک اتفاق مهم در روابط ایران با کشورهای همسایه است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای نخستین بار است که ایران در یک موافقتنامه اقتصادی منطقه‌ای به شکل فعال وارد می‌شود.

چنانچه حمید آزادبوم، رئیس سازمان توسعه و تجارت می‌گوید: با حضور ایران در این اتحادیه اقتصادی، حجم تجارت با این کشورها تا 15 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت که باید از این فرصت استفاده کرد و با توجه به اینکه در آینده نیز ممکن است کشورهای دیگر به این اتحادیه اضافه شوند، برای کشور ما یک موقعیت مناسب ایجاد خواهد کرد.

به گفته معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، در توافقنامه اتحادیه اوراسیا و ایران 80 درصد مبادلات تجاری بین ایران و کشورهای این اتحادیه مربوط به بخش کشاورزی و صنایع غذایی است.

همچنین مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفته است که ایجاد فضای واحد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و تسهیل روابط اقتصادی با کشورهای اتحادیه، تخفیف‌های تعرفه برای صادرکنندگان به اتحادیه اوراسیا و رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی و اشتغال، ازجمله نتایج حضور کشورمان در این اتحادیه است.

طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی در سال 97 کل صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در بخش کشاورزی 405 هزار تن به ارزش 315 میلیون دلار بوده است و کل واردات ایران از این کشورها به میزان 2122 هزار تن به ارزش 776 میلیون دلار بوده است.

معاون وقت توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی گفته است با توجه به اینکه مشکلات ناشی از تحریم‌ها سبب شده تا در پیمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی حضور کم‌رنگی داشته باشیم، اتحادیه اوراسیا با جمعیتی بالغ بر 200 میلیون نفر می‌تواند بازار خوبی برای کشورمان رقم بزند.  وی عنوان کرده است که از جمله اهداف امضای این موافقت‌نامه و ثمرات آن برای کشور، دسترسی به توسعه بازار صادراتی است و دسترسی آسان و تسهیل در ورود کالاهای مورد نیاز کشورمان نیز ازجمله اهداف و نتایج این تفاهم‌نامه است.

در حال حاضر در بخش کشاورزی و صنعت غذا، تعرفه‌ها به صفر نرسیده است و براساس این موافقت‌نامه تنها برای 126 کالا کد تعرفه از جانب اتحادیه اوراسیا در نظر گرفته شده است.  معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه هنوز عضو اتحادیه اوراسیا نشده‌ایم، افزود: در این توافق‌نامه بنا بوده تا برای واردات کالاها از اتحادیه اوراسیا، امتیازاتی برای کشورهای عضو در نظر گرفته شود و در مقابل نیز در جهت کالاهای صادراتی‌مان امتیاز بگیریم. لازم به ذکر است که موافقت‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا امضا شده است ولی هنوز ایران عضو این اتحادیه نشده است اما می‌تواند طی سه سال آینده این همکاری‌ها تبدیل به تجارت آزاد بین ایران و این کشورها با تعرفه صفر گردد که لازمه آن توافق بین ایران و این اتحادیه است.

به گفته مسئولان جهاد کشاورزی در حوزه کشاورزی اساساً بسیاری از کالاها که ایران توانسته در این توافق‌نامه امتیاز آن را بگیرد، کالاهایی بوده‌اند که ظرفیت صادرات آن‌ها در کشور وجود دارد و از طرفی کالاهای وارداتی اغلب کالاهایی هستند که به واردات آن‌ها نیازمند هستیم مانند: ذرت، جو و برخی کالاهای دیگر که مشمول این تعرفه‌های ترجیحی طرف اوراسیایی شامل روسیه، قزاقستان، ارمنستان و بلاروس است.

همچنین با توجه به اینکه بلاروس یکی از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا می‌باشد که به دلیل آلودگی‌های ناشی از حادثه چرنوبیل در این منطقه نگرانی‌هایی در مورد آلودگی‌های محصولات این کشور به اورانیوم وجود دارد، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی گفته‌اند که در این مورد هم حساسیت‌های کافی را به خرج می‌دهیم تا هیچ گونه مشکلی ایجاد نگردد.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۶ – دی ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow