سیاستگذاری کشاورزی
مدیران ذیربط وزارتخانه پاسخگو باشند

سرنوشت ده‌ها میلیون ارز دولتی اختصاص یافته‭
‬برای واردات دام، نهاده‌ها و ماشین‌آلات ؟‭!‬
مدیران ذیربط وزارتخانه پاسخگو باشند

بیش از نیم قرن از ورود نخستین گاوهای اصلاح‌نژاد شده هلشتاین و سایرگاوهای اصیل به ایران می‌گذرد.صاحب نامان این صنعت در آن دوران با خرید و وارد کردن اصیل‌ترین گاوها اقدام به اصلاح‌نژاد و ژنتیک آن‌ها در تطبیق با شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی ایران کرده‌اند.
مرکز اصلاح‌نژاد دام نیز با بهره‌گیری از نظرات اساتید با تجربه دانشگاه‌ها و کارشناسان و مدیران توانمند و آشنا به این حرفه در این مدت موفق شده‌اند بهترین گاوهای پربازده، اسپرم‌گیری و خدمات دامپزشکی را ارائه نماید، به‌نحوی که هم اینک صنعت دام سنگین کشور، حرف اول را در منطقه می‌زند.
جالب توجه اینکه 60‭-‬50 سال پیش که ایران پیشگام در اصلاح‌نژاد دام، تلقیح مصنوعی و سایر امور به‌نژادی بود ترکیه و پاکستان دامداری سنتی و بومی داشتند اما اینک ترکیه دارای دامداری‌های نوین و فرآورده‌های متنوع و قابل اتکاء است و پاکستان نیز ده سالی است که در مسیر اصلاح‌ زیرساخت‌های دام سنگین قرار دارد.
گرچه صنعت دام سنگین به‌نحو شایسته مورد حمایت دولت قرار نمی‌گیرد اما به همت بخش خصوصی و کانون‌ها و انجمن‌های پیشرو مربوطه، نتاج گاوهای موجود ایران با میانگین حدود 13 تن شیر در سال، دنیا را شگفت زده کرد و تلیسه‌های این گاوها هم اینک با قیمت بسیار مطلوب پیش خرید می‌شود و بازار معتبر و مطمئنی دارد.
علاوه بر این اخیراً دامداری‌های صنعتی و پیشرفته کشور دست به کار شده‌اند تا علاوه بر صدور دام، اقدام به صدور سایر مواد ژنی‭ - ‬اسپرم، جنین‭ -  ‬نیز بکنند‭  - ‬البته درصورت عبور از خوان 7 گانه موانع سازمان دامپزشکی و‭... - . ‬زیرا این صنعت به قدری در کشور پیشرفت کرده که تولید شیر بیش از مصرف کشور بوده و سالانه حدود یک میلیون تن ترکیبات شیر و فرآورده‌های لبنی از کشور صادر و ارزآوری مناسبی دارد.متأسفانه چند دهه است ایران به پیروی از آمریکا و الگوبرداری از صنعت دام سنگین آن کشور، روی تولید شیر‭  - ‬درحقیقت آب‭ + ‬شیر‭ -  ‬تمرکز کرده است.
در حالی که صنعت دام سنگین در اروپا و حتی بخش های زیادی از آمریکا روی ترکیبات شیر و افزایش بهره‌وری از آن‭  - ‬مواد جامد شیر نظیر چربی، پروتئین ولاکتوز‭...‬شیر‭ -  ‬به جای افزایش حجم شیر کار می‌کند.
مسیر روشنی که اخیراً دامداران پیشرو ایران انتخاب کرده‌اند و درصدند ترکیبات شیر را بهبود بخشند و درصورت حمایت دولت، وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی مجلس دو هدف عمده‭  - ‬صدور جنین و مواد ژنی و همچنین افزایش ترکیبات شیر و استخراج فرآورده‌های شیر و صادرات آن‭ -  ‬بیش از پیش عملیاتی خواهد شد.
در دولت یازدهم که زنجیره‌های تولید مورد توجه قرار گرفت نمونه‌های موفقی در دنیا نظیر کمپینای هلند‭  - ‬Campina‭ -  ‬مطرح شد که دامداران خرده پا یا پرمحصول در آن عضو و سهام دارند و چون گاوداران هم دام را می‌شناسند و هم شیر را این گونه هلدینگ موفق از آب در می‌آید زیرا روی افزایش ترکیبات شیر در یک لیتر شیر و دفاع از منافع صنفی خود کار می‌کنند، اما کمتر مشاهده شده که صنایع لبنی و کارخانجات شیر رویه معکوس به خود بگیرند و با تأسیس گاوداری و مزرعه تأمین علوفه زنجیره و هلدینگ احداث کنند و یکی دو نمونه از این حرکت در کشور پا گرفته است.
اما در همین حال به نظر می‌رسد بخش‌هایی از وزارتخانه برای یک گاوداری منتسب به یک شرکت لبنیاتی بزرگ که قاعدتاً باید در کار خود به‌صورت تخصصی و حرفه‌ای عمل کند نه اینکه وارد حوزه‌های جدید شود چند ده میلیون ارز دولتی برای واردات گاو اصیل‭  - ‬که به راحتی در ایران قابل تأمین است‭ -  ‬اختصاص داده یعنی ارز دولتی برای کالایی که مشابه آن و در مواردی بهتر از آن در داخل تولید می‌شود و هیچکس نمی‌پرسد کدام مدیر و رئیس، کدام نهاد و اداره از وزارتخانه، واردات گاو را در اولویت"یک" ارز دولتی و رقابت با رونق تولید قرار داده است‭! ‬
علاوه بر این برخی خبرنگاران مطلع شده‌اند احتمالاً دریافت‌کنندگان این ارز دولتی اخیراً اقدام به سفارش خرید چند هزار رأس گاو اصیل از کشور متخاصم امریکا نموده‌ بودند و حتی دام‌ها انتخاب و مشخص نیز شده بود که مسئولان پس از باخبر شدن از منویات مقام معظم رهبری و ممنوعیت معامله تجاری با آمریکا از این خرید منصرف شدند.
با توجه به اینکه ارز تخصیصی دولتی متعلق به بیت‌المال است ضروریست وزارتخانه و وزیر جدید جهاد کشاورزی دستور بررسی و کنکاش در این موضوع را صادر کند تا موارد زیر مشخص شود‭: ‬
الف‭: ‬ضمن بازنگری این پرونده اعلام شود پروفرما از چه کشور و یا چه نژادهایی تهیه شده است.
ب‭: ‬ارز دولتی‭  - ‬یورو‭ -  ‬به چه ارزی تبدیل شده و هم اینک در چه حساب‌هایی و در چه کشورهایی قرار دارد؟ 
ج‭: ‬ارزها برای خرید چه محصولاتی هزینه شده؟ 
د‭: ‬آیا گاوهای موجود در این دامداری وارداتی یا از محل خرید داخلی است؟ 
ه‭: ‬آیا رزومه گاوهای خریداری از خارج‭  - ‬وارداتی‭ -  ‬در دسترس و مشخص است‭  - ‬بارکد وارداتی دارد‭ - ‬، پلاک گوش آن‌ها نیز می‌تواند گواهی باشد.
و‭: ‬آیا ممکن است مقداری از این ارز به خرید کره پاستوریزه یا مواردی غیر از موضوع تخصیص هزینه شده باشد.
ز‭: ‬چرا این ارز در مسیر درست تقویت بنیه تولید دام‌های اصیل در داخل کشور هزینه نشد؟
به نظر می‌رسد بازگرداندن این گونه ارزهای دولتی به خزانه و هزینه کردن برای اصلاح ژنتیک و نهایتاً واردات آن دسته از مواد ژنتیک که در حال حاضر امکان تولید آن‌ها در داخل وجود ندارد‭  - ‬با هدف مهندسی معکوس، بومی‌سازی و‭... -  ‬بتواند نتیجه بهتری عاید نماید. 
خاطر نشان می‌سازد ماهنامه آماده است تا نظرات وزارتخانه و کارخانه دریافت‌کننده ده‌ها میلیون یورو ارز دولتی را منعکس نماید.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۳۶ – دی ۱۳۹۸

مدیر سایت
info@iranagrimagazine.com

به این مطلب امتیاز دهید:

کارشناسان ما در مورد مشکلات تولید محصولات، که نمی‌توانید برای آن جوابی پیدا کنید؛ می‌توانند به شما کمک کنند

info@iranAgriMagazine.com
arrow